Plan na świąteczne porządki – od czego zacząć?
Zanim usiądziemy do świątecznego stołu i rozpoczniemy celebrowanie Bożego Narodzenia, przed nami czas przygotowań. Zakupy i pakowanie prezentów, ubieranie choinki, gotowanie wigilijnych potraw i wreszcie sprzątanie – te czynności poprzedzają nasze spotkanie z najbliższymi. Jak zaplanować świąteczne porządki, aby przebiegły sprawnie i nie zmęczyły nas w tym przedświątecznym szaleństwie?
Grudzień to miesiąc, który z jednej strony wprawia nas w wyjątkowy nastrój i czas oczekiwania na magię świąt. Z drugiej wymaga od nas większego zorganizowania oraz podjęcia się dodatkowych zadań. Jednym z nich są porządki świąteczne. Jeśli wcześniej regularnie wycieraliśmy kurze i myliśmy podłogę, to trochę zmniejszymy ilość pracy do wykonania. Jednak sprzątanie i tak nas nie ominie. W końcu święta to taki moment, kiedy chcemy aby nasz dom wyglądał jeszcze lepiej niż zwykle, szczególnie jeśli spodziewamy się wizyty gości.
Najlepszym sposobem na szybkie i skuteczne porządki świąteczne jest przygotowanie planu działania. Przy kubku gorącej herbaty usiądźmy z kartką papieru i zaplanujmy, co i kiedy będziemy sprzątać. Oszczędzi nam to dużo czasu, a przede wszystkim stresu. Każde wykonane zadanie wykreślajmy z listy, aby mieć podgląd na to, ile już zrobiliśmy i co jeszcze zostało. Taki plan to dobra motywacja do działania. Warto od razu na liście przydzielić poszczególne zadania do innych domowników, aby każdy włączył się w przygotowanie domu do świąt.
Zanim zaczniemy działać, dobrze jest przygotować nie tylko plan porządków, ale także niezbędny ekwipunek – ścierki, gąbki, wiadro z mopem, odkurzacz, środki czyszczące. Łatwiej będzie nam przechodzić z jednej czynności do drugiej mając wszystko w zasięgu ręki.
W jakiej kolejności sprzątać dom na Boże Narodzenie?
Przy gruntownym sprzątaniu w domu najlepiej kierować się dwiema zasadami: pierwsza mówi o porządkach od najrzadziej używanego pomieszczenia do tego najpopularniejszego. Dlatego zaczynamy w pokoju gościnnym i jadalni, a następnie porządkujemy sypialnię oraz pokoje dzieci, aby zakończyć na kuchni oraz łazience. Druga zasada dotyczy sprzątania w konkretnym pomieszczeniu: zaczynamy od góry i kończymy na podłodze. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad chaosem w mieszkaniu, niż np. wtedy, gdy zaczniemy myć okna we wszystkich pomieszczeniach, następnie zmieniać pościel, myć podłogi, itp.
Przechodząc z pokoju do pokoju realnie odczujemy, że dane miejsce jest już posprzątane i możemy zabrać się za świąteczne porządki w kolejnym. To także większa oszczędność czasu, szczególnie gdy zaangażujemy w sprzątanie pozostałych domowników. Warto podejść do tematu multizadaniowo i podczas jednej czynności wykonywać drugą, np. zdjąć firanki, zasłonki czy pościel, uruchomić pranie i w tym czasie umyć okna lub wytrzeć kurze. Jeśli zależy nam na czasie, którego nam może brakować, warto skorzystać z pomocy firmy sprzątającej (np. do umycia okien czy wypolerowania zastawy i sztućców) lub fachowców do wyprania dywanów, tapicerek i materaca.
Świąteczne porządki krok po kroku
Zgodnie z planem, porządki świąteczne zaczynamy od pokoju gościnnego lub jadalni. Zdejmujemy firanki, koce, narzuty i wszelkie tekstylia, które wymagają odświeżenia. Nastawiamy pranie, a samemu zabieramy się za mycie okien, przetarcie parapetów, karniszy, powieszenie świeżych firan i zasłon. Wycieramy kurze z półek, regałów, witryn oraz ramek. Jeśli mamy w tych pomieszczeniach kwiaty, wynosimy je do łazienki i myjemy, a następnie zostawiamy do wyschnięcia. Czyścimy wszelkie powierzchnie typu stół, stolik czy biurko, odkurzamy łóżko oraz krzesła. Na koniec zostawiamy podłogę – najpierw ją odkurzamy, a następnie myjemy (nie zapominając o przetarciu listew przypodłogowych).
Podobnie postępujemy w kolejnych pomieszczeniach: sypialni i salonie. Zmieniamy pościel oraz poszewki dekoracyjne, pierzemy albo odkurzamy tapicerkę sofy oraz foteli. Najwięcej pracy będziemy mieć w łazience i w kuchni. Tam czeka nas dodatkowe mycie płytek na ścianach (najlepiej wykorzystać do tego płyn do mycia naczyń i bawełnianą szmatkę), wyczyszczenie fug, armatury i ceramiki. W każdym pomieszczeniu pamiętajmy o najmniejszych szczegółach: starciu kurzy z lamp, przełączników i kontaktów, grzejników, krzeseł, zegarów, itp. Do sprzątania pokoi dziecięcych najlepiej zaangażować ich lokatorów, samemu jedynie kontrolując postęp prac. O ile mycie okien czy zmianę pościeli wykonamy sami, to już uporządkowanie zabawek, ubrań w szafkach i książek na półkach mogą wykonać nawet kilkuletnie dzieci. Pozwoli to zaoszczędzić czas, który w tym gorącym okresie i tak jest bardzo cenny i można go spożytkować m. in. na gotowanie.
Przydatne triki
Ze wszystkimi osadami i kamieniem najlepiej radzą sobie domowe sposoby, czyli roztwór octu lub sody. Wystarczy namoczyć poszczególne miejsca, takie jak kran albo słuchawka prysznicowa, a następnie przetrzeć je wilgotną ściereczką. Takim roztworem umyjemy również ceramikę i kabinę prysznicową w łazience. Ocet usunie przykry zapach w lodówce, którą warto odświeżyć, zanim umieścimy w niej zapasy żywności na całe święta. Sprzątając należy od razu sprawdzić, przygotować oraz odświeżyć zastawę stołową, obrusy i serwetki, szklanki, kieliszki oraz pozostałe naczynia. W kuchni dodatkowo czeka nas umycie przedmiotów codziennego użytku – okapu, kuchenki i piekarnika oraz sprzętów typu mikrofalówka i toster.
Sprzątania przed świętami jest sporo, dlatego warto dbać o porządek w domu na bieżąco, by przed samą Wigilią jedynie przetrzeć wilgotną szmatką poszczególne miejsca. Przy okazji porządków, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, możemy wyjąć z szaf i schowków świąteczne dekoracje, ozdoby oraz tekstylia. Po zakończonych pracach z przyjemnością usiądziemy w czystym salonie i będziemy podziwiać świąteczny wystrój naszego domu. Pamiętajmy, że dobry plan, przygotowanie potrzebnych materiałów i zaangażowanie rodziny to pierwszy krok do tego, aby świąteczne porządki przebiegły szybko w spokojnej atmosferze.