Ogrodzenie panelowe – zalety, rodzaje, montaż
Solidne ogrodzenie panelowe jest sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie działki. Funkcjonalność, przystępna cena i łatwy montaż to tylko niektóre z zalet tego rozwiązania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Zalety ogrodzenia panelowego
Ogrodzenie panelowe to wytrzymała i trwała konstrukcja. Z uwagi na swoją uniwersalność sprawdzi się na każdej posesji, komponując się z innymi elementami otoczenia. Wybór różnego rodzaju przęseł jest dość szeroki, więc nie będzie trudności znaleźć coś pasującego.
Montaż paneli ogrodzeniowych jest niezwykle łatwy. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy, aby nawet samemu zabrać się za instalację. Sam proces montażu ogrodzenia panelowego przebiega ekspresowo. Wystarczy zakotwiczyć słupki w ziemi i przymocować przęsła.
Kolejnym istotnym atutem ogrodzenia panelowego jest jego przystępna cena. Kupując gotowy zestaw, składający się z przęseł, słupków oraz obejm montażowych, otrzymujemy wysokiej jakości produkt, za niewielkie pieniądze. Cenowo równać się z nim może jedynie siatka, ale ta jest dużo mniej wytrzymała.
Rodzaje paneli ogrodzeniowych
W zależności od tego, z czego są wykonane panele, wyróżniamy kilka rodzajów tego typu ogrodzenia. Na które najlepiej się zdecydować? To już zależy głównie od naszych preferencji, założeń projektu ogrodzenia oraz kwestii dopasowania do estetyki domu i ogrodu.
Panele drewniane
Montaż paneli drewnianych to często stosowane rozwiązanie. O zaletach i wartości estetycznej tego surowca nie trzeba nikogo przekonywać. Tego typu panele sprawdzą się zarówno jako elementy ogrodzeniowe w ogrodzie, jak i płot okalający posesję.
Panele stalowe
Ogrodzenie panelowe stalowe często pojawia się w kontekście obiektów przemysłowych, komercyjnych czy użyteczności publicznej. Chętnie jednak sięgają po nie również osoby prywatne. Takie przęsła są pokryte powłoką antykorozyjną, często także ocynkowane. Sprawia to, że tworzą niezwykle odporne i wytrzymałe ogrodzenie.
Panele betonowe
Betonowe przęsła ogrodzeniowe nie cieszą się zbyt dużą popularnością, ze względu na swój surowy charakter i niewielkie walory estetyczne. Wciąż jednak są solidnym rozwiązaniem, więc jeśli zależy nam na takim, to można rozważyć tego rodzaju ogrodzenie.
Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku
Łatwość montażu paneli ogrodzeniowych sprawia, że każdy, kto lubi pracę w ogrodzie bądź ma podstawowe umiejętności majsterkowicza, będzie potrafił zrobić to samodzielnie. Instalacja składa się z kilku kroków, następujących kroków. Poniższa metoda zakłada wykonanie podmurówki lanej. Alternatywnie można skorzystać z elementów prefabrykowanych, do których mocuje się słupki.
Krok 1. Przygotowanie terenu
Pierwszym etapem montażu ogrodzenia panelowego jest oczyszczenie podłoża z gruzu, kamieni, gałęzi, liści, a także korzeni. Grunt należy zagęścić, a następnie wyrównać.
Krok 2. Wykonanie pomiarów
Korzystając ze sznurka, drewnianych kijków i miary zaznaczamy miejsca, w których będę znajdować się słupki. Standardowa szerokość przęsła to 2,5 metra. Do tego należy doliczyć jeszcze po 3 cm odstępu z każdej strony na poczet słupka. Sznurek pomoże w wyznaczeniu punktów w lini prostej.
Krok 3. Wkopanie słupków
Następny krok to wykopanie ok. 60-70 cm otworów w głąb ziemi. W nich umieszczamy słupki, upewniając się przy pomocy poziomicy, czy znajdują się w odpowiednim ustawieniu. Następnie zalewamy je betonem, po czym zabezpieczamy drewnianymi wspornikami, aby uniknąć przesunięcia słupka.
W przypadku ogrodzenia drewnianego, słupki (wykonane z kantówek) umieszcza się w ziemi w metalowych szpicach lub mocuje do obejm stalowych.
Krok 4. Montaż paneli ogrodzeniowych
Gdy mamy już wkopane oraz zabetonowane słupki, czas na zamontowanie paneli. Ważne, by osadzenie przęseł rozpocząć dopiero wtedy, gdy beton jest suchy i związany. Panele łączy się ze słupkami przy pomocy stalowych obejm.
Montaż ogrodzenia panelowego nie jest bardzo trudny, jednak jeśli nie mamy na to czasu, brakuje nam umiejętności lub obawiamy się popełnienia błędu, to lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi.