Odważne czy stonowane? Oto 6 pomysłów na kolory ścian w kuchni!
Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu – miejsce spotkań, przygotowania i jedzenia posiłków, czasami pracy lub rozrywki. Jej aranżacja powinna spełniać wszystkie wymagania oraz potrzeby mieszkańców. Jaki kolor ścian do kuchni zastosować, aby czuć się w niej swobodnie i z przyjemnością spędzać czas? Mamy szereg możliwości oraz połączeń kolorystycznych, które sprawią, że wnętrze będzie stylowe i przytulne.
Kolory ścian w kuchni wpływają zarówno na wygląd samego pomieszczenia, jak i na samopoczucie mieszkańców. Odpowiednią barwę farby należy dobrać nie tylko pod względem gustu. Ważna jest wielkość pomieszczenia, meble czy dopływ światła, czyli wszystkie elementy, z którymi kolory muszą się idealnie komponować. Kolorystyka zależy od stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie – biel jest nieodzowna w skandynawskich wnętrzach, z kolei w klasycznych świetnie sprawdzą się odcienie brązu.
Kolory ścian w kuchni a jej wielkość
Zanim zaczniemy remont kuchni, warto przyjrzeć się samemu wnętrzu. W małej kuchni sprawdzą się jasne, stonowane kolory – biel, szarości czy beże. Możemy postawić także na wersję pastelową. Taka kolorystyka pomoże powiększyć optycznie przestrzeń i ją rozjaśni. To samo dotyczy kuchni zamkniętej, oddzielonej od reszty pomieszczeń.
Ciemne lub intensywne kolory ścian w kuchni to doskonałe rozwiązanie, jeśli jest ona duża i przestronna. Warto wtedy eksperymentować z odcieniami, zastosować dwa kolory lub odważyć się na czerń lub granat. Wyraziste barwy w dużym pomieszczeniu nie przytłoczą go, a dodadzą charakteru.
Jeśli kuchnia otwarta jest na salon mamy dwie opcje: skomponować obydwa pomieszczenia i zaaranżować je tak samo, włącznie z kolorem ścian. Innym rozwiązaniem będzie wyeksponowanie kuchni i oddzielenie pomieszczeń właśnie za pomocą barw. W takim przypadku, gdy pokój dzienny jest jasny, możemy w kuchni zastosować ciemniejsze ściany albo na odwrót. Pamiętajmy jednak, aby w obu pomieszczeniach stosować się do jednego, wybranego stylu aranżacyjnego.
Kolory ścian w kuchni a meble i okna
Kolory ścian w kuchni determinują elementy wyposażenia, dlatego warto najpierw przemyśleć, czy dana kombinacja będzie ze sobą współgrać. Obecnie mamy dużą różnorodność i tolerancję w łączeniu kolorów i nikogo nie dziwią białe szafki na tle białych ścian lub połączenia kilku intensywnych barw w jednym pomieszczeniu.
Kuchnia w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, w której znajdziemy szafki o białych, szarych lub drewnianych frontach doskonale skomponuje się z podobną kolorystyką na ścianach. Ciemne meble lepiej wyglądać będą na tle jaśniejszych farb, dlatego wybierzmy barwy stonowane, nieprzytłaczające wnętrza.
Ciekawą aranżację możemy uzyskać, kiedy w kuchni są kolorowe meble. Jeśli lubimy eksperymentować i nie boimy się odważnych rozwiązań, do granatowych szafek dopasujmy niebieską farbę, a do czerwonych mebli – płytki w podobnym odcieniu.
Podejmując decyzję o tym, jaki kolor ścian w kuchni wybrać, warto zwrócić uwagę również na usytuowanie okien. W dobrze oświetlonym pomieszczeniu łatwiej jest stosować różnorodne kolory, także ciemne. Kiedy natomiast mamy do czynienia z wnętrzem bez okna lub zaciemnionym zawsze lepiej zaufać klasyce, czyli jasnym barwom – bieli lub pogodnym pastelowym kolorom .
6 inspiracji na kolory ścian w kuchni
Klasyczna biel czy modne szarości? Odważna czerń czy radosna czerwień? Jaki kolor ścian do kuchni wybrać? Poniżej kilka inspiracji wraz z podpowiedziami, kiedy najlepiej je stosować.
- Biel i beż w kuchni
Kolory uniwersalne i ponadczasowe, które pasują do każdej aranżacji i stylu we wnętrzu. To bezpieczna baza dla mebli nowoczesnych, klasycznych czy drewnianych. Pozwolą stworzyć jasną oraz czystą przestrzeń. Można je stosować zarówno w niewielkich lub zamkniętych pomieszczeniach (jasne kolory optycznie je powiększą), jak i tych przestronnych oraz otwartych na salon (dodadzą im lekkości).
Biel i beż doskonale zagrają ze stylami: skandynawskim, minimalistycznym, rustykalnym, ale także klasyczny. Wystarczy skomponować je z dowolnym kolorem mebli, podłogi czy dekoracji, aby osiągnąć idealną aranżację.
- Pastele w kuchni
Pudrowy róż, baby blue, delikatny seledyn, błękit i blady żółty – to kolory, które doskonale sprawdzą się w kuchni. Szczególnie tej niewielkiej, w której nie przytłoczą i nie zaciemnią przestrzeni.
Pastele ostrożnie łączymy z meblami – powinny być białe, drewniane lub w podobnym odcieniu. Unikamy zestawienia pudrowych kolorów z ciemnymi, wyjątkiem może być ten sam w innej tonacji, np. delikatny róż z intensywnym różem lub baby blue z granatem. Pastele stworzą idealną stylizację we wnętrzu w stylu nowoczesnym, shabby chic lub prowansalskim.
- Czerń w kuchni
Odważny i zdobywający coraz więcej popularności kolor. Czerń na ścianach w kuchni powinna być stosowana ostrożnie oraz z wyczuciem. Zamiast tradycyjnej farby na jednej ze ścian, warto użyć farby kredowej, co uatrakcyjni pomieszczenie.
Czarny może być pas nad blatem lub dwie ściany. Raczej unikajmy malowania nim wszystkich ścian. To rozwiązanie dobre dla dużych wnętrz, gdzie zestawiona z ciemnymi meblami lub tymi wykonanymi z surowego drewna wciąż będzie wyglądać elegancko i stylowo. Takie kolory ścian w kuchni to zdecydowanie domena stylu nowoczesnego, ewentualnie industrialnego.
- Szarości w kuchni
To, podobnie jak biel, uniwersalny i wdzięczny kolor, który skomponujemy z większością mebli oraz stylów wnętrzarskich. Najlepiej sprawdzi się w aranżacji skandynawskiej, minimalistycznej lub nowoczesnej.
Szare ściany skomponują się z białymi lub czarnymi meblami, a także z innymi mocnymi kolorowymi akcentami jak np. czerwony, żółty czy granatowy. Jasny odcień szarości możemy zastosować w każdej kuchni, natomiast ciemniejszą wersję lepiej użyć w dużej, przestronnej kuchni.
- Intensywne kolory w kuchni
Mocne barwy we wnętrzu zawsze determinują całą aranżację. Kolory ścian w kuchni typu czerwony, żółty czy zielony wymagają odpowiedniego urządzenia całego pomieszczenia.
Jeśli zastosujemy farbę w kolorze czerwonym lub żółtym, to reszta wyposażenia powinna być bardziej stonowana. Meble w kolorze białym, beżowym lub naturalnego drewna złagodzą wyrazisty odcień ścian. Aby zachować spójną konwencje i pozwolić kolorom się naturalnie przenikać, możemy dodać kilka elementów w kolorze farby – sprzęt AGD, pojemniki, naczynia czy tekstylia.
Intensywne kolory ścian w kuchni pasują do stylu nowoczesnego, eklektycznego i retro. W takiej przestrzeni ważne są proporcje – zarówno kolorystyczne, jak i wyposażenia. To zdecydowanie rozwiązanie dla pomieszczeń widnych i raczej większych.
- Dwa kolory ścian w kuchni
Bardzo atrakcyjne i efektowne rozwiązanie, które można zastosować w praktycznie każdym stylu aranżacyjnym, w zależności od zestawienia kolorów.
Dwa kolory ścian w kuchni to dobra opcja do pomieszczeń dużych lub otwartych na salon. Sprawdzi się także we wnętrzu o małym dostępie światła pod warunkiem, że ściana naprzeciw okna będzie pomalowana na jaśniejszy kolor.
W kuchni możemy połączyć, np. biały i szary, beż i brąz, błękit i granat czy biel i czerń. Ciekawie wyglądać będzie też zestawienie pasteli oraz ich intensywnych odpowiedników. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku ściany stanowić będą główną dekorację wnętrza, dlatego pozostałe elementy wyposażenia powinny być stonowane i dopasowane do kolorów farby. Ponadto dwa kolory ścian w kuchni to idealny sposób na oddzielenie przestrzeni, np. roboczej i jadalnej.