Optymalna wysokość i wymiary szafek kuchennych
Za funkcjonalne i ergonomiczne korzystanie z kuchni odpowiada między innymi właściwy wymiar mebli kuchennych. Ważna jest ich wysokość, szerokość, głębokość, odległość od blatu i szafek górnych, a także zawieszenie ich na odpowiedniej wysokości. Dowiedz się, jakie standardowe wymiary powinny mieć meble kuchenne, by ich użytkowanie było wygodne.
Dlaczego wymiary szafek kuchennych są ważne?
Źle dopasowana kuchnia sprawia, że gotowanie w niej nie należy do czynności najbardziej komfortowych. Nieodpowiednia wysokość szafek – zwłaszcza dolnych – sprawia, że trudno jest przy nich wykonywać codzienne czynności. Jest to szczególnie ważne w kuchniach, w których funkcjonuje tak zwany blat roboczy.
Ergonomiczna kuchnia i właściwe odstępy od szafek dolnych oraz górnych gwarantuje swobodne korzystanie z tego pomieszczenia. Obecnie wymiary mebli kuchennych zostały ustandaryzowane i przy zakupie ich w salonie meblowym nie będzie większego problemu z określeniem ich wysokości czy szerokości.
Ponadto wymiary szafek kuchennych dostosowane są do sprzętu ADG w kuchni: kuchenki, zmywarki czy lodówki. Nie bez znaczenia jest również tutaj sprzęt pod zabudowę. Producenci, przy tworzeniu takich mebli, biorą również pod uwagę urządzenia kuchenne pod zabudowę.
Dlatego też nie musisz się martwić o to umeblowanie, gdyż posiada ono standardową wysokość szafek kuchennych. Z tego też powodu projekt kuchni jest stosunkowo prosty.
Inaczej sprawa ma się w przypadku wymiaru mebli kuchennych dla osób niepełnosprawnych. Posiadają one inną wysokość i szerokość – tak, aby korzystanie z nich było dogodne dla osób poruszających się na wózkach. Tutaj też określone są standardowe wymiary oraz akcesoria, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności kuchennych osobom z niepełnosprawnościami.
Wymiary szafek kuchennych – Jakie powinny być?
Ergonomia, komfort, dopasowanie do wzrostu człowieka. Wymiary szafek kuchennych są tak dostosowane, aby można było przy nich swobodnie funkcjonować i gotować.
Wymiary szafek kuchennych dolnych
Szczególnie te szafki są istotne w kuchni. Można na nich przygotowywać posiłki czy wykonywać inne czynności kuchenne. Bezwzględnie muszą być dopasowane do wysokości sprzętu AGD. Z tego też powodu dolne szafki kuchenne mają swoje określone wymiary.
- Wysokość dolnych szafek kuchennych – łączna wysokość szafki ma zazwyczaj 82-86 cm. Bazowa wysokość dolnej szafki to ok. 72 centymetry. Do tego dolicza się 10 cm cokołu oraz 2-3 centymetry na blat roboczy. Różnica wysokości szafek ma znaczenie dla używanego sprzętu AGD (pod zabudowę lub nie). Pomocą przy dopasowaniu mebli są regulowane nóżki.
- Szerokość dolnych szafek kuchennych – tutaj opcje jest więcej, gdyż możemy wybrać szafki dwuskrzydłowe, wysuwane, z szufladami itp. Dlatego to już klient wybiera ostateczną ich szerokość i dopasowuje do swoich potrzeb. Nie bez znaczenia jest tutaj styl mebli itp. Najpopularniejsza szerokość dolnych szafek kuchennych to 60 cm, jednak tutaj rozbieżność zaczyna się od 30 centymetrów – kończy nawet na 120 cm. Zazwyczaj standardowe wymiary szafek z jednym frontem to 30-50 centymetrów, z dwoma: 60-100 centymetrów, a szafki narożne mierzą 90 centymetrów.
- Głębokość dolnych szafek kuchennych – tu proporcja jest raczej standardowa i waha się od 50 do 55 centymetrów. Blat natomiast zazwyczaj ma 60 centymetrów.
Wymiary urządzeń AGD i zlewozmywaka również mają znaczenie przy doborze mebli kuchennych – i nie tylko tych wykonywanych na wymiar. Sprzęty te także posiadają swoje standardy w wymiarach.
- lodówka – szerokość 60 cm
- piekarnik – szerokość 60 cm lub 80 cm
- zmywarka – szerokość 60 cm lub 45 cm
- zlewozmywak jedno- lub dwukomorowy – szerokość 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm
Odległość pomiędzy blatem a górnymi szafkami
Ważne jest, aby na odpowiedniej wysokość zawiesić górne szafki kuchenne. Odległość pomiędzy blatem a meblami kuchennymi musi umożliwiać swobodne ruchy. Dlatego przyjmuje się, że minimalny odstęp powinien wynosić 50 centymetrów. Dotyczy to zwłaszcza wysokości szafki pod zlewem i nad blatem.
Wymiary szafek kuchennych górnych
Tutaj szerokość i wysokość szafek jest bardziej zróżnicowana. Przede wszystkim zależy od designu kuchni oraz jej ogólnej wysokości. Górne szafki mogą mieć standardową wysokość i kończyć się kilkadziesiąt centymetrów przed sufitem. Są jednak również i takie projekty, w których szafki sięgają po sam sufit. Dzięki temu cała przestrzeń jest zabudowana i zyskuje się więcej miejsca na przechowywanie rzeczy.
- Wysokość i szerokość górnych szafek kuchennych – wymiary są zróżnicowane i zaczynają się od 28 centymetrów, a kończą nawet na 100 cm. Wszystko zależy od stylu i od tego, czy są to meble kuchenne na wymiar, czy jest to gotowy projekt.
- Głębokość górnych szafek kuchennych – standardowa głębokość to 30-40 centymetrów.
Wymiary szafek kuchennych dla osób niepełnosprawnych
Szafki w meblach kuchennych dla osób niepełnosprawnych różnią się od tych standardowych. Przede wszystkim muszą być one dopasowane dla ograniczeń ruchowych – zwłaszcza, jeśli osoba porusza się na wózku.
Nie bez znaczenia jest już sama powierzchnia manewrowa, która powinna wynosić minimum 150 cm. Wysokość szafek kuchennych to 70-80 centymetrów, natomiast głębokość szafek – 45 cm. Standardowe umeblowanie dla osób niepełnosprawnych powinno mieć szerokość od 60 do 80 centymetrów. Nie można również zapomnieć o dolnym cokole, który umożliwi swobodne poruszanie się na wózku przy wykonywaniu czynności kuchennych.
Ważna jest także odległość pomiędzy blatem a szafkami górnymi, która powinna mieć ok. 30 cm. Takie szafki kuchenne wykonuje się na zamówienie i dopasowuje do określonej przestrzeni. Dzięki temu maksymalizuje się funkcjonalność tego rodzaju mebli kuchennych.
Standardowe meble kuchenne są tak wymierzone, że wystarczy je ustawić i powiesić na odpowiedniej wysokości. Uwzględniając przy tym posiadany sprzęt kuchenny. Zwłaszcza górne szafki muszą być zawieszone na odpowiedniej wysokości, aby ich użytkowanie było komfortowe i nie sprawiało kłopotów przy codziennych czynnościach. Warto znać te zasady oraz stosować się do nich przy instalowaniu mebli na wymiar lub tych gotowych z salonów.