Standardowe wymiary okien tradycyjnych, balkonowych i dachowych
Na rynku istnieje wiele modeli okien, dlatego planując budowę domu, należy dokładnie zapoznać się z normami i standardami dotyczącymi ich wymiarów. Projektując lub remontując budynek musimy więc zwrócić uwagę na poprawność mierzenia otworu, sposób otwierania, liczbę skrzydeł oraz typ okien. O tym, co należy wiedzieć o oknach, aby w przyszłości nie mieć problemu z ich ewentualną wymianą, dowiemy się w tym poradniku.
Standardowe i niestandardowe okna
Co prawda nie istnieje unormowany system podziału na okna typowe i nietypowe, jednak zważywszy na różnorodność architektoniczną, często podczas składania zamówienia pojawia się tego typu określenie. O standardowych parametrach okien mówimy wtedy, gdy ich wartości są zgodne z ustaleniem producentów w normie branżowej BN-85/7153-02, która była odpowiedzią producentów okien PCV na zapotrzebowanie klientów na bardziej przystępną cenowo stolarkę.
Podział na “typowe i nietypowe” jest więc czysto teoretyczny, ponieważ w praktyce nie stosuje się już ścisłego przestrzegania standardowych wymiarów okien, co można zauważyć m.in. w przypadku powszechnych modeli, które różnią się od wzorca podanego w normach branżowych (np. okno typu O34) o kilka centymetrów, a mimo to wciąż są zaliczane jako “typowe”. Jednak dzięki istnieniu odgórnie ustalonych norm, możemy dokładniej zaplanować wysokość i szerokość otworów okiennych, aby uniknąć sytuacji, w której zamawiane modele byłyby traktowane przez sprzedawcę jako “nietypowe”, a więc droższe. Projektowanie budynku na bazie “typowych” wymiarów okien jest więc rozwiązaniem ekonomicznym, które chroni nas przed dodatkowymi kosztami.
Okna w budynkach mieszkalnych możemy podzielić na 2 grupy:
- grupa 1: materiał, z jakiego są wykonane (drewniane, aluminiowe, PCV);
- grupa 2: sposób otwierania (stałe, uchylne, rozwieralne, rozwieralno-uchylne, przesuwne, obrotowe).
Dodatkowo, wyróżniamy okna ze szczególnymi parametrami technicznymi, czyli tzw. pasywne, które wykorzystywane są w budownictwie energooszczędnym, a ich współczynnik przenikalności ciepła powinien być niższy niż 0,8 W/m2*K.
O tym, jakie okna znajdą się w naszym domu często decyduje architekt, który bierze pod uwagę wiele czynników, tj. przeznaczenie pomieszczenia, bryły budynku oraz jego orientację względem stron świata. Samodzielnie również możemy zadecydować o tym, jaki model znajdzie się np. w salonie, gdzie przebywamy najczęściej.
Wymiary okien a ich przeznaczenie
Bez względu na to, czy potrzebujemy zebrać wymiary okna balkonowego, tradycyjnego bądź połaciowego, niezwykle istotna jest dokładność. Jeśli chcemy samodzielnie zmierzyć ramę, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma metrówkę lub będzie kontrolować poprawność mierzenia.
Jeśli jesteśmy na etapie budowy, wymiary powinny być podane w projekcie, dlatego warto z niego skorzystać podczas składania zamówienia u producenta.
Teoretyczny podział przydaje się również w przypadku modeli z konkretnym zastosowaniem, dlatego w klasyfikacji branżowej wyróżniamy typowe wymiary okien m.in. dla:
- okien balkonowych: dzielą się na rozwieralno-uchylne, podnoszono-przesuwne i uchylno-przesuwne, zaś ich standardowy zakres wymiarów to:
- szerokość: od 750 mm do 6000 mm;
- wysokość: od 240 mm do 2500 mm.
- okien połaciowych (dachowych): dzielą się na obrotowe, uchylne i uchylno-obrotowe, zaś ich standardowy zakres wymiarów to:
- szerokość: od 550 mm do 1340 mm;
- wysokość: od 780 mm do 1600 mm.
- okien tradycyjnych: ze względu na zastosowanie są dostępne w wielu wariantach. Wyróżniamy stałe (fixy), uchylne, rozwieralne, rozwieralno-uchylne, przesuwne, obrotowe, zaś ich standardowy zakres wymiarów to:
- szerokość: od 565 mm do 2065 mm;
- wysokość: od 535 mm do 2295 mm.
Prawidłowe mierzenie okien
W przypadku, kiedy zdecydujemy się na wymianę okien lub wstawienie ich do gotowego otworu, bardzo ważne jest prawidłowe zebranie miar, dzięki czemu unikniemy konieczności dokonywania poprawek lub błędów związanych ze złym wypoziomowaniem. Niedokładne położenie ramy w otworze względem ściany może nie tylko doprowadzić do osiadania i zepsucia skrzydła, ale również do powstawania mostków termicznych i nadmiernej migracji ciepła.
Montując okna należy pamiętać o zachowaniu luzu pomiędzy dolną ścianą a ramą (ok. 30 mm), dzięki czemu będziemy mogli swobodnie zamontować standardowej szerokości parapet. Dodatkowo, podczas instalacji musimy uwzględnić zachowanie odpowiednich odległości między oknem a ścianą (8-30 mm) ze względu na wielkość oraz materiał, z jakiego wykonany jest wybrany model.
Jeśli chcemy uniknąć błędów montażowych oraz konsekwencji finansowych związanych ze złym podaniem wymiarów producentowi, warto skontaktować się ze specjalistą. Fachowiec nie tylko dokładnie spisze parametry z uwzględnieniem luzów, ale również poprawnie zainstaluje okno, czyli zadba o jego dobre wypoziomowanie.
Pamiętajmy również, żeby zachować odpowiednią kolejność podawania wymiarów okna w zamówieniu, czyli najpierw szerokość, a następnie wysokość w milimetrach, co jest – w branżowych standardach – niezwykle istotną kwestią, jeśli zamawiamy nietypowy model, którego wartości różnią się o kilka centymetrów.
Podsumowując, podczas mierzenia okna należy uwzględnić:
- szerokość szczeliny pomiędzy ramą a ścianą górną;
- szerokość szczeliny pomiędzy ramą a ścianami bocznymi;
- szerokość szczeliny pomiędzy ramą a ścianą dolną.
Jak dobrać okna do domu?
Nie tylko wymiary okien mają znaczenie, jeśli poszukujemy rozwiązania, które posłuży nam przez lata i nie stanie się źródłem problemów lub niedostatecznej ilości światła dziennego. Podczas projektowania domu bardzo ważne jest zachowanie zasad dotyczących preferowanej wielkości okien w zależności od pomieszczenia i jego dalszego zastosowania. W przypadku salonu, domowego biura lub czytelni, warto zdecydować się na większe modele, np. popularne fixy. W sypialni, holu lub łazience wystarczą mniejsze, ponieważ nie są to miejsca, w których spędzamy dużo czasu i światło sztuczne jest jak najbardziej odpowiednie.
Wybierając okna zwracajmy również uwagę na ich przenikalność cieplną. Dobre właściwości termoizolacyjne pozwolą nam dłużej cieszyć się komfortową temperaturą w sezonie zimowym, co wiąże się również z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Pamiętajmy również, że wbrew pozorom to większe modele zapewniają wyższy wskaźnik izolacyjności termicznej. Dzieje się tak, ponieważ szyba lepiej izoluje ciepło niż rama, a w dużych oknach zajmuje ona większą powierzchnię niż profil.
Potrzebujesz fachowca do montażu okien?
Na Fixly nie musisz szukać – dodaj zapytanie w usłudze Montaż okien, a zainteresowani wykonawcy sami się z Tobą skontaktują. Zanim wybierzesz fachowca możesz sprawdzić opinie od wcześniejszych klientów!