
Rolety dzień/noc – rodzaje, wymiary, montaż
Rolety dzień/noc, nazywane zamiennie roletami duo, są wykonane z dwóch materiałów, które nachodzą na siebie lub mijają, żeby wpuścić do pomieszczenia odpowiednią ilość światła. Jakie są dostępne rodzaje tych rolet okiennych oraz w jaki sposób je zamontować?
Charakterystyka rolet dzień/noc
Rolety dzień/noc słyną z tego, że łączą funkcjonalność, wygodę zastosowania i ciekawy design. Jak wskazuje nazwa, pomagają w regulacji oświetlenia zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Wszystko dzięki temu, że są wykonane z dwóch warstw materiałów: jednej zaciemnionej, drugiej prześwitującej. W zależności od tego, w jakim położeniu znajdują się materiały, dawkują konkretną ilość światła.
W trakcie zwijania lub rozwijania rolety można dopasować do siebie przednie i tylne pasy, tworząc różne możliwe konfiguracje:
- całkowita przesłona,
- ustawienie w pozycji pół na pół,
- dowolna pozycja według indywidualnych potrzeb.
Dzięki tym opcjom użytkownik rolety dzień noc może samodzielnie ustalać i kontrolować ilość dostarczanego do pomieszczenia światła.
Rolety dzień noc, pomimo części jednolitej oraz transparentnej, zapewniają prywatność i dyskrecję, skutecznie zakrywając pomieszczenie od strony zewnętrznej. Oprócz funkcji praktycznych rolety dzień noc z prowadnicami lub bez nich odznaczają się wyglądem przypominającym ponadczasowe żaluzje poziome.
Rodzaje rolet dzień/noc
Zasłony okienne typu dzień i noc można podzielić zarówno ze względu na wygląd, funkcjonalność, budowę, wykonanie, jak i sposób montażu czy obsługi.
Nomenklatura wskazuje 2 główne rozróżnienia. Pierwszym z nich jest podział ze względu na konstrukcję:
- Rolety dzień/noc wolnowiszące (klasyczne) – konstrukcja przypominająca standardowe rolety okienne, w których materiał zawija się na rolce przy pomocy sznurka z koralikami.
- Rolety dzień/noc w kasecie – dostępne w wersji z prowadnicami lub bez – to funkcjonalne i zarazem estetyczne zasłony okienne, których nadmiar zrolowanego materiału jest ukryty w kasecie.
- Rolety dzień/noc z żyłką – zasłony okienne wyposażone w niemalże niewidoczne żyłki fiksacji, po których prowadzona jest roleta.
- Rolety dzień/noc samozwijające – rodzaj zasłon wyposażonych w mechanizm sprężynowy, który rozwija się i zwija ręcznie, bez stosowania sznurka z koralikami.

Drugim rozróżnieniem może być podział rolet ze względu na rozmiar:
- Rolety dzień/noc gotowe – wśród standardowych wymiarów rolet można wymienić rolety mini (o wysokości od 130 m wzwyż i szerokości od 35 centymetrów wzwyż). Są kupowane zazwyczaj do mieszkań w blokach, w których stolarka okienna przyjmuje standardowe wymiary.
- Rolety dzień/noc na wymiar – rodzaj zasłon okiennych zamawianych pod konkretny wymiar okna. To idealne rozwiązanie do mieszkań, apartamentów i domów wykonywanych według indywidualnego projektu.
Klasyczne czy nowoczesne rolety dzień/noc?
Podziału popularnych rolet na dzień i noc można dokonać również przy zestawieniu stylistycznym klasycznych i nowoczesnych dekoracji okiennych. W takim przypadku zasłony okienne mogą być uzupełnieniem aranżacji lub główną ozdobą określającą styl pomieszczenia.
Nowoczesne rolety dzień/noc charakteryzują się prostą konstrukcją i minimalizmem. Ciekawą odmianą są rolety na dzień oraz noc dostępne w kolorze czarnym, granatowym, srebrnym lub złotym. Wyróżnikiem może być nie tylko kolor, ale również materiał i wykonanie całej konstrukcji. Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań typu smart odpowiednim produktem będą elektryczne rolety obsługiwane przy pomocy pilota, specjalnego panelu sterującego lub telefonu.
Chcąc z kolei podkreślić tradycyjny styl swoich czterech kątów, warto wybrać rolety w drewnianych ramach, świetnie pasujących do klasycznych aranżacji. Po fachowe porady można udać się między innymi do dekoratora wnętrz, który doradzi zarówno wybór konkretnych modeli, jak i ich ulokowanie oraz pielęgnację.
Jak zamontować rolety dzień/noc?
Montaż rolety dzień/ noc z żyłką, prowadnicą, kasetą, mechanizmem koralikowym lub w systemie samozwijającym zależy przede wszystkim od dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych preferencji inwestorów.
Montaż rolet typu dzień/noc można wykonać na 3 sposoby:
- Instalacja we wnęce okiennej.
- Zamontowanie rolet w suficie.
- Montaż bezinwazyjny. Instalacja wykonana jest bezpośrednio na ramie okiennej. To najprostszy sposób na to, jak zamontować rolety dzień noc (zarówno z prowadnicą, jak i żyłką).
Ostatnie, czyli rolety dzień noc bezinwazyjne cieszą się największą popularnością, ponieważ nie wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności montażu. W pozostałych przypadkach warto zatrudnić fachowców, którzy zajmą się rzetelną instalacją zasłon okiennych.

Rolety dzień/noc – cena
Ostateczna cena zakupu rolet typu dzień/noc jest przede wszystkim uzależniona od materiału, z którego są wykonane. Średnio roleta o wymiarach 40 x 100 cm może kosztować od 50 do 120 zł.
Rolety wykonane z poliestru będą zazwyczaj tańsze niż te wykonane z naturalnych materiałów, jak np. len. Na cenę wpływa również rozmiar rolet, zastosowany mechanizm, a nawet materiał, z jakiego została wyprodukowana kaseta/rama (aluminium, PCV, drewno).
Jak mierzyć rolety dzień/noc przed zakupem?
W przypadku każdego rodzaju rolet należy zmierzyć szerokość szyby oraz dodać około 3-5 centymetrów. Otrzymany wynik wskazuje szerokość rolety typu dzień/noc, którą należy wybrać podczas zakupów. Z kolei wysokość rolet powinna być równa długości skrzydła całego okna.
Czy warto inwestować w rolety dzień/noc?
Osoby, którym zależy na samodzielnej kontroli i regulacji naturalnego oświetlenia wnętrz, z pewnością powinny wybrać rolety typu dzień/noc. Docenią przede wszystkim szerokie zastosowanie takich dekoracji okiennych, a przy tym funkcję estetyczną oraz praktyczną.
Inwestorzy, którzy chcą kupić praktyczne dekoracje okienne w uniwersalnej kolorystyce, mogą wybrać rolety dzień/noc białe, szare, brązowe lub kremowe. Z kolei ci, którzy chcą wprowadzić do swojego wnętrza więcej koloru, mogą zdecydować się na bardziej odważne i kontrastowe barwy, jak czerwień, zieleń, błękit czy fiolet.