Jaką umywalkę wybrać do łazienki?
Wybór umywalki do łazienki zależy przede wszystkim od metrażu i specyfiki pomieszczenia. Mała łazienka sprzyja niedużym i narożnym modelom, a przestronne pokoje kąpielowe dużym misom wbudowanym w szerokie szafki lub komody. Planując zakup umywalki, pamiętaj, że wraz z lustrem będzie ona stanowić istotną część aranżacji wnętrza, określając jego styl i charakter.
Sklepy oferują wiele rodzajów umywalek łazienkowych: nablatowe, wiszące, wpuszczane w blat czy stojące. To, na jaką się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od metrażu i aranżacji Twojej łazienki. Dopasowanie umywalki do pozostałych elementów sanitarnych i dekoracyjnych łazienki, to nie lada wyczyn.
Nie sposób nie zauważyć, że w większości łazienek, króluje biała ceramika, a umywalki odróżnia tylko ich kształt. Jeśli jednak zależy Ci na oryginalnym elemencie, a zarazem stworzeniu centralnego punktu łazienki, warto nieco zaszaleć i zdecydować się na designerski projekt i umywalkę z innego materiału lub o nietypowym kształcie.
Umywalka do łazienki, a typy mocowań
W aranżacjach łazienek coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego rozwiązania misy zamocowanej do ściany na rzecz nowoczesnych typów umywalek. Istnieje kilka oryginalnych rozwiązań, coraz chętniej stosowanych w łazienkach.
-
Umywalki klasyczne – wiszące na ścianie
Mogą być odkryte (co często zaburza walory estetyczne łazienki) lub zabudowane postumentem lub półpostumentem – takie rozwiązanie nie pozwala jednak na zagospodarowanie przestrzeni pod umywalką. Jest też utrudnieniem przy pracy hydraulika, np. podczas udrażniania rur. Wisząca umywalka niegdyś była najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich łazienkach. Dziś ochoczo zastępowane jest bardziej oryginalnymi i funkcjonalniejszy rozwiązaniami.
-
Umywalki blatowe lub nablatowe
Ten rodzaj umywalki ustawiony jest na blacie – takie rozwiązanie pozostawia wolną przestrzeń pod blatem, np. na zapasy środków czystości lub akcesoria łazienkowe. Umywalki wpuszczone w blat pozwalają na ukrycie pod spodem armatury, która najczęściej osłonięta jest szafką, jednak w industrialnych aranżacjach, aby nieco urozmaicić charakter wnętrza, coraz częściej spotykanym zabiegiem jest celowe pozostawienie syfonu na wierzchu.
-
Umywalki meblowe
Zamocowane na szafce lub komodzie. Ich misy mogą być przytwierdzone do ściany lub wpuszczone w panel szafki, co umożliwia ustawienie umywalki w trybie wolnostojącym. Umywalka z szafką do małej łazienki? To najbardziej optymalne rozwiązanie! Dzięki niej, zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy. Decydując się na umywalkę łazienkową z szafką, warto wziąć pod uwagę, jakie inne meble znajdą się w pomieszczeniu, tak aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość.
Materiał mis umywalkowych
Oprócz rodzaju umywalki łazienkowej, bardzo ważnym wyborem jest materiał z jakiego została wykonana. Najbardziej popularna od lat jest biała ceramika. Jeżeli jesteś zwolennikiem mniej tradycyjnych rozwiązań, w sprzedaży dostępne są także misy: szklane, marmurowe, stalowe i drewniane. Ich cena jest jednak wyższa niż w przypadku mis ceramicznych i często wymagają specjalnej pielęgnacji. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?
-
Umywalka z ceramiki
To klasyczne rozwiązanie. Ceramika to materiał łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji. Dodatkowo jest trwały i uniwersalny, dzięki czemu komponuje się z większością projektów łazienek.
-
Umywalka szklana
Wykonana jest ze szkła hartowanego, dzięki czemu jest mniej podatna na potłuczenia i szok termiczny. Materiał ten można poddać również obróbce, takiej jak fusing, czy nałożenie specjalnej mlecznej powłoki. Często stosuje się również szkło hartowane barwione, które przybiera dowolną barwę, doskonale wpisując się w stylistykę nowoczesnych wnętrz.
-
Umywalka marmurowa
Marmur to bardzo piękny, ale ciężki i drogi materiał. Wybierając taką umywalkę, niezbędne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. To idealne uzupełnienie eleganckiego wnętrza łazienki.
-
Umywalka z konglomeratu
To bardzo oryginalne, trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości rozwiązanie. Konglomerat jest lżejszy od kamienia, ciężko go zarysować i wybrudzić. To estetyczny materiał, który można barwić na dowolny kolor. Dostępny jest w wersji matowej lub na połysk.
-
Umywalka stalowa
Powstaje ze stali nierdzewnej i charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Może występować w wykończeniach połysk lub satyna. Taki rodzaj umywalek łazienkowych najczęściej można spotkać w miejscach publicznych. Coraz częściej spotykane są również w loftowych łazienkach, doskonale komponując się z odkrytymi syfonami i rurami.
-
Umywalka drewniana
Wykonana z drewna egzotycznego, które odpowiednio zabezpieczone olejami naturalnymi, odporne jest na wilgoć i gnicie. Wymaga bardzo starannej i ostrożnej pielęgnacji. Idealnie wpisze się w jeden z gorących trendów wnętrzarskich – łazienki w stylu urban jungle, będąc jego efektownym dodatkiem.
Wielkość łazienki a wybór umywalki
Umywalkę łazienkową wybieramy w oparciu o techniczne możliwości i przeznaczenie pomieszczenia. Jeżeli w naszym domu nie dysponujemy dużą przestrzenią i mamy małą łazienkę o powierzchni 3 lub 4 m2, najlepiej sprawdzi się tam mała umywalka w rozmiarze 40-50 cm. Rozwiązaniem, które pozwoli Ci zyskać dodatkowe miejsce jest wybór zlewów i umywalek narożnych lub wykonywanych na wymiar.
Do większych pomieszczeń (około 6 m2) optymalne będą misy 60-70 cm. A do przestrzennych pokoi kąpielowych, o powierzchni przekraczającej 10 m2 lub łazienek znajdujących się przy sypialni, możesz wybrać podwójne lub duże pojedyncze umywalki, których szerokość wynosi nawet 120 cm.
Mając już odpowiedni model umywalki łazienkowej, pozostaje dylemat związany z wysokością, na jakiej powinna się znajdować. Najlepszą będzie odległość 85-90 cm od górnej krawędzi misy do podłogi. Umywalki znajdują się zazwyczaj w bliskim towarzystwie lustra, dlatego niezbędne jest zwrócenie uwagi na miejsce jego klejenia. Lokalizując jego dolną krawędź zbyt blisko umywalki, narażasz się na ciągłe ochlapywanie tafli wodą.
Pamiętaj, aby do montażu wymarzonej umywalki, zatrudnić doświadczonego hydraulika. Jego fachowa porada uchroni Cię przed popełnieniem podstawowych błędów, które utrudnią codziennie korzystanie z umywalki. Usługi hydrauliczne to kosztowny etap wykończeniowy, dlatego wybieraj zaufanych specjalistów, którzy cieszą się pozytywną opinią wśród swoich dotychczasowych klientów.