Łąka kwietna w ogrodzie przydomowym
Kwietna łąka przy domu lub w ogrodzie, a nawet w centrum miasta, to coraz popularniejsze rozwiązanie. To dlatego, że jest łatwa w utrzymaniu, świetnie radzi sobie podczas suszy, a przy tym jest piękna, pachnąca i naśladuje łąki występujące w naturze. Dowiedz się, jak zasiać taką łąkę kwietną i o czym trzeba pamiętać przy zakładaniu takiego ogrodu.
Łąka kwietna – co to takiego?
Łąka kwietna w ogrodzie to alternatywa dla zielonego i równo skoszonego trawnika. W specjalnie przygotowanej mieszance zawarte są nasiona różnego rodzaju kwiatów, które można zazwyczaj spotkać na dzikich łąkach.
To sposób na wprowadzenie sielskiego klimatu w ogrodzie przydomowym. Coraz częściej kwietna łąka zasiewana jest w przestrzeniach miejskich. To dlatego, że potrzebuje znacznie mniej pielęgnacji (koszenie i podlewanie), w przeciwieństwie do trawników. Przy tym jest piękna, pachnąca i na swój sposób dzika. Przywołuje na myśl wiejski krajobraz, ponadto część z kwiatów w takiej łące jest jadalnych! Z powodzeniem można zrobić napar z nagietka czy chabrów.
Taka kompozycja kwiatowa ma naśladować naturalne zasadzenia traw i bylin występujących w przyrodzie. Czy do jej zasiania potrzebna jest wiedza fachowego ogrodnika? Niekoniecznie. Gotowe mieszanki można nabyć w sklepach ogrodniczych.
Zalety łąki kwietnej – dlaczego warto ją założyć?
Przede wszystkim takie kwietne łąki zdecydowanie lepiej radzą sobie w okresie suszy. To znaczy też, że nie wymagają ciągłego nawadniania i nie są tak wymagające w utrzymaniu, jak trawnik. Rośliny w takich kwietnych łąkach mają zdecydowanie dłuższe korzenie, dlatego też sięgają do głębszych zasobów wód gruntowych. Ponadto lepiej magazynują wodę.
Łąki kwietne to przede wszystkim uczta dla zmysłów wzroku i zapachu. Feeria barw i różnorodnych woni kwiatowych sprawia, że na takiej łące chce się przebywać.
Ponadto kwietne łąki stanowią bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla wielu gatunków owadów, a przede wszystkim pszczół, które mogą się na niej posilać. Siejąc na swoim ogrodzie taką mieszankę ziół, roślin i kwiatów przyczyniamy się do poprawy dobrostanu ekosystemu.
Reasumując zalety łąki kwietnej:
- łatwa w utrzymaniu,
- sprawdza się w każdych warunkach glebowych,
- odporna na suszę,
- przyjazna dla owadów, ptaków i małych zwierząt,
- przyczynia się do różnorodności roślinnej,
- magazynuje wodę,
- nie wymaga częstego nawadniania i koszenia,
- dostępna w dużej różnorodności roślinnej,
- estetyczna i poprawiająca samopoczucie,
- sprawdza się w przydomowych ogrodach, jak i centrum miasta poprawiając jego ogólny wygląd.
Jak założyć łąkę kwietną?
To nic skomplikowanego. Tak naprawdę w sklepie ogrodniczym wystarczy kupić odpowiednią mieszankę nasion na łąkę kwietną – z uwzględnieniem, czy ma być miododajna dla pszczół. Wtedy też trzeba wybrać specjalnie wyselekcjonowaną paczkę z nasionami. Trzeba się również zastanowić, czy łąka kwietna ma być wieloletnia.
Jeśli już wybierzesz nasiona na łąkę kwietną, to teraz należy zastanowić się, gdzie ją posiejesz. Co ważne – taka łąka nie ma ograniczeń co do przestrzeni. Sprawdzi się na pokaźnym poletku przy domu, ale też z powodzeniem można sadzić ją w donicy ogrodowej.
Co w przypadku łąki kwietnej na istniejącym trawniku? Można tak zrobić, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. To dlatego, że to dwa różne rodzaje roślinności, które mogą być dla siebie ekspansywne. Przez to też trawnik i łąka posadzone razem mogą nie być już takie atrakcyjne. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kwietna łąka zamiast trawnika.
Wysianie łąki kwietnej przy domu lub w ogrodzie krok po kroku
- Najpierw trzeba oczyścić podłoże z zalegających liści, spadów i innych nieczystości. Usuń również chwasty. Należy użyć do tego dedykowanych narzędzi ogrodowych.
- Spulchnij ziemię i lekko ją nawodnij.
- Wysiej nasiona łąki kwietnej. Delikatnie przykryj je ziemią lub trocinami. Pamiętaj, aby po dwóch tygodniach posiać nasiona łąki kwietnej w miejscach, w których widoczne są ubytki.
- Podlewaj łąkę i czekaj na pierwsze kiełkowania.
Łąka kwietna miododajna co to takiego?
Kwietna łąka, w której nektar spijają pszczoły, nazywana jest również miododajną. Jest to wysiew, który przyczynia się do zwiększenia populacji pszczół oraz ich przetrwania, co w obecnych czasach jest szczególnie ważnym zadaniem.
Ponadto jest to łąka kwietna miododajna wieloletnia, która będzie kwitła przez kolejne sezony. Mieszanka bylin, kwiatów i roślin jest odpowiednia dla pszczół. Sprawdza się zwłaszcza przy pasiekach, gdyż pszczoły będą mogły swobodnie spijać z kwiatów nektar.
Przy łące kwietnej miododajnej w szczególności sprawdzają się następujące kwiaty i rośliny:
- chaber bławatek,
- dziewanna wielkokwiatowa,
- cykoria,
- koper ogrodowy,
- ogórecznik lekarski,
- krwawnik pospolity,
- aster chiński,
- kłosownica pierzasta,
- złocień biały,
- rzepik pospolity,
- goździk brodaty,
- żmijowiec babkowaty,
- gryka zwyczajna,
- rumian żółty,
- szałwia łąkowa,
- lawenda,
- len zwyczajny,
- mak,
- gorczyca biała,
- koniczyna,
- nasturcja,
- nagietek lekarski
Łąka kwietna przy domu – aranżacje
Tak naprawdę podstawową cechą tego rodzaju łąki kwietnej jest naturalność. Nie sprawdzą się tutaj dokładnie zaprojektowane ogrody, które mają wytyczone rabaty i granice. Kwietna łąka jest dzika i przywodzi na myśl sielski krajobraz.
Taką łąkę kwietną warto ubogacić o urokliwe alejki oraz altany, które w znacznym stopniu podkreślą sielankowość takiego rozwiązania.
Na pewno dobrym pomysłem jest zasianie łąki kwiatowej tylko na części ogrodu przy domu. Całościowe zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób mogłoby potęgować wrażenie ogrodowego rozgardiaszu oraz niechlujności – zwłaszcza w miesiącach, w których kwiaty nie kwitną i nie cieszą oka różnorodnością barw.
Ponadto warto wydzielić dwie strefy – łąkową i ogrodową ze zwykłym trawnikiem, aby w tej drugiej ustawić ławki, stół, miejsce na grilla czy palenisko. Przede wszystkim ze względów funkcjonalnych (trawa jest krótsza). Łąka z kwiatów będzie stanowiła piękne otoczenie.
Kwietna łąka – czy warto?
Jak najbardziej! Nie tylko w ogrodzie czy przy domu, ale również w przestrzeni miejskiej, która coraz częściej pokryta jest betonem. Taka łąka kwietna będzie dobrym i miłym udogodnieniem dla miejskiej przestrzeni. Ponadto przyczynia się do zachowania bioróżnorodności.