Znaczenie barw, czyli psychologia kolorów we wnętrzach
Dlaczego zwykle ściany w szpitalach pomalowane są na biało czy niebiesko? Może to tylko tradycja, a może świadome działanie? Na tego rodzaju pytania może udzielić odpowiedzi, ciągle rozwijająca się, psychologia kolorów, według której barwy wpływają na nasze samopoczucie. Jakie kolory wykorzystywać, a których unikać podczas aranżowania swoich domowych przestrzeni?
Dyskretny wpływ kolorów
Pewne rzeczy wyczuwa się intuicyjnie. Już po kilku chwilach wie się, czy daną przestrzeń odbiera się jako przyjazną czy raczej przytłaczającą. Mają na to wpływ oświetlenie, metraż, wysokość sufitu, ozdoby oraz oczywiście kolor. Psychologiczne znaczenie kolorów to koncepcja, która zakłada, że poszczególne barwy wpływają na człowieka w pewien charakterystyczny dla nich sposób. Kolory to nie tylko wrażenie, które pojawia się w mózgu podczas spoglądania na specyficzną wiązkę światła, ale także zjawiska, które potrafią wpłynąć na ludzkie samopoczucie. Na przykład czerwony pobudza do działania, a niebieski jest antyseptyczny i uspokajający – stąd jest jednym z kolorów wykorzystywanych w placówkach medycznych i szpitalach.
Psychologia kolorów – oddziaływanie barw
Poszczególne kolory mogą różnie oddziaływać na otoczenie. Każdy z nich ma swój pozytywny i potencjalnie negatywny wpływ. Jakie są specyficzne właściwości poszczególnych barw według koncepcji psychologii kolorów?
- Żółty – pobudza do myślenia i kreatywności, sprzyja podejmowaniu decyzji, rozwesela. Nie jest polecany osobom o słabych nerwach, bo w nadmiarze może powodować irytację.
- Biały – kojarzony z czystością, sterylnością, ale także wytwornością i elegenacją. Przywodzi na myśl swobodę, odstresowuje. Jeśli jednak jest go za dużo we wnętrzu, to może sprzyjać samotności i poczuciu izolacji.
- Czarny – kolor wyrazisty o dominującym rysie, tajemniczy, trochę niedostępny. Kojarzony z rzeczami ekskluzywnymi. Ten kolor potrzebuje jednak towarzystwa innych barw. Bez nich jest zbyt mroczny i przygnębiający.
- Czerwony – jest w stanie podnieść ciśnienie krwi, kojarzy się z pasją i namiętnością, ale także agresją, dlatego nie jest to najlepszy kolor dla choleryków.
- Zielony – silnie kojarzy się z naturą i spokojem. Ten kolor sprzyja osobom, które od czasu do czasu potrzebują wyciszenia. Uspokaja, jest synonimem bezpieczeństwa, ale również lenistwa.
- Niebieski – działa w pozytywny sposób na skołatane nerwy, jest antyseptykiem, uważa się, że ma właściwości antyzapalne. Pomaga w zapadnięciu w błogi, spokojny sen. Niestety, w nadmiarze może być przygnębiający, wręcz depresyjny.
- Brązowy – przywodzi na myśl ziemię i naturę. Kojarzony jest z takimi przymiotami, jak pracowitość, wytrwałość czy solidność. Przez to jest też surowy, więc nie poleca się go osobom o zamkniętym charakterze.
Pozytywny wpływ kolorów
Psychologia kolorów w przypadku ścian i całych wnętrz to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę podczas aranżowania swoich czterech kątów. Ta sama przestrzeń dzięki zastosowaniu dwóch różnych barw w dekoracji może mieć całkowicie inny charakter. Do sypialni na przykład polecane są różne odcienie niebieskiego, zielonego albo delikatnego różu. To kolory, które kojarzą się z relaksem, a niebieski dodatkowo ułatwia zasypianie. W kuchni i jadalni warto postawić na kolor żółty i pomarańczowy, ponieważ wpływają one na dobry humor, zadowolenie z życia i zapewniają dobrą atmosferę podczas spotkań towarzyskich. Pomarańczowy sprzyja także trawieniu.
Jeśli ma się kłopot z wybraniem odpowiedniego koloru, zawsze można postawić na klasykę, czyli uniwersalną biel, która idealnie wtapia się każdą przestrzeń, będąc odpowiednim tłem dla innych barw. Kolory ekstrawaganckie, takie jak intensywna czerwień czy jaskrawy żółty dobrze stosować tylko w wypadku detali, ponieważ ściany pomalowane na ten kolor mogłyby przytłoczyć wizualnie całe wnętrze.