
Marzec w ogrodzie. Czym należy się zająć?
Wiosna, ach to ty! Dłuższe dni, więcej słońca, nieśmiałe przebijanie się pierwszych roślin. Marzec w ogrodzie to nie tylko budząca się do życia przyroda, ale również przycinanie, przekopywanie, sadzenie i nawożenie. Co robimy w ogrodzie w marcu?
Przygotowanie do prac ogrodowych
Jeszcze przed wykonaniem konkretnych prac w ogrodzie, należy dobrze zorganizować i zaplanować całe przedsięwzięcie. Przede wszystkim pod lupę trzeba wziąć narzędzia ogrodowe i ich stan.
Wszystkie przyrządy i narzędzia ogrodowe powinny zostać naostrzone, wyczyszczone i zdezynfekowane. Wyeksploatowane, zużyte czy zepsute narzędzia powinno się wymienić na nowe.
W wyposażeniu ogrodnika na marzec powinny znaleźć się: narzędzia do cięcia, takie jak sekatory czy specjalne nożyce, szpadle i łopaty do kopania, taczkę do przewożenia wykopanej ziemi, widły oraz akcesoria do nawadniania: węża ogrodowego, konewkę czy opryskiwacz.
Od czego zacząć marzec w ogrodzie i na działce?
Marzec w ogrodzie zaczyna się od odkrywania roślin po zimie. Nie należy jednak spieszyć się z całkowitym usuwaniem okryć zimowych. Trzeba obserwować warunki atmosferyczne i długoterminowe prognozy pogody. Wbrew pozorom najbardziej niebezpieczna dla upraw nie jest zima, a wczesne wiosenne przymrozki.
Gdy decydujemy się na odkrycie roślin po zimie, lepiej nie robić tego w słonecznej porze (najlepiej wybrać pochmurne dni), ponieważ promienie słoneczne mogłyby poparzyć rośliny. Naturalne materiały, którymi były przykryte przez zimę uprawy, można wykorzystać ponownie jesienią lub przeznaczyć na kompost.
Wiosenne porządki w ogrodzie
Podstawowymi pracami ogrodowymi w marcu jest wygrabienie zeszłorocznych liści oraz warstwy ściółki. Najlepiej zrobić to przy pomocy grabi. Następnie, używając szpadli, łopat i wideł, warto spulchnić oraz przekopać ziemię.

Gdy zastanawiasz się, co przycinać w marcu, odpowiedź znajdziesz przy wiosennej kontroli roślin, krzewów, drzew i traw. Jeżeli na działce lub w ogrodzie znajdują się rośliny, wówczas należy przyciąć ich złamane, chore, przemarznięte lub w inny sposób uszkodzone pędy. U traw ozdobnych w marcu przycinamy z kolei stare źdźbła. W sytuacji, gdy w lutym nie przycięliśmy hortensji bukietowych, róż, powojników, warto nadrobić to właśnie w marcu.
Jeżeli na jakiejkolwiek bylinie znajdują się niestandardowe plamki, nacieki bądź deformacje, które mogłyby być skutkiem choroby, należy spalić lub głęboko zakopać takie rośliny.
Odczyn gleby i nawożenie
Przed wysiewem lub sadzeniem roślin zawsze należy zbadać odczyn gleby. To pomoże określić, jakich mikro i makroskładników potrzebuje grunt do prawidłowego przyjęcia nowych roślin oraz dostarczania im najważniejszych minerałów.
Jeśli nie sprawdzimy odczynu i będziemy intuicyjnie nawozić glebę, możemy dopuścić do jej degradacji bądź zjawiska przenawożenia lub wręcz niedożywienia roślin.
- W pielęgnacji trawnika sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe.
- Do wzrostu młodych drzew najlepiej stosować nawozy z azotem.
- Do roślin cebulowych warto wykorzystać saletrę amonową.
- Nawożąc róże lub iglaki, należy wybrać specjalnie przeznaczone im nawozy.
Drzewa, krzewy i byliny możemy w marcu nawozić również naturalnym kompostem.
Co przycinać w marcu?
Oprócz zniszczonych czy chorych źdźbeł trawy bądź pędów roślin, w marcu warto przycinać drzewka i krzewy owocowe. Wówczas stosuje się cięcia prześwietlające i lecznicze. Wszystkie zajęte chorobą gałęzie należy usunąć. Z kolei drzewa, które zasadziliśmy jesienią, przycinamy nie w pierwszej, ale w drugiej połowie marca.
Przycinanie drzew owocowych w marcu
Krzewy i drzewa owocowe, które możemy przyciąć w marcu:
- jabłoń,
- śliwa,
- grusza,
- porzeczki,
- winorośl,
- jeżyny bezkolcowe,
- agrest.
Co sadzimy w marcu na działce lub w ogrodzie?
Marzec w ogrodzie wita nas przebiśniegami, krokusami, pierwiosnkami, kaczeńcami, narcyzami i innymi miłymi dla oka roślinami. Czas, gdy przyroda budzi się do życia, jest wyczekiwany zarówno przez amatorów ogrodnictwa, jak i zawodowych ogrodników. To jednak nie tylko chwila na zachwyty, ale również pierwsze siewki czy sadzenie.
W marcu sadzimy drzewa i krzewy:
- buki,
- dęby,
- brzozy,
- drzewa owocowe (brzoskwinie, morele)
- piwonie,
- magnolie,
- maliny,
- jeżyny,
- róże.
Marzec w ogrodzie i na działce to również świetny czas na wysiew:
- petunii,
- werbeny,
- lwiej paszczy,
- tunbergii,
- pelargonii,
- fuksji,
- nagietka,
- maczku kalifornijskiego.
Niektóre z kwiatów siejemy bezpośrednio do gruntu, inne jeszcze w skrzynkach, które trzymamy w cieplejszych pomieszczeniach i przesadzamy wtedy, gdy będą gotowe.
Marzec w ogrodzie warzywnym
W marcu do zimnego inspektu wysiewamy rośliny użytkowe (zioła i warzywa, np. brokuły, kapustę, sałatę). Już od początku miesiąca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W drugiej połowie marca wysiewamy paprykę i pomidory (do skrzynek lub doniczek).
Jeżeli prowadzimy ogródek w domu i planujemy rozsadę we wnętrzach, musimy zadbać o doprowadzenie do roślin odpowiedniej ilości światła. Najlepiej zlokalizować doniczki lub skrzynki przy oknie. Rośliny wymagają sporo ciepła, więc możemy wystawić je na zewnątrz dopiero w okolicach maja.
Co robić w marcu w ogrodzie, żeby nie wyrządzić szkód?
Przede wszystkim we wszystkich wczesnych pracach ogrodowych trzeba zachować ostrożność. Zmiany pogody nie wpływają dobrze na rośliny i ich rozwój.
Poniżej porady w pigułce, co należy robić w ogrodzie w marcu krok po kroku:
- Przygotować podłoże (spulchnić i przekopać glebę).
- Usunąć zniszczone, uszkodzone lub chore pędy, źdźbła, gałęzie.
- Większe rany i cięcia zabezpieczyć maścią ogrodniczą bądź specjalnym preparatem przeciwgrzybiczym.
- Sprawdzić odczyn gleby i nawozić według potrzeb gruntu oraz roślin.
- Wysiewać i sadzić rośliny w skrzynkach oraz doniczkach, z których później będzie można przesadzić warzywa, zioła lub kwiaty do gruntu.
- Reagować na zmiany pogodowe, zapewniać roślinom dostęp do wody, słońca i składników odżywczych.
W razie potrzeby warto skonsultować stan swojej działki lub ogrodu z profesjonalnym ogrodnikiem. To fachowiec dokładnie doradzi, co należy zrobić w marcu z ogrodem i podpowie najlepsze rozwiązania.