Jak wybrać syfon do umywalki?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów syfonów do umywalki – ze względu na budowę i materiał wykonania. Jest to ważny element każdej instalacji sanitarnej, który odpowiada za odpływ zużytej wody i oddzielanie zanieczyszczeń. Dowiedz się, jaki syfon wybrać do zlewu lub wanny.
Syfon do umywalki – co to takiego i jaką ma funkcję?
Syfon to rura wykonana z tworzywa sztucznego lub mosiądzu. Montuje się ją przy umywalce, wannie czy brodziku. Jest to niezbędny element zlewozmywaka, gdyż to część, która służy do odprowadzania wody do ścieków.
Nie jest to jednak jedyna funkcja syfonu do umywalki. Przede wszystkim pomaga zatrzymać on gazy oraz nieprzyjemne zapachy. Stąd też specyficzna budowa syfonu. Jest on wyposażony w specjalny pojemnik – tak zwane kolanko czy butelkę. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kanalizacji nie przedostają się do wnętrza pomieszczenia.
W kolanku lub w przedłużonej części syfonu zatrzymuje się woda. Zamknięcie wodne stanowi swoistą barierę dla gazów ściekowych, które dzięki temu są niewyczuwalne.
Syfon do umywalki z powodzeniem można zamontować samodzielnie. Jednak – jeśli nie ma się o tym zielonego pojęcia i istnieje obawa, że syfon będzie przeciekał, to lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego hydraulika. Pomoże on dobrać właściwy syfon do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz do sanitariatu. Skupi się on przy tym również na ogólnym designie pomieszczenia.
Rodzaje syfonu do zlewu
Syfony do umywalki dzieli się ze względu materiał wykonania oraz budowy. Na rynku dostępny jest
- syfon z PCV – zazwyczaj wykonany z białego lub jasnego tworzywa sztucznego. Leki i łatwy w łączeniu elementów oraz montażu. Są to dość trwałe rozwiązania, jednak ich wadą na pewno jest nieciekawa estetyka, która nie sprawdzi się w gustownych i eleganckich łazienkach;
- syfon z mosiądzu – jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie od tego z tworzywa PCV. Chromowana powierzchnia sprawdza się w niewielkich łazienkach czy umywalkach nablatowych.
Drugi rodzaj wybierany jest najczęściej dla estetyki, na przykład wtedy, gdy umywalka nablatowa czy zlewozmywak nie jest zakryty żadną szafką. Ten z mosiądzu jest również trwalszy, jednak i w jednym i drugim przypadku syfon umywalkowy będzie służył nam przez wiele lat.
Drugą kwestią jest rodzaj syfonu do zlewu ze względu na jego budowę. Tutaj wyróżniamy trzy podstawowe warianty:
- Syfon butelkowy (pionowy) – to najczęściej spotykany rodzaj syfonu do zlewozmywaka, który występuje przy większości popularnych sanitariatów w domu. Charakteryzuje się pionową budową z dolnym zbiornikiem, który służy za zamknięcie wodne. Nazwa syfonu do zlewu wywodzi się właśnie od jego kształtu, który swym wyglądem przypomina butelkę. Zaletą tego rodzaju syfonu pionowego jest jego budowa, która jest estetyczna i minimalistyczna. Sprawdza się w niewielkich łazienkach, gdyż nie zajmuje wiele miejsca.
- Syfon rurowy (poziomy) – swoim wyglądem przypomina literę U, czyli też popularne kolanko. Ten rodzaj syfonu do umywalki zapobiega zatykaniu się zlewu, dlatego warto stosować go w kuchni. W razie czego wystarczy odkręcić kolanko, aby tym sposobem oczyścić odpływ i dodatkowo udrożnić rury. Sprawdza się lepiej przy zabudowanych zlewozmywakach.
- Syfony niestandardowe – do niestandardowego i specjalistycznego przeznaczenia. Najczęściej używany w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Jak sama nazwa mówi, ten rodzaj syfonu pozwala na dopasowanie go do nietypowych sanitariatów. Najczęściej do wanien, brodzików, umywalek nablatowych. Może to być też syfon przyścienny.
Jak dobrać syfon umywalkowy?
Wybór syfonu do umywalki podyktowany jest rodzajem sanitariatu, który będziemy podłączać. Najłatwiejszy wybór dotyczy zwykłych umywalek i zlewozmywaków. Wtedy też wystarczy użyć syfonu bez spustu, tak zwanych półsyfonów typu pionowego i poziomego. Zwłaszcza w łazienkach czy kuchniach taki syfon do zlewu będzie idealny, gdyż w prosty sposób można z niego usunąć zanieczyszczenia. Wystarczy odkręcić kolanko i całość przepłukać.
Co też ważne – jeśli do odpływu wpadną kosztowności, np. łańcuszek, to z dużym prawdopodobieństwem zatrzyma się on właśnie w kolanku. Wtedy też również można wydobyć taką błyskotkę.
Ponadto dodatkową zaletą syfonu umywalkowego poziomego jest to, że można jedną część rury dostosować do miejsca odpływu w ścianie.
W miejscach, w których pojawia się problem z odpływem wody, warto zastosować syfon umywalkowy z dodatkową membraną, który ułatwia ten proces.
W łazienkach czy kuchniach przy zlewozmywakach montowane są szafki. Jednak nie chcemy, aby te miejsca w całości zostały zdominowane przez syfon i służyły tylko temu, aby go ukryć. Dlatego na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane syfony poziome, pionowe, ale i niestandardowe. Układ rur jest tak poprowadzony, że nie zabiera wiele miejsca w szafce, a przy tym sprawdza się nawet przy głębokich szufladach.
Syfon do zmywarki i pralki
W tych przypadkach niezbędne są specjalne syfony przyścienne lub ze specjalnym wpustem, do którego podłącza się odpływ tych urządzeń. Do takiego wypustu najczęściej wystarczy podłączyć wąż dopływowy do zmywarki lub pralki.
Jaki syfon do umywalki, a jaki do wanny?
Do wanien i brodzików niezbędne są syfony niestandardowe, które będą przyczyniały się do właściwego odpływu wody. Jest to ważne, aby sprawdzić, czy woda będzie przez niego prawidłowo przepływać. Tutaj można wybrać syfony niestandardowe lub natynkowe. Do tych drugich w razie potrzeby trudniej się dostać (o ile wanna i tak nie jest cała zabudowana).
Czy wszystkie te powyższe informacje musimy znać, gdy kupujemy zlewozmywak? Zazwyczaj nie. W dedykowanym sklepie z urządzeniami sanitarnymi wykwalifikowana kadra pomoże w doborze odpowiedniego syfonu do zlewu lub wanny. Warto jednak nakierować ekspedienta i poinformować go, jeśli np. syfon będzie zakryty szafką lub jeśli chcemy, aby był elegancki. To również ważna informacja, jeśli poprzedni syfon umywalkowy ulegnie zniszczeniu. Wtedy najlepiej do sklepu udać się ze starym syfonem, aby specjalista dobrał odpowiednią średnicę rury.