Tani remont kuchni – czy to jest możliwe?
Remont kuchni automatycznie kojarzy nam się z bałaganem, dużymi zmianami i jeszcze większymi kosztami. Jednak przy dobrym rozplanowaniu pracy oraz uruchomieniu kreatywności, możemy odmienić wnętrze szybko, sprawnie i niskobudżetowo. Jak przeprowadzić tani remont kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie, które podczas wykończenia mieszkania generuje zwykle najwięcej kosztów – położenie płytek na ścianach i podłodze, malowanie, zakup mebli, sprzętów oraz całego wyposażenia to duży wydatek. Tani remont kuchni wcale nie musi oznaczać rezygnacji z niektórych prac ani wyłącznie kosmetycznych zmian. Sprawdźmy zatem, jakie rozwiązania będą najbardziej budżetowe, a na czym lepiej nie oszczędzać przy metamorfozie kuchennego wnętrza.
Plan i budżet kluczem do oszczędności
Zanim przystąpimy do realizacji remontu, spiszmy plan prac remontowych i szacowany budżet. Szczegółowy kosztorys pozwoli zapanować nad wydatkami, a także chłodnym okiem przyjrzeć się nadchodzącym kosztom. Podczas planowania, zacznijmy od wypisania rzeczy, które są niezbędne do wykonania (czyli najpoważniejsze awarie, zepsute sprzęty i elementy, które utrudniają korzystanie z kuchni). Dopiero później przejdźmy do zmian w aranżacji i estetyce wnętrza.
Pomyślmy, co możemy zrobić sami, a co zostawić do zrobienia fachowcom. Dla wygenerowania oszczędności, zdecydujmy się np. na samodzielny demontaż starych nawierzchni. Wymianę instalacji elektrycznych i hydraulicznych powierzmy specjalistom, aby mieć pewność, że zostaną wykonane w profesjonalny sposób. Podobnie z innymi pracami, których nigdy nie robiliśmy samodzielnie.
Jeśli chodzi o materiały, tutaj również możemy poszukać oszczędności. Jeśli decydujemy się np. na najtańsze płytki z marketu (dostępne już za 18,00 zł/m²), dopłaćmy nieco więcej za dobrą jakościowo chemię budowlaną. Zanim wybierzemy się na zakupy, dokładnie zmierzmy pomieszczenie – w ten sposób unikniemy zakupu za dużej (lub zbyt małej) ilości materiałów.
Co jeszcze możemy zrobić, aby tanio wyremontować kuchnię?
Szybkie odświeżenie ścian
Czasami niewielkie zabiegi kosmetyczne sprawiają, że wnętrze całkowicie się zmienia i zyskuje nowe oblicze. Pierwszym elementem, który ma na to wpływ są ściany. Jeśli są pokryte farbą, wystarczy wybrać odpowiedni kolor – taki sam lub w innym odcieniu, dokładnie zabezpieczyć szafki, sprzęty oraz podłogę, a następnie przystąpić do pracy. O ile taśma malarska czy folia zabezpieczająca nie mają dużego znaczenia, o tyle wybór samej farby musi być przemyślany. Powinna być to wysokiej jakości farba odpowiednia do kontaktu z żywnością, odporna na wilgoć i łatwa w czyszczeniu. Warto także zakupić odpowiednie pędzle i gąbki – kiepskiej jakości narzędzia mogą pozostawiać nieestetyczne smugi lub włosie.
Jeśli nie chcemy malować ścian, ciekawym rozwiązaniem będzie tapeta. Koniecznie wybierzmy wodoodporną, dzięki czemu nie ulegnie ona zniszczeniu i łatwo będzie usunąć z niej zabrudzenia. Unikajmy produktów papierowych, ze słabego tworzywa. Nie warto oszczędzać na materiale, lepiej wybrać dobrą tapetę, która posłuży nam na długie lata.
Zazwyczaj część ściany pomiędzy szafkami a blatem pokryta jest płytkami. Jeśli obecne nam się znudziły, a nie mamy ochoty, ani budżetu na ich wymianę najlepszym rozwiązaniem będzie przemalowanie ich na inny kolor. W tym celu musimy zakupić odpowiednią farbę do malowania płytek i zabezpieczyć szafki. Pamiętajmy, że do tego typu prac nie sprawdzą się na pewno farby emulsyjne do ścian.
Szafki jak nowe
Podczas remontu kuchni najwięcej problemów i pracy może przysporzyć wymiana mebli. Często są one zamawiane pod wymiar, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Doskonałym sposobem na uniknięcie wymiany mebli jest ich metamorfoza. Jednym z prostych i tanich sposobów jest pomalowanie szafek na inny kolor. Wystarczy zakupić farbę do drewna i przemalować jasne meble na ciemne lub na odwrót. Dobrze w tym celu sprawdza się farba kredowa. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieć wrażenie, że cała kuchnia przeszła remont.
Drugim równie szybkim i efektownym sposobem na odświeżenie mebli kuchennych są naklejki, a dokładniej – okleina samoprzylepna. Możemy wybrać dowolne kolory, które połączymy lub postawić na jeden. Dostępne są także okleiny z wzorami lub motywami, do zastosowania zarówno na meblach, jak i sprzętach AGD. Wystarczy odpowiednio wymierzyć naklejkę, przyciąć ją, a następnie dokładnie przykleić. Wysoka jakość materiału sprawi, że szafki będą wyglądały nowocześnie, łatwo będzie je utrzymać w czystości i posłużą nam na kolejne lata. Kiedy się znudzimy danym kolorem, możemy odkleić okleinę.
Jeśli przemalowanie lub oklejanie szafek nie wchodzi w grę, to pozostaje nam wymiana frontów. To sposób na tani remont kuchni, bo same przody szafek są znacznie tańsze niż cały komplet mebli. Wymiana drzwiczek i szuflad w zupełności wystarczy, aby całe wnętrze nabrało innego wymiaru.
Podłoga bez zrywania płytek
Na podłodze w kuchni możemy ułożyć deski, płytki czy panele. Jeśli chcemy odświeżyć wnętrze, a jednocześnie przeprowadzić tani remont w kuchni, możemy wybrać opcję mniej skomplikowaną, która nie będzie wymagała zrywania posadzki. Ciekawym rozwiązaniem są płytki winylowe. Wyróżnia je przede wszystkim odporność na wilgoć, plamy i zarysowania.
Płytki można stosować bezpośrednio na istniejącej posadzce, bez konieczności zrywania lub skuwania jej. Podłoga winylowa może przybrać różne wzory – od imitacji drewna, aż po cement czy kamień. Innym sposobem na zmianę podłogi w kuchni bez zbyt dużej ingerencji w jej powierzchnię jest zastosowanie wykładziny elastycznej. Wystarczy ją odpowiednio przyciąć, a nawet nie będziemy musieli podnosić czy przesuwać szafek. Nowoczesne wykładziny są wytrzymałe, trwałe i odporne na wilgoć oraz zabrudzenia. Metamorfoza kuchni z nimi przebiegnie bardzo szybko i bezproblemowo, a efekt będzie zauważalny od razu.