Rodzaje żarówek samochodowych – kompendium wiedzy
Dostępne na rynku żarówki samochodowe dzielą się na kilkadziesiąt typów. W jednym modelu pojazdu może znaleźć się nawet kilkanaście rodzajów źródeł oświetlenia. Dziś przedstawiamy katalog żarówek samochodowych!
Typy żarówek samochodowych
Aktualnie rodzaje lamp samochodowych dzieli się na:
- żarówki halogenowe,
- lampy ksenonowe,
- moduły LED.
Oznaczenia żarówek samochodowych
Duża liczba żarówek do aut wymusiła specjalne nazewnictwo i oznaczenia tego typu części samochodowych. Podstawą do użytku konkretnego modelu jest homologacja. W naszym kraju powinno używać się żarówek oraz lamp spełniających normy ECE.
- Halogeny oznacza się literą H. Najpopularniejsza halogenowa żarówka do samochodu to H4 i H7.
- Ksenony oznaczane są literą D. Wśród najczęściej stosowanych wyróżnia się D1S i D2S (do reflektorów z soczewką) oraz D1R i D2R (do reflektorów z odbłyśnikiem). W przypadku ksenonów obie lampy muszą świecić jednakowo, żeby prawidłowo oświetlać drogę. Gdy jeden z ksenonów wygasł, to prawdopodobnie drugi niedługo także się wypali.
- Oprócz powyższych wyróżnia się również żarówki do świateł pozycyjnych (P13W), do wstecznych i kierunkowskazów z pomarańczowymi kloszami (P21W) i osobne do kierunkowskazów z białymi kloszami (PY21W – te mają barwę pomarańczową).
Żarówki H4 a H7 – różnica
- Żarówka H4 jest dwuwłóknowa, a to oznacza, że może być wykorzystywana zarówno w światłach drogowych, jak i mijania.
- Żarówka H7 jest jednowłóknowa, co zapewnia obsługę tylko jednego rodzaju światła.
To główne różnice między halogenowymi żarówkami H4 a H7. Typ trzonka w tych żarówkach nie jest identyczny, dlatego nie można stosować tych żarówek samochodowych wymiennie – np. H4 do gniazda H7.
Oprócz H7 i H4 istnieje jeszcze jeden rodzaj popularnego halogenowego oświetlenia w aucie, który zasługuje na uwagę – czyli H1.
Żarówka H1 – do czego używać?
Oświetlenie nazywane H1 to oficjalnie pierwsze żarówki do samochodu, których debiut przypadł na lata 60. XX wieku. Są najczęściej stosowane w światłach drogowych, przeciwmgielnych lub mijania. Używa się ich również do świateł awaryjnych. W niektórych żarówkach H1 dopuszcza się delikatny odcień żółtej bądź niebieskiej barwy.
Samochodowe żarówki H2 i H3
Te dwa rodzaje żarówek samochodowych nie są już popularne. H2 nie montuje się w nowych samochodach, z kolei H3 stosuje się głównie w lampach przeciwmgielnych.
Jakie żarówki do auta wybrać?
Bez względu na porę dnia i roku, każdy kierowca musi mieć włączone światła w samochodzie podczas jazdy. Przez rodzaj, jakość, a nawet sposób montażu – żarówki przepalają się szybciej lub wolniej. Trzeba jednak wiedzieć, jaką konkretnie żarówkę wybrać do samochodu, żeby służyła jak najdłużej.
Najpopularniejszym sposobem doboru żarówki samochodowej jest wymontowanie i sprawdzenie starej oraz wybranie nowej na wzór poprzedniej. Rodzaj żarówki pasujący do konkretnego modelu samochodu można znaleźć również w instrukcji obsługi pojazdu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak oddanie samochodu do mechanika, a najlepiej do elektryka samochodowego.
Jakie żarówki do świateł drogowych wybrać?
Do świateł drogowych, potocznie nazywanych również „długimi”, stosuje się najczęściej żarówki:
- H1,
- H4,
- H7,
- H9,
- H11,
- H15.
Rodzaje trzonków żarówek samochodowych
Żarówki w samochodzie, podobnie jak standardowe żarówki do lamp, mają gwinty, nazywane inaczej trzonkami, gniazdami lub cokołami. Takie oznaczenia znajdują się zazwyczaj na opakowaniu, w którym znajduje się żarówka.
Przykładowe trzonki do halogenów samochodowych mają oznaczenia:
- P14,5s – do H1 i zastosowania w reflektorach głównych
- PK22s – do H3 i reflektorów przeciwmgłowych
- P43t-38 – do H4 i reflektorów głównych (świateł mijania i drogowych)
- PX26d – do H4 i reflektorów głównych
Wybór dobrych żarówek do samochodu
Każdy kierowca musi pamiętać, że odpowiedni dobór żarówek wpływa nie tylko na dobrą widoczność w trakcie jazdy, ale również bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Chociaż wymiana żarówki w pojeździe wydaje się łatwa i większość uważa, że może dokonać tego samodzielnie – dla dobra własnego i innych warto skonsultować sprawę z fachowcem.