Jak sprzedać samochód? Ogłoszenie, skup, a może komis?
W życiu każdego właściciela samochodu przychodzi taki czas, kiedy trzeba przesiąść się na lepszy model auta. W takiej sytuacji pojawia się jedno istotne pytanie: jak sprzedać samochód? Wbrew pozorom nie jest to takie proste i chcąc przyspieszyć cały proces, warto przede wszystkim wybrać odpowiednią formę sprzedaży auta. Na którą z nich się zdecydować, by uzyskać najlepszą cenę i uniknąć niepotrzebnych nerwów?
Jak sprzedać samochód – 3 najpopularniejsze metody
Istnieją trzy podstawowe sposoby sprzedaży auta – ogłoszenie, skup oraz komis. Wszystkie znacząco różnią się od siebie, dlatego warto dokładniej je poznać. W ten sposób wybierzemy najlepszą metodę, dopasowaną w stu procentach do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Jak sprzedać samochód? Przeanalizujmy każdą z dostępnych opcji!
Wystawienie ogłoszenia
Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy po podjęciu decyzji o sprzedaży auta, jest wystawienie stosowanego ogłoszenia. To niezwykle proste, a serwisów, z których możemy skorzystać, jest naprawdę wiele. Zwykle musimy zapłacić symboliczną kwotę, dzięki czemu nasza oferta znajdzie się na łamach serwisu przez określony czas – np. miesiąc. W celu przedłużenia wystarczy dokonać kolejnej wpłaty. Dodatkowo możemy korzystać z różnych form promocji ogłoszenia – np. wyróżnienia go na tle innych albo przesunięcia na samą górę wyników wyszukiwania.
Oczywiście w tym wypadku to my zajmujemy się wszystkim – ustalamy cenę, podajemy wszelkie informacje o pojeździe i dbamy o to, aby treść była zachęcająca dla potencjalnego nabywcy. Zapewnia to pełną niezależność, ale jest dość czasochłonne i… wystawia nas na bezpośredni kontakt z potencjalnymi kupującymi. A ten niestety często nie należy do przyjemnych – wśród nabywców znajdą się osoby uparcie negocjujące cenę, oceniające stan naszego pojazdu i czepiające się najmniejszych wad. Musimy również zarezerwować sobie mnóstwo czasu na wizyty potencjalnych zainteresowanych, co może być niezbyt wygodne.
W tym przypadku jednak zyskujemy bardzo dużą korzyść – możemy sprzedać samochód za naprawdę dobrą cenę, bez jakichkolwiek prowizji dla pośredników.
Skup aut
Druga opcja jest o wiele wygodniejsza i przede wszystkim skierowana do osób niecierpliwych albo chcących błyskawicznie spieniężyć swój pojazd. Wybierając skup aut, mamy pewność tego, że sprzedamy samochód nie w miesiąc, ale 1–2 dni – w zależności od tego, jak długie są procedury w danej firmie. Zwykle jednak wszystko odbywa się błyskawicznie.
Jak wygląda proces sprzedaży samochodu w skupie? Najpierw znajdujemy firmę. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem sieci, zapoznając się z opiniami na temat świadczonych usług. Następnie wypełniamy specjalny formularz na stronie internetowej skupu. Specjalista skontaktuje się z nami, przeprowadzi krótki wywiad, a następnie wstępnie wyceni pojazd. Potem przyjdzie czas na oględziny i ekspertyzę, dokonywaną przez rzeczoznawcę. Plusem skupu aut jest to, że możemy bez problemu sprzedawać samochody nowe, stare, sprawnie, niesprawne, a nawet te w fatalnym stanie czy… spalone. Bez względu na markę, model, rok czy kraj produkcji pojazdu.
Otrzymujemy gotówkę w krótkim czasie, jednak w tym wypadku musimy liczyć się z tym, że cena nie będzie korzystna – zwykle kilka razy niższa niż w przypadku sprzedaży samochodu za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Coś za coś.
Komis samochodowy
Jak sprzedać samochód bez stresu i za satysfakcjonującą kwotę? Odpowiedź dać nam może komis samochodowy, którego usługi będą niezwykle korzystne dla wszystkich tych osób, które nie chcą tracić czasu na przygotowywanie ogłoszeń, umawianie spotkań i które wolą uniknąć nadmiernego stresu. Pracownicy komisu zajmują się wszystkim w naszym imieniu, co jest niezwykle komfortowe. Niestety, w tym przypadku trudno jest określić, jak długo będzie trwała sprzedaż pojazdu. Może to być zarówno kilka dni (w przypadku dobrego stanu auta i atrakcyjnej ceny), jak również kilka miesięcy. Jest to o tyle niewygodne, że nasz samochód cały czas znajduje się w komisie, a więc nie możemy korzystać z niego na co dzień. Decydując się na tę opcję, warto więc w pierwszej kolejności zorganizować sobie zastępczy środek transportu.
Komis samochodowy to również konieczność zapłacenia odpowiednio wysokiej kwoty za pomoc w sprzedaży auta. Najczęściej mamy tu do czynienia z prowizją, czyli procentem od ceny, jaką zapłacił nabywca. Może to być 5%, 10%, a nawet 15% – w zależności od firmy, którą wybierzemy. Warto więc dokładnie przemyśleć tę kwestię, szczególnie pod kątem tego, jaka kwota nas interesuje i czy korzystając z usług komisu, będzie ona (po odjęciu prowizji) w pełni satysfakcjonująca.
Jak sprzedać samochód? Decyzja należy do nas!
Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i wady. Jeżeli zależy nam na najwyższej cenie, postawmy na własnoręcznie wystawione ogłoszenie. Gdy nie mamy zbyt wiele czasu, wybierzmy skup aut. A kiedy chcemy uzyskać przyzwoitą cenę i jednocześnie nie mamy ochoty na samodzielną sprzedaż samochodu – postawmy na komis.