Jak zaprojektować instalację elektryczną w kuchni?
Ergonomicznie zaprojektowana kuchnia ułatwia wykonywanie codziennych czynności i zachęca do przebywania w pomieszczeniu. Przy planowaniu instalacji elektrycznej w kuchni należy zatem wziąć pod uwagę właściwe rozmieszczenie gniazd i opraw oświetleniowych.
Instalacja elektryczna w kuchni
Niewłaściwie zaprojektowana instalacja elektryczna w kuchni może spowodować, że w pomieszczeniu do gotowania zabraknie kontaktów elektrycznych albo będą one rozmieszczone w miejscach, przez które praca jest niekomfortowa. W końcu dostępu do prądu potrzebuje zarówno stały sprzęt, jak i małe przenośne urządzenia AGD. Odpowiedni projekt jest ważny z tego względu, by nie doszło do przeciążenia obwodów podczas równoległej pracy urządzeń kuchennych o wysokiej wydajności, jak np. płyta elektryczna, zmywarka oraz czajnik elektryczny. Montaż instalacji elektrycznej w kuchni musi być zatem poprzedzony odpowiednim rozplanowaniem poszczególnych elementów.
Gniazdka w kuchni
Najlepszym rozwiązaniem w projektowaniu instalacji elektrycznej w kuchni jest przyporządkowanie osobnego gniazdka dla każdego urządzenia kuchennego. Dobrą praktyką jest rozmieszczenie kontaktów w szafkach sąsiadujących. Wówczas można uniknąć sytuacji, w której za sprzętem elektrycznym nie ma zbyt wiele miejsca na to, żeby zmieściła się wtyczka.
Gniazdo do podłączenia piekarnika powinno znajdować się w sąsiedniej szafce. Zmywarkę najlepiej podłączyć w szafce zlewozmywakowej, jednak należy zadbać o to, żeby kontakt elektryczny nie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zasilanie okapu warto zaprojektować nad sprzętem lub również w szafce sąsiadującej. Piekarnik, kuchenka elektryczna i zmywarka wymagają również oddzielnych obwodów. Pozwoli to uniknąć awarii instalacji elektrycznej w kuchni.
Chcąc wyeliminować ryzyko zalania wodą łączników i gniazdek w kuchni, warto zaprojektować je w odległości kilkudziesięciu centymetrów od wylewki baterii. Przepisy nie stawiają szczególnych wymagań, jednak warto to przemyśleć ze względów bezpieczeństwa i funkcjonalności. Gniazda w bezpośrednim sąsiedztwie ze zlewozmywakiem powinny mieć klapkę, która ochroni kontakt przed dostaniem się nawet małych kropli wody.
Zasilanie w pasie nad blatem kuchennym
Warto, żeby oddzielne gniazda były przyporządkowane również małemu AGD. Takie urządzenia najczęściej znajdują się na blacie kuchennym, dlatego warto dobrać liczbę kontaktów w pasie nad blatem tak, aby nie ograniczać komfortu pracy. Najlepiej, gdy do urządzeń, takich jak czajnik elektryczny, toster, robot kuchenny czy ekspres do kawy, było przyporządkowane osobne gniazdo. Do liczby gniazdek warto doliczyć również 1-2 kontakty do urządzeń używanych sporadycznie, takich jak blender czy mikser.
Wysokość montażu gniazdek jest uzależniona od indywidualnych potrzeb użytkowników. Najczęściej kuchenne szafki stojące mają wysokość 0,8 m, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie gniazdek na wysokości od 0,85 do 1,15 m. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie gniazd elektrycznych wpuszczanych w blat kuchenny.
Gniazda do wyspy wolnego gotowania
Kuchnia z wyspą już na dobre zagościła w trendach aranżacyjnych. Taki dodatkowy blat roboczy, umieszczony zazwyczaj w centralnym punkcie pomieszczenia, służy równie często do zabudowy małego AGD oraz urządzeń kuchennych. Często zdarza się również, że przestrzeń stanowi tzw. wyspę wolnego gotowania i na blacie kuchennym montowana jest płyta elektryczna lub indukcyjna. Tego typu elementy wymagają stosowania w obwodzie zasilania przewodów o przekroju 4 mm.
Włączniki światła w kuchni
Projektowanie instalacji elektrycznej w kuchni odnosi się również do oświetlenia. Można je podzielić na oświetlenie ogólne (centralne), zadaniowe (funkcyjne), dekoracyjne, a także oświetlenie stołu. Pierwszym światłem, jakie włącza się po wejściu do kuchni, jest oświetlenie ogólne. Włącznik powinien być zatem przy wejściu, a lampa rozświetlać całą przestrzeń kuchni. Z kolei oświetlenie zadaniowe powinno dobrze oświetlać blat roboczy. Najlepiej, gdy lampy znajdują się na całej długości blatu roboczego w odległości około 50 cm od siebie. Włączniki należy zatem zaprojektować w pasie nad blatem roboczym.
Więcej znaczy lepiej
Na koniec warto dodać, że najlepiej jest, gdy cała instalacja elektryczna jest złożona z kilku niezależnych obwodów. Na pewno urządzenia o dużej mocy wymagają zasilania z oddzielnego obwodu. Ogólna zasada w projektowaniu instalacji elektrycznej w kuchni jest następująca: lepiej więcej gniazdek i włączników niż za mało. Im mniej urządzeń jest zasilanych z jednego obwodu, tym lepiej, ponieważ instalacja będzie mniej zawodna i podatna na awarie.
1 thought on “Jak zaprojektować instalację elektryczną w kuchni?”
Comments are closed.
Kuchnia wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, ale jak wybrać sprzęt do kuchni, aby potem nie żałować podjętej decyzji? Ofert jest obecnie bardzo dużo i ciężko jest mi się zdecydować. Pozdrawiam wszystkich serdecznie oraz z góry dziękuje za pomoc.