Zmywarka nie pobiera wody – jakie są przyczyny usterki?
Sytuacja, w której zmywarka nie pobiera wody może być równie dobrze oznaką poważniejszej awarii, jak i drobnej usterki. Na samym początku warto samemu przyjrzeć się problemowi, by znaleźć jego potencjalne źródło. Istnieje kilka powszechnych przyczyn, które mogą spowodować, że zmywarka nie pobiera wody.
Źle wykonany montaż zmywarki
Jeśli nowo zakupiona zmywarka nie pobiera wody, to problem prawdopodobnie wynika z błędów popełnionych podczas montażu urządzenia. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zawór zmywarki jest otwarty. Ponadto, kiedy go odkręcimy powinna lecieć z niego woda – w przeciwnym razie mamy do czynienia ze zbyt niskim ciśnieniem. Źródłem problemu może być również zagięcie, uszkodzenie bądź niepoprawne podłączenie przewodu doprowadzającego wodę. Warto pamiętać, że po montażu zmywarki należy dać jej kilka bądź kilkanaście minut na konfigurację niezbędną do poprawnego działania.
Awaria elektrozaworu
Elektrozawór w zmywarce jest odpowiedzialny za pobór wody przez urządzenie w określonej ilości oraz w odpowiednim momencie. W większości modeli ten element znajduje się z na końcu węża doprowadzającego wodę. Poprawność działania elektrozaworu można sprawdzić odłączając zmywarkę od źródła wody, a następnie włączając mycie lub demontując elektrozawór i podłączając go bezpośrednio do prądu. W obu przypadkach powinien się otworzyć, wydając z siebie dźwięk przypominający brzęczenie. W przypadku uszkodzenia tego podzespołu konieczna jest jego wymiana na nowy egzemplarz. Jeśli nie mamy pewności, jak zrobić to poprawnie, to dla bezpieczeństwa własnego oraz urządzenia lepiej wezwać fachowca od naprawy zmywarki.
Zapchany płaszcz wodny
Kolejnym elementem, który może sprawiać, że nasza zmywarka nie pobiera wody jest płaszcz wodny. Mówiąc precyzyjniej, chodzi o kanaliki, z których składa się ten element. Wraz z regularnym użytkowaniem zmywarki mogą zostać zatkane przez resztki z talerzy i naczyń. Ich niedrożność prowadzi do tego, że woda nie może zostać pobrana i dostarczona do urządzenia. Zabrudzony płaszcz wodny należy zdemontować i dokładnie wyczyścić przy użyciu odpowiedniego preparatu. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, to niezbędna jest wymiana całego elementu. Aby zapobiec zatkaniu kanalików płaszcza wodnego należy regularnie czyścić zmywarkę. W sklepach z chemią gospodarczą z łatwością znajdziemy środki do mycia zmywarki. Zwykle wystarczy je umieścić wewnątrz urządzenia i nastawić wskazany na etykiecie program.
Uszkodzenie programatora zmywarki
Programator to urządzenie sprawujące kontrolę nad działaniem zmywarki. Zamontowany jest w drzwiach urządzenia. Jego awaria może powodować wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do zmywarki, w wyniku czego zamiast wybranego programu włączy się inny lub nie będzie działać tak, jak powinien. Stąd może brać się problem braku wody w zmywarce. Programator może ulec uszkodzeniu np. w wyniku zwarcia lub niekontrolowanych skoków napięcia. Jego wymianę najlepiej zlecić fachowcowi.