Metody ocieplania dachu
Ocieplenie dachu ma duży wpływ na współczynnik zapotrzebowania budynku na ciepło, niezależnie od tego, czy poddasze jest zaadaptowane do użytku. Wyróżnić można dwie metody ocieplania dachu – międzykrokwiową oraz nakrokwiową. Czym różnią się obie technologie i jakich materiałów używa się do ocieplenia dachu?
Izolacja międzykrokwiowa dachu
Izolacja międzykrokwiowa to wciąż najpopularniejszy w Polsce sposób na ocieplenie dachu w budynku jednorodzinnym. Materiał izolacyjny (wełna bądź styropian) umieszczany jest pomiędzy krokwiami więźby dachowej. Często dokłada się jeszcze warstwę ociepleniową pod belki dachu. Jest to tzw. izolacja podkrokwiowa, którą stosuje się, aby dodatkowo zabezpieczyć budynek przed zimnem, zwłaszcza, gdy odległość pomiędzy krokwiami w konstrukcji dachu jest niewielka. Takie rozwiązanie przy ocieplaniu dachu skutecznie eliminuje mostki cieplne, ale jednocześnie zabiera trochę przestrzeni użytkowej. Popularność izolacji międzykrokwiowej wynika z faktu, że jest to sprawdzona metoda ocieplenia dachu, stosowana od lat w tradycyjnym w Polsce budownictwie murowanym.
Izolacja nakrokwiowa dachu
Alternatywną technologią ocieplania dachu jest izolacja nakrokwiowa, gdzie warstwa ociepleniowa nakładana jest od zewnętrznej strony więźby dachowej. Dzięki temu nie traci się miejsca wewnątrz budynku. Dodatkowo pozostawia elementy więźby dachowej odkryte, co dla wielu może być dużą zaletą z punktu widzenia estetyki wnętrza. Sama więźba dachowa musi mieć odpowiednią nośność, by utrzymać taką izolację. Zatem budując dom trzeba decyzje o wyborze metody ocieplenia dachu podjąć już na etapie projektu. Natomiast w przypadku remontu domu należy zasięgnąć opinii fachowca, czy obecna konstrukcja wytrzyma dodatkowy ciężar.
Ocieplanie dachu – porównanie metod
Z perspektywy skuteczności izolacji termicznej metoda nakrokwiowa wypada korzystniej niż międzykrokwiowa. Choć zastosowanie dodatkowej warstwy izolacyjnej pod krokwiami w przypadku tradycyjnego sposobu ocieplenia dachu zmniejsza znacznie tę różnicę, to w ogólnym rozrachunku wciąż lepsza wydaje się izolacja nakrokwiowa. Nie bez przyczyny stosowana jest do ocieplania dachów w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Inna ważna zaleta tego rozwiązania wynika z zastosowanego materiału, czyli płyt izolacyjnych, które zastępują popularną powszechnie wełnę. Są odporne na wilgoć i uszkodzenia, przez co będą trwalsze i nie pojawi się problem ze stopniowym odpadaniem izolacji, jak ma to miejsce w przypadku domów z ociepleniem dachu z wełny czy styropianu.
Izolacja nakrokwiowa wymaga jednak sporego doświadczenia ze strony fachowców. Prace odbywają się na dachu, a sam ich przebieg jest dość skomplikowany. Przez to bez umiejętności popartych praktyką się nie obejdzie. Osoby przeprowadzający remont domu muszą też pamiętać, że możliwość zmiany metody ocieplenia dachu zależy od stanu budynku. Najczęściej niestety domy budowane i ocieplane tradycyjnym sposobem nie są przystosowane do wymagań technologii nakrokwiowej. Istnieje możliwość przeprowadzenia modernizacji dachu, jednak koszt ocieplania dachu w takim przypadku znacznie wzrasta.
Przy wszystkich zaletach izolacji nakrokwiowej warto pamiętać, że metoda między i podkrokwiowa jest wciąż skutecznym sposobem ocieplania dachu. Jej precyzyjne i dokładne wykonanie zapewni odpowiedni komfort cieplny w całym domu. Przy czym obecnie stosowane materiały do ocieplenia dachu zwiększają skuteczność tego typu izolacji. Do wyboru jest już nie tylko wełna, ale także kilka innych, wartych uwagi produktów.
Jaki materiał do ocieplania dachu?
Wybór materiału do ocieplenia dachu w dużej mierze determinuje technologia. Inne materiały brane są pod uwagę w przypadku metody międzykrokwiowej, a inne, gdy dach ocieplony jest nakrokwiowo. Na jakie rozwiązania można się zdecydować?
W przypadku izolacji międzykrokwiowej
Najpopularniejszym na rynku materiałem stosowanym przy ocieplaniu dachu międzykrokwiowo jest wełna mineralna wykonana z włókna szklanego bądź skalnego. Charakteryzuje się dobrymi współczynnikami termoizolacyjnym, paroprzepuszczalnymi oraz dźwiękoizolacyjnymi. Choć stopniowo wypierana jest przez bardziej skuteczne i trwałe rozwiązania, to wciąż cieszy się uznaniem. Wynika to w dużej mierze z przyzwyczajeń i zaufania, a także atrakcyjnej ceny.
Zamiast wełny często stosowane są również płyty ze styropianu, przy czym muszą być idealnie dopasowane do przestrzeni pomiędzy belkami więźby dachowej. Ten materiał jest bardzo lekki i podobnie jak wełna korzystny z punktu widzenia kosztów. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są pianka poliuretanowa oraz celuloza. Oba materiały nanoszone są pomiędzy krokwie (pianka jest wtryskiwana, natomiast celuloza wdmuchiwana), przez co doskonale wypełniają przestrzeń i zabezpieczają przed powstawaniem mostków cieplnych. Wiążą się jednak z większymi kosztami niż wełna i styropian, dodatkowo na rynku jest mniej firm wyspecjalizowanych w tego typu sposobach ocieplania dachów.
W przypadku izolacji nakrokwiowej
Do ocieplania dachu w technologii nakrokwiowej stosuje się specjalne płyty ociepleniowe. Najczęściej stosuje się te wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS o zwartej strukturze zamkniętokomórkowej oraz gładkiej powierzchni. To nowoczesny materiał, który jest niezwykle wytrzymały i odporny na działanie wilgoci. Alternatywą są płyty wykonane z utwardzonego styropianu ekspandowanego EPS. To tańsze rozwiązanie, jednak mniej trwałe. Dodatkowo są bardziej kłopotliwe w montażu przez co wzrasta ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych.
Innym materiałem, który wchodzi w grę przy ocieplaniu dachu nakrokwiowo są płyty z poliuretanu (PUR) lub poliizocyjanuranu (PIR). Choć są stosowane rzadziej niż płyty XPS, to charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Z obu stron pokrywa się je aluminium. Płyty PUR i PIR są niezwykle cienkie i lekkie, odporne na wilgoć oraz zapewniają doskonałą paroizolację. Po zamontowaniu tworzą niemal idealnie zwartą powierzchnię. Ten materiał wciąż zyskuje na popularności, a przez jego parametry warto wziąć go pod uwagę przy ocieplaniu dachu metodą nakrokwiową.