Osłona kaloryfera – pomysły na estetyczną zabudowę grzejnika
Osłona kaloryfera to estetyczne wykończenie wnętrza. Zwłaszcza w starszych budownictwach kaloryfer stanowi część, która niekorzystnie wpływa na wygląd pomieszczenia. Często grzejniki są ulokowane w niefortunnych miejscach, przez co zabierają przestrzeń. Rozwiązaniem na to jest zabudowa kaloryfera, która pełni funkcję estetyczną i praktyczną.
Po co montować osłonę kaloryfera?
Zabudowa grzejnika sprawdza się przede wszystkim w domach, mieszkaniach i obiektach, w których zamontowany jest starego typu grzejnik żeberkowy. Zwłaszcza w starszych budownictwach kaloryfery te były montowane w różnych miejscach – niekoniecznie pod oknem oraz zajmowały dość sporą część ściany. Nieustawny montaż takich kaloryferów widoczny był zwłaszcza w łazienkach, ale również pokojach dziennych.
Nawet nowsze rodzaje grzejników mogą być dla pomieszczenia szpecące. Ponadto – jeśli parapety są dość nisko usytuowane – to zabierają niepotrzebnie miejsce, które można wykorzystać na siedzisko. Dlatego też osłona kaloryfera jest doskonałym rozwiązaniem na to, by ukryć nieestetyczny grzejnik i zyskać dodatkową przestrzeń użytkową.
Gdzie sprawdzi się obudowa grzejnika?
Osłona kaloryfera często stosowana jest w placówkach publicznych, sportowych oraz edukacyjnych. W tych ostatnich jest to niemal konieczność. Chodzi oczywiście o względy bezpieczeństwa. W szkołach dzieciach biegają po korytarzach, a nieosłonięte grzejniki stanowią dla nich zagrożenie w razie upadku. Podobnie jest w przedszkolach i innych budynkach światy, w których funkcjonuje zwłaszcza stary typ kaloryferów (na przykład żeliwnych). Drobne rączki dzieci mogłoby zaklinować się w żebrach takich grzejników.
W obiektach sportowych, w których są zamocowane takie źródła ogrzewania, osłony na kaloryfery to również konieczność – właśnie ze względów bezpieczeństwa.
Natomiast w obiektach publicznych, takich jak urzędy czy placówki medyczne, osłona kaloryfera jest estetycznym elementem, ale też stanowi barierę od źródła ciepła. W przypadku, gdy petent nie zauważy grzejnika i oprze się o takie miejsce, nie oparzy się o rozgrzany kaloryfer.
Coraz częściej osłony na kaloryfer stanowią również element wyposażenia domu. Tutaj ich funkcja jest przede wszystkim estetyczna.
Czy obudowa kaloryfera wpływa na odczucie ciepła w pokoju?
Prawdą jest, że osłona kaloryfera może niekorzystnie wpłynąć na cyrkulację powietrza oraz ogrzewanie pomieszczenia. Dzieje się tak wtedy, gdy w pomieszczeniach montowane są całkowicie kryte osłony na kaloryfer. Takie działanie jest niedopuszczalne, gdyż faktycznie zakrywa się wtedy źródło ciepła i je neutralizuje. To wpływa na brak odpowiedniego ciepła w domu, ale też na wyższe rachunki za prąd.
Niektórzy właściciele zbyt bardzo chcą zamaskować grzejnik, na przykład tworząc z niego użytkowe komody. Osłona kaloryfera jest jak najbardziej właściwa, gdy posiada odpowiednią wentylację w postaci otworów.
Ponadto obudowa kaloryfera powinna być wykonana z materiału, który dobrze przewodzi ciepło (świetnie tutaj sprawdzi się aluminium).
Wady i zalety osłony grzejnika
Nowoczesne budownictwo daje szerszy wybór źródła ogrzewania. Najbardziej estetyczne jest ogrzewanie podłogowe, które jest niewidoczne i nie zabiera miejsca, które przeznacza się na montaż kaloryferów. Ponadto obecnie montowane grzejniki panelowe czy płytowe są dość wąskie i estetyczne, przez co nie wpływają negatywnie na aranżację wnętrza.
Natomiast w wielu domach i mieszkaniach nadal funkcjonują grzejniki żeliwne żeberkowe lub tzw. kaloryfery Faviera. Świetnie kumulują i rozprowadzają ciepło, niestety ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. To właśnie te typy są najczęściej zabudowywane. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Do niewątpliwych zalet osłony na kaloryfer żeberkowy należą:
- estetyka,
- funkcjonalność,
- wielozadaniowość,
- niska cena,
- łatwy montaż,
- ochrona przed oparzeniem czy uszkodzeniem.
Wad zabudowy kaloryfera jest dosłownie kilka, a wynikają one z nieodpowiedniego wyboru osłony lub niewłaściwego jej montażu:
- niedostateczna cyrkulacja powietrza,
- wyższe rachunki za prąd,
- przeszkoda w odpowietrzaniu kaloryferów,
- gromadzenie się kurzu.
Osłona na kaloryfer na wymiar pozwoli uniknąć błędów montażowych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na odczuwalne ciepło w pomieszczeniu. Zabudowa grzejnika na wymiar nie jest dużo droższa od tej gotowej.
Osłona kaloryfera – jak pomysłowo zabudować grzejnik?
Można spotkać się z projektami, w których osłona na kaloryfer stanowi regał lub komodę. Nie jest to dobry pomysł na zabudowę grzejnika, gdyż całkowicie odcinamy źródło ciepła i właściwą cyrkulację powietrza. Taka osłona bezwzględnie musi posiadać otwory. Bardzo estetyczne są ażurowe lub żaluzjowe osłony na kaloryfer.
To, jak dodatkowo wykorzystać osłonę na grzejnik, zależy od jego umiejscowienia w pokoju. Najczęściej tym sposobem zyskuje się dodatkową półkę lub poszerzenie parapetu (jeśli kaloryfer jest pod oknem). Jeśli grzejnik jest umiejscowiony dość nisko, to dzięki osłonie na kaloryfer na wymiar, można uzyskać estetyczne i funkcjonalne siedzisko.
Grzejniki, które zamontowane są na ścianach, ale nie w pobliżu okna, aż proszą się o zabudowanie. Wtedy też mogą imitować komody lub stać się częścią regału. W takich przypadkach bardzo często tylko nad górną częścią kaloryfera montuje się drewnianą półkę, która lekko przysłania grzejnik.
Warto skorzystać z pomocy fachowca i zamówić osłonę na kaloryfer na wymiar. Będzie ona wtedy idealnie dopasowana do szerokości grzejnika i jego usytuowania. Ponadto stolarz lub inny specjalista dostosuje zabudowę do naszych potrzeb – wykona z niej komodę, siedzisko lub estetyczną obudowę. Dostosowuje również rodzaj materiału do kaloryfera.
Osłona na kaloryfer nie jest sporym wydatkiem. Za gotowe zabudowy trzeba zapłacić od 300 do 600 złotych. Tutaj na cenę ma wpływ wielkość, estetyka oraz materiał wykonania. Natomiast zabudowa grzejnika na zamówienie waha się od 200 do 1000 złotych. Pod uwagę trzeba brać podobne czynniki. W wielu przypadkach takie udogodnienie estetyczne do mieszkania można wykonać samodzielnie – na przykład z drewna.