Aranżacja małej sypialni – praktyczne porady i inspiracje
Aranżacja małej sypialni wymaga umiejętnego i przemyślanego rozplanowania przestrzeni. W tym przypadku ważny jest każdy centymetr. To oczywiście niemałe wyzwanie, ale wystarczy zastosować kilka trików, by optycznie powiększyć wnętrze i efektywnie zagospodarować niewielkie pomieszczenie.
W sypialni spędzasz wiele czasu. Tutaj odpoczywasz i relaksujesz się po całym dniu. Ważne jest zatem stworzenie miejsca, które pozwoli na odpowiednie wyciszenie się i nabranie sił. Do tego nie potrzeba jednak wielu metrów kwadratowych. Nawet bardzo małą sypialnię bez problemu urządzisz pomysłowo i funkcjonalnie.
Nie bój się eksperymentować i zaskakiwać. Elementy wyposażenia mogą z powodzeniem spełniać wiele funkcji jednocześnie – łóżko staje się szafą dzięki dużemu pojemnikowi, który zmieści nie tylko dodatkowe komplety pościeli, ale i rzadziej używane elementy garderoby (na przykład kurtki czy swetry), niewielki stolik nocny w każdej chwili można rozłożyć, przez co zwiększy swoją powierzchnię użytkową, a w zagłówku możesz ukryć półki na książki. Wbrew pozorom mała sypialnia jest wygodna – wszystko masz tu dosłownie na wyciągnięcie ręki. Pamiętaj jednak, że ważne jest zachowanie umiaru i oszczędność.
Mała sypialnia – jak zmieścić łóżko?
Kluczowym elementem każdej przestrzeni do spania jest oczywiście łóżko. Do małej sypialni najlepiej wybierz te węższe – mające 140 cm szerokości dla dwóch osób lub 90 cm szerokości dla jednej osoby. Dzięki temu zostanie więcej wolnej przestrzeni na ewentualne meble czy dodatki. Kieruj się przy tym zasadą, że łóżko, choćby niewielkie, ale z wygodnym materacem, zawsze wygra z rozkładaną sofą. Komfort odpoczynku jest wówczas nieporównywalnie wyższy.
Przychodzi zatem pytanie, gdzie je ustawić. Na środku, a może w rogu? Jeśli użytkownikiem będziesz tylko Ty, wówczas najlepiej przysuń je do ściany. Zyskasz tym samym jeszcze więcej przestrzeni.
Podobny dylemat występuje w przypadku małej sypialni w bloku, która jest zazwyczaj wąska i długa, co uniemożliwia oszczędzanie miejsca poprzez ustawienie łóżka w poprzek. Jeśli tak wygląda Twoja sypialnia, to najlepszym rozwiązaniem jest łóżko ustawione wzdłuż pokoju – na środku w przypadku pary (tak by każdy miał do niego swobodny dostęp) lub w rogu, pod ścianą (jeśli będzie z niego korzystać jedna osoba).
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na łóżko podwójne czy pojedyncze, warto jest wybrać model z dodatkowym pojemnikiem, gdzie bez problemu schowasz nie tylko komplety pościeli, ale i rzadziej używane rzeczy, np. zapasowe ręczniki, kurtki czy inne elementy garderoby.
Idealnym pomysłem do aranżacji małej sypialni, który nada jej charakteru, jest wysoki zagłówek. To nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie, ale i przyciągający wzrok element dekoracyjny. Możesz wybrać model tapicerowany, pikowany czy obity miękką tkaniną. Doskonałym pomysłem są też zagłówki-schowki, które pełnią rolę mini regału. Zwykle mają wysuwane z boku szuflady lub, jeśli brakuje na to miejsca – po prostu półki. Musisz pamiętać, że taki zagłówek musi mieć przynajmniej piętnaście centymetrów, by był użyteczny.
Antresola lub mała sypialnia na poddaszu
W niewielkich mieszkaniach, ale z wysokim sufitem (na przykład w starej kamienicy), możesz pokusić się o stworzenie klimatycznej antresoli. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele miejsca, które możesz wykorzystać między innymi na postawienie biurka, toaletki lub wygodnego fotela.
Na antresoli nie potrzebujesz nic więcej oprócz wygodnego materaca z piękną pościelą i poduszkami oraz szafki nocnej (ewentualnie samej półki) i oczywiście lampki nocnej, przy której będziesz mógł wygodnie czytać książkę. Bardzo ważną sprawą przy aranżacji małej sypialni na wysokości jest jednak zadbanie o bezpieczne i komfortowe dojście do łóżka.
Innym miejscem, które często przeznaczone jest na sypialnię, to poddasze. Tutaj zazwyczaj układ pomieszczenia będzie narzucał określone decyzje, jednak nie traktuj tego jako barierę do nie przebycia. Świetnym pomysłem jest ustawienie łóżka pod oknem, co sprawi, że do środka wpadać będzie dużo dziennego światła.
W małej sypialni na poddaszu doskonale sprawdzą się szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie zabiorą cennej przestrzeni podczas otwierania. Problem mogą jednak sprawić skosy o dużym nachyleniu Wówczas najlepiej wbudować meble z tradycyjnymi drzwiczkami uchylnymi, wysuwanymi szufladami lub po prostu zostawić otwarte półki. Wbrew pozorom miejsce pod skosem możemy bez problemu efektywnie wykorzystać.
Jakie kolory do małej sypialni?
Zastanawiasz się, jakie wybrać kolory do małej sypialni? Tak jak w przypadku każdego niewielkiego pomieszczenia, tak i tutaj najlepiej sprawdzą się jasne, stonowane barwy – głównie biel, ale także odcienie beżowe, kremowe czy szare – które optycznie powiększą pomieszczenie. Dodatkowo biel daje efekt czystego, eleganckiego wnętrza i pasują do niej dodatki w każdym odcieniu.
Małe i jasne sypialnie sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Lepiej więc z umiarem stosuj ciemne kolory, bo istnieje ryzyko, że dodatkowo przytłoczą i pomniejszą pokój. Możesz przykładowo zdecydować się na ponadczasowe połączenie bieli i czerni. Jedna ściana pomalowana na czarno pomoże optycznie zmodyfikować proporcje pomieszczenia i nadać mu głębi.
Mocne kolory wykorzystaj w tekstyliach (kontrastowe poduszki czy narzuta). Uważaj też na wzory – w małej sypialni mogą niestety wywołać efekt przeładowania.
Inspiracje na ścianę za łóżkiem w małej sypialni
Ściana za łóżkiem w małej sypialni zawiera największy potencjał aranżacyjny. Odpowiednio zaprojektowana doda charakteru i oryginalności całemu wnętrzu oraz rozwiąże problem uczucia przytłoczenia. Możesz zdecydować się na efektowną fototapetę, cegły dekoracyjne czy po prostu kolorową farbę.
Doskonałym sposobem na to, by poszerzyć perspektywę i dodać niewielkiemu wnętrzu głębi, jest fototapeta z motywem drogi. Paradoksalnie, wprowadzając taką dekorację, nadasz wnętrzu przestronności, a także sprawisz, że nawet bardzo mała sypialnia w bloku będzie wydawała się większa i wyższa. Podobny efekt osiągniesz wybierając tapetę w pionowe pasy.
Jest jeszcze jeden świetny sposób na aranżację ściany za łóżkiem. Można ją zabudować szafkami, najlepiej minimalistycznymi. Zyskasz tym samym dodatkową ozdobę oraz bardzo dużo miejsca do przechowywania. Wysokie szafki wokół łóżka sprawdzą się idealnie w przypadku małej sypialni – odciążą przestrzeń, likwidując nieśmiertelną szafę.
Jak urządzić małą sypialnię? Wybór mebli
Twoja przestrzeń nabrała już kolorów, masz też łóżko. Czas zatem na pozostałe meble – oczywiście, jeśli jest na nie miejsce. Pamiętaj, by łączyć komfort z funkcjonalnością. Wybierając jakiekolwiek meble do małej sypialni, postaw na minimalizm. Najlepiej sprawdzą się zatem jasne modele o lekkiej konstrukcji, opływowych kształtach i wymiarach proporcjonalnych do gabarytów pomieszczenia. Dobrze, by były mobilne – łatwo się wysuwały i wsuwały, rozkładały i składały.
Sypialnia bardzo często pełni również rolę garderoby, dlatego w małym wnętrzu dobrze sprawdzą się wszelkie szafy wnękowe na wymiar, co pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Taka szafa – koniecznie z licznymi szufladami – jest bardzo pojemna. Zmieścisz tu ubrania, bieliznę i wszelkie akcesoria.
Efektowną inspiracją na małą sypialnię jest zamontowanie na frontach szafy luster, co optycznie powiększy pomieszczenie. Dzięki temu nawet maleńka sypialnia w bloku wyda się większa i bardziej przestronna. Lustra dodają wnętrzu lekkości i jeszcze je rozjaśniają, są też bardzo praktyczne. Dobrze prezentują się zarówno te ogromne, zajmujące całe przesuwne drzwi szafy, jak i umieszczone na ścianie, nad łóżkiem, a nawet na suficie.
Oprócz szafy warto zagospodarować miejsce na stolik nocny zaraz obok łóżka, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowanie wysuwanej w razie potrzeby półeczki. Może się okazać, że będziesz bardzo często korzystać z tej opcji.
Mimo że sypialnia jest mała, to zawsze znajdzie się kilka wnęk, które możesz zabudować, by zyskać dodatkową przestrzeń do schowania rzeczy. Zastanów się też nad półkami pod sufitem, gdzie możesz trzymać rzadziej używane przedmioty.
Ostatnia, ale równie ważna, inspiracja do małej sypialni
Ważną rolę w każdym wnętrzu, a już z pewnością w pokoju sypialnym, odgrywa oświetlenie. Oczywiście najlepsze jest światło naturalne, jednak nie zawsze można z niego skorzystać – zazwyczaj w bloku nie ma możliwości montażu ogromnych okien, sięgających od sufitu do samej podłogi. Niezależnie od tego, zapomnij o ciężkich zasłonach i firanach. W niewielkim pomieszczeniu egzamin najlepiej zdadzą rolety bądź żaluzje.
Odpowiednie oświetlenie jest kluczem do zapewnienia intymnej atmosfery. Pomyśl nie tylko o centralnej lampie, ale też o kilku dodatkowych punktach świetlnych, które stworzą wyjątkowy klimat. Wybierz też lampki nocne, które możesz powiesić nad łóżkiem, zamiast zajmować miejsce na stoliku obok łóżka.