Żywotność laptopa – ile wytrzyma mój sprzęt?
Żywotność laptopa – ile wytrzyma mój sprzęt?Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze laptopa jest jego wydajność. Przed zakupem nawet najlepszej jakości sprzętu należy się przygotować na to, że po pewnym czasie nastąpi spadek prędkości działania. Co warto wiedzieć o żywotności laptopa?
Czynniki wpływające na wydajność laptopa
Można wyróżnić dwa rodzaje czynników, które wpływają na pracę komputera – programowe (software) oraz sprzętowe (hardware). Pierwsze z nich dotyczą przede wszystkim programów, aplikacji oraz złośliwego oprogramowania, które działają w tle i tym samym zajmują większą część pamięci laptopa. Tego typu problemy występują o wiele częściej niż same awarie sprzętowe. O wydajności całego urządzenia świadczy głównie procesor, jednak należy pamiętać, że obecnie te elementy nie są wyznacznikiem dobrego notebooka. Na żywotność laptopa wpływa również pamięć RAM, dysk twardy oraz karta graficzna. Działanie tych elementów zmniejsza się wraz ze wzrostem ich obciążenia. Kolejnym problemem mogą okazać się również wentylatory, na których gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Przez to cały sprzęt chodzi wolniej i traci stabilność.
Jak dbać o baterię w laptopie?
Powolna praca laptopa może być również skutkiem spadku efektywności baterii. Żywotność tych elementów zmniejsza się pod wpływem każdego ładowania oraz wysokiej temperatury. W związku z tym już przy pierwszym uruchomieniu komputera warto zadbać o prawidłową eksploatację akumulatora. Oto kilka prostych rozwiązań na zapewnienie długiej żywotności baterii:
- Ładowanie baterii do 70-80%
- Ładowanie baterii oryginalnym zasilaczem
- Mniejszy poziom jasności wyświetlacza
- Odłączenie innych urządzeń od laptopa
- Odpowiednia temperatura pracy
- Podłączenie ładowarki przed całkowitym rozładowaniem baterii
- Utrzymanie styku baterii w czystości
- Używanie trybu oszczędzania energii
- Wyłączenie Bluetooth
W celu wydłużenia żywotności baterii warto również skorzystać z dodatkowych aplikacji do zarządzania energią . W przypadku całkowitej awarii tego elementu jedynym rozwiązaniem może się okazać jego wymiana na nową oryginalną baterię bądź jej zamiennik. Jednak aby naprawa laptopa była w 100% skuteczna, warto postawić na oryginalne akcesoria.
Samodzielne konserwacja laptopa
Średnia żywotność laptopa zależy od okresu, kiedy dany sprzęt został wyprodukowany. Przyjmuje się jednak, że dobry komputer bezawaryjnie powinien działać około trzech lat. Wydajność sprzętu można poprawić poprzez regularne czyszczenie. Samodzielna konserwacja laptopa obejmuje takie działania, jak wymiana dysku twardego oraz usuwanie niepotrzebnych plików i skrótów. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne podstawki chłodzące, które ochłodzą całe urządzenie od dołu. Do sprawdzenia aktualnego stanu komputera sprawdzą się również darmowe, specjalistyczne oprogramowania, takie jak PC Mark czy CristalDiskMark. Aplikacje te pozwolą monitorować pracę karty graficznej oraz częstotliwość pamięci RAM.
Na czym polega profesjonalna naprawa laptopa?
Nie zawsze jednak wystarczy samodzielne czyszczenie laptopa. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń, które mają już ponad pięć lat. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przegląd i naprawa laptopa w serwisie komputerowym. Takie firmy posiadają odpowiednie zaplecze sprzętowe, które zapewni fachową pomoc bez względu na markę i model komputera. Profesjonalna naprawa obejmuje usterki każdego typu, nie tylko awarie układów zasilania czy matrycy. Fachowcy poradzą sobie nawet z zalaną klawiaturą czy porysowanym ekranem. Zaufanie profesjonalistom gwarantuje odpowiednią konserwację laptopa, dzięki czemu sprzęt zwiększy swoją wydajność. Dodatkowo niektóre serwisy zapewniają usługę door-to-door. Oznacza to, że laptop zostanie odebrany przez kuriera, który następnie zawozi go do warsztatu. Jednak przed oddaniem swojego urządzenia w ręce fachowców warto wcześniej zrobić kopię zapasową cennych plików.
Inne sposoby na przedłużenie żywotności laptopa
Regularny serwis komputera, prawidłowa eksploatacja baterii oraz zapewnienie optymalnego chłodzenia to nie wszystko. W celu zwiększenia wydajności, a tym samym przedłużenia żywotności laptopa warto również zainstalować odpowiedni program antywirusowy. Systematyczne skanowanie komputera pozwoli uniknąć niepożądanych wirusów oraz innych zagrożeń. Nie należy również zapominać o prawidłowym przechowywaniu całego urządzenia. W tym celu sprawdzą się dobrej jakości torby wyposażone w grubą piankę, która absorbuje wstrząsy i chroni komputer przed zarysowaniami. Ostatnim, dla niektórych być może banalnym sposobem na przedłużenie żywotności laptopa jest niespożywanie posiłków i napojów nad klawiaturą. Rozlaną kawę czy okruchy z kanapki może i da się usunąć, jednak ich przedostanie się do podzespołów komputera może skutkować awarią całego sprzętu.
A może czas na nowy sprzęt?
Niekiedy nawet regularna naprawa laptopa nie wystarcza, aby zapewnić prawidłowe działanie. Wtedy jedynym rozwiązaniem może okazać się wymiana laptopa na nowe, całkowicie sprawne urządzenie. Zakup takiego sprzętu jest konieczny zwłaszcza w przypadku niemożliwości uruchomienia komputera. Taką opcję warto również rozważyć, jeśli notebook sam się wyłącza lub nieprawidłowo wyświetla obraz. Wymiana laptopa jest też najlepszym ratunkiem przy wystąpieniu uszkodzeń mechanicznych. Co prawda, rozbity ekran czy zalaną klawiaturę można naprawić, jednak koszt usunięcia takiej usterki bywa naprawdę wysoki, przez co rozsądniej jest wymienić niedziałający komputer na nowy sprzęt.