Auto na gaz – wady i zalety instalacji LPG
LPG jest tańszym źródłem zasilania niż benzyna czy olej napędowy – i to jest najczęstszy powód, dla którego kierowcy decydują, by zakupić auto na gaz. Obecnie cena LPG jest dwa razy niższa, co zachęca do poruszania się takim pojazdem na gaz. Polska jest w czołówce krajów, w których po drogach porusza się najwięcej samochodów na gaz. Jakie są jeszcze zalety, ale także wady takiego rozwiązania?
Czym jest instalacja LPG?
W motoryzacji często można spotkać się z określeniem LPG lub auto na gaz, ale co to faktycznie oznacza? Zasilanie silników aut osobowych paliwem LPG jest dość powszechne. Sam skrót LPG oznacza z języka angielskiego Liquified Petroleum Gas, czyli płynny gaz naftowy. Jest to mieszanina propanu i butanu. W samochodzie musi zostać zamontowana specjalna instalacja LPG, aby auto mogło jeździć na gaz. Według mechaników w każdym modelu samochodu osobowego da się założyć instalację gazową, ale czym jest to bardziej skomplikowane, tym cena jest wyższa. Więc da się, ale może to być nieopłacalne.
Samochód na gaz można bezproblemowo tankować na stacjach benzynowych przy dystrybutorze z autogaz, ale jak działa taka instalacja LPG w samochodzie, która umożliwia pracę silnika na takim zasilaniu? Paliwo gazowe w stanie ciekłym zostaje poddane ciśnieniu i przechodzi przez wielozawór do reduktora (parownika), w którym LPG zmienia się ze stanu ciekłego na gazowy. Kierowany jest do dyszy mieszalnika, w której powstaje mieszanka powietrzno-gazowa, która trafia następnie do cylindra. Gaz kierowany jest do komory silnika wyposażonej w elektrozawór LPG, a stamtąd przepływ gazu jest możliwy po włączeniu zapłonu lub przełącznika.
Instalacja samochodu na gaz zwyczajowo składa się z:
- zbiornika LPG,
- osprzętu zbiornika,
- elektromagnetycznego zaworu odcinającego,
- reduktora (parownika),
- regulatora przepływu,
- wlewu paliwa.
Jakie auto kupić – z instalacją LPG czy bez niej?
Osoby, które nie znają się na samochodach, powinny koniecznie skonsultować zakup z kimś, kto jest w tym temacie specjalistą. Przerobienie auta na gaz jest dość skomplikowanym procesem, ale możliwym do zrobienia w każdym aucie. Jednak – tak jak pisaliśmy wyżej – nie w każdym modelu jest to opłacalne. Dlatego, jeżeli jesteśmy zdecydowani na to, że chcemy jeździć autem na gaz, to przed zakupem trzeba dokładnie zbadać temat i zastanowić się, który z samochodów będzie do tego najodpowiedniejszy.
Owszem, można kupić samochód z instalacją LPG. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy pozbawieni jesteśmy kontroli nad całym procesem zakładania instalacji. Tak naprawdę nie wiemy, gdzie została ona wykonana i czy zrobiono to fachowo. Dlatego najlepiej zainstalowanie LPG w samochodzie zlecić renomowanym serwisom, które instalację wykonają legalnie i z odpowiednimi uprawnieniami. Nigdy nie korzystaj z opcji najtańszej. Ponadto – nową instalację gazową trzeba zarejestrować w Wydziale Komunikacji, co wiąże się z dodatkową opłatą.
Ponadto trzeba pamiętać, iż samochód na gaz musi być poddawany przeglądowi technicznemu minimum raz na rok. Taki przegląd jest o połowę droższy niż w przypadku samochodów napędzanych benzyną lub olejem. Co kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów warto także wymieniać filtr gazu, a także sprawdzać auto na gaz u diagnostyka, który określi szczelność cylindra i całej instalacji.
Auto na gaz – zalety
Samochód jest wydatkiem, do którego trzeba doliczyć ubezpieczenia, koszty eksploatacji, serwis i ewentualne naprawy. Kierowcy chcą zminimalizować te wydatki za sprawą bezpiecznego, ale i wydajnego samochodu. Dlatego tak często wybór pada na samochód na gaz. Jakie są największe zalety aut z instalacją LPG?
- Auto na gaz jest rozwiązaniem ekologiczniejszym niż benzyna. Nie emituje przy spalaniu toksycznych gazów, które negatywnie wpływają na środowisko i atmosferę. Gaz przez to nie powoduje smogu, który jest szkodliwy dla życia.
- Gaz nie wpływa na korozję stali, co przekłada się na dłuższą i niezawodną pracę auta.
- LPG jest tańsze od benzyny (nawet o połowę).
- Jazda samochodem na gaz jest ekonomiczniejsza i wydajniejsza.
- Auto na gaz cicho się porusza, a praca silnika, który jest zasilany LPG, jest płynniejsza. Jest to istotne dla ograniczenia hałasu.
- Samochód z instalacją LPG może być zasilany alternatywnie, gdyż w każdym momencie gaz można przełączyć na benzynę.
- Auto na gaz będzie odpowiednie dla osób, które na co dzień podróżują samochodem i pokonują nim wiele kilometrów. Taka inwestycja w instalację LPG jest szybko odczuwalna w portfelu, a sam koszt zamontowania jej w aucie szybko się zwraca.
Samochód z instalacją LPG – wady
Niższy koszt eksploatacji, LPG tańsze od benzyny, ekologia i brak czynników szkodliwych dla środowiska – mogłoby się wydawać, że w tym momencie auto na gaz nie ma żadnych minusów. Takie można jednak znaleźć.
- Cena instalacji LPG – instalację najlepiej zlecić u renomowanego i licencjonowanego specjalisty, który założy ją w aucie (o ile będzie to ekonomicznie opłacalne). Cena instalacji LPG waha się od 2 do 5 tysięcy złotych (w zależności od modelu i roku produkcji auta). Szacuje się, że wydatek wynikający z założenia instalacji gazowej, zwraca się po przejechaniu ok. 20 tys. kilometrów.
- Dodatkowe opłaty – auto na gaz trzeba zgłosić do Wydziału Komunikacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto za samochód z instalacją LPG trzeba zapłacić wyższe OC.
- Droższe przeglądy – przegląd samochodu z instalacją LPG jest droższy nawet o połowę.
- Częstsze serwisowanie samochodu na gaz – w takich pojazdach trzeba większą uwagę zwrócić na stan układu zapłonowego i ssącego, a to może wiązać się z częstszymi wizytami u serwisanta czy mechanika, co generuje dodatkowe koszty.
- Ograniczenia parkingowe – auto na gaz – ze względów bezpieczeństwa – nie może być parkowane w parkingach i garażach podziemnych.
- Mniej miejsca w bagażniku – butlę gazową montuje się w bagażniku, co znacznie zmniejsza tę powierzchnię. Są dwie opcje montowania butli: w formie walca, która zajmuje sporą część bagażnika lub w miejscu koła zapasowego (wtedy butli nie widać). Można bez niego się obejść, ale w momencie niespodziewanej awarii brak koła na zmianę może być dotkliwy.
- Częste tankowanie – choć LPG jest wydajniejsze (zwłaszcza na długich dystansach), to jednak samochód zużywa więcej gazu niż benzyny. Ponadto pojemność butli gazowej także ma swoje ograniczenia i pojazd trzeba częściej tankować.
Ile kosztuje instalacja LPG?
W samochód na gaz trzeba najpierw zainwestować, a wydatek ten zwraca się zazwyczaj po przejechaniu około 20 tysięcy kilometrów. Trzeba do tego doliczyć też dodatkowe opłaty, droższe OC, coroczne przeglądy techniczne i częstsze wizyty u diagnostyka samochodowego.
Sama cena instalacji LPG z montażem najpopularniejszej opcji, czyli instalacji sekwencyjnej, to zazwyczaj koszt w wysokości 2500. Natomiast instalacja w fazie ciekłej kosztuje ok. 4500 złotych. Cena ta może wzrastać w zależności od samochodu i modelu.
Benzyna czy gaz – co lepiej?
Czy mimo wszystkich minusów warto zainwestować w instalację LPG w samochodzie? Pozytywne skutki dla środowiska i zdrowia są tutaj największą wartością, gdyż samochody na gaz nie emitują przy spalaniu toksycznych spalin oraz nie powodują smogu. Warto więc choćby z tego ekologicznego względu brać taką opcję pod uwagę. Drugą istotną kwestią są oczywiście oszczędności. Zmianę samochodu napędzanego benzyną na LPG powinni przede wszystkim przemyśleć kierowcy, którzy dziennie pokonują wiele kilometrów.