Poprawne ustawianie anteny satelitarnej
Na prawidłowe ustawianie anteny satelitarnej wpływa nie tylko jej ulokowanie, ale także zastosowanie odpowiedniego konwertera, masztu i przewodów. Jak ustawić antenę satelitarną, żeby dobrze odbierać sygnał i korzystać z dostępnych kanałów telewizyjnych?
Antena do odbioru telewizji satelitarnej
Przydomowe anteny satelitarne umożliwiają odbiór sygnałów z nadajników umieszczonych na satelitach telekomunikacyjnych. Zasada działania tego systemu opiera się na wysłaniu sygnału łączem uplink na pokład satelity, który znajduje się na konkretnej pozycji orbity geostacjonarnej. Następnie, przekaźnik, który jest zainstalowany na pokładzie satelity telekomunikacyjnego, wzmacnia odebrany sygnał i wysyła go z powrotem w kierunku Ziemi (downlink).
Odbiór telewizji satelitarnej jest udoskonalany od lipca 1962 roku, kiedy po raz pierwszy zrealizowano przekaz telewizyjny w ten sposób. Obecnie w Polsce można wybierać spośród kilkudziesięciu ofert operatorów telewizji satelitarnej. Zakres i jakość odbieranych kanałów zależy między innymi od ustawienia anteny satelitarnej.
Sprawdzenie aktualnego ustawienia anteny satelitarnej
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ustawienia anteny satelitarnej, biorąc pod uwagę warunki panujące w miejscu jej montażu:
- Należy sprawdzić, czy antena nie jest aktualnie zasłaniania przez przeszkody naturalne (np. drzewa) i sztuczne (m.in. wysokie budynki lub konstrukcje).
- Warto również zweryfikować, czy antena jest przytwierdzona wystarczająco mocno do budynku. Niewłaściwe lub zbyt słabe przytwierdzenie anteny do budynku może powodować jej przesunięcie wraz z silnymi podmuchami wiatru, bądź ulewnymi deszczami.
- Trzeba sprawdzić długość kabla łączącego antenę z dekoderem. Jeśli jest on za długi, może to wpłynąć na gorszą jakość obrazu. Przyjęto, że kabel nie powinien być dłuższy niż 30 metrów. Gdy przewód jest dłuższy, należy dokupić wzmacniacz sygnału.
Jak dobrze ustawić antenę satelitarną?
Montaż anteny satelitarnej można zlecić specjalisty lub zdecydować się na samodzielną instalację. Wówczas należy postępować według instrukcji montażowej dołączonej do konkretnego modelu anteny. Choć sposoby montażu mogą się różnić, to kierunek i metody ustawiania anteny są do siebie bardzo zbliżone.
Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do montażu anteny. W Polsce, podobnie jak na całej półkuli północnej, każda antena satelitarna powinna być zwrócona w kierunku południowym, ponieważ satelity telekomunikacyjne znajdują się nad równikiem. Z tego względu anteny montowane są na południowej stronie budynków. Najczęściej miejscem instalacji jest dach, elewacja budynku, balkon lub ogród bądź taras. Najważniejsze, żeby antena nie była zasłonięta drzewami lub budynkami.
Do elementów potrzebnych do właściwego montażu anteny satelitarnej zalicza się:
- Maszt lub wspornik antenowy;
- Przewód antenowy;
- Konwerter;
- Miernik satelitarny.
Wartości odpowiadające danej lokalizacji (a dokładniej: szerokości geograficznej) są ustalane przez operatora telewizji satelitarnej bądź ogólne dostępne w sieci. Można skorzystać także z wcześniej wspomnianego miernika sygnału satelitarnego. W niektórych modelach anten znajdują się również skale nachylenia, dzięki którym można dobrze ustawić antenę satelitarną. Czasem, dość prozaiczną metodą, jest ustawianie anteny satelitarnej, sugerując się ustawieniem anten u sąsiadów.
Po wstępnym montażu anteny należy włączyć dekoder i zweryfikować moc oraz jakość odbieranego sygnału. W niektórych sytuacjach potrzebna będzie korekta i pozycjonowanie anteny oraz kąta skręcenia konwertera. Warto pamiętać, że poruszenie anteną nawet o pół stopnia może zrobić bardzo dużą różnicę.
Jak ustawić antenę satelitarną bez miernika?
Ustawianie anteny satelitarnej bez odpowiedniego sprzętu może przebiegać standardowo według zaleceń producenta, jednak jakość obrazu może nie być satysfakcjonująca. Czasem, przy dobrej pogodzie, wydaje się, że antena jest ustawiona prawidłowo, ale później okazuje się, że nawet przy delikatnych opadach deszczu lub podmuchach wiatru sygnał słabnie.
Samodzielne ustawianie anteny satelitarnej czy z pomocą fachowca?
Ustawianie anteny satelitarnej wymaga precyzji, umiejętności oraz zastosowania specjalistycznego sprzętu, który dokonuje istotnych parametrów sygnału (np. siła w dB., parametry jakościowe MRE, BER i inne). W końcu odległość anteny od satelity geostacjonarnego wynosi ponad 35 tysięcy kilometrów.
Profesjonalni instalatorzy anten satelitarnych ustawiają sprzęt z możliwie największą precyzją. Monterzy mają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie i urządzenia, które pomagają przede wszystkim w tym, jak dobrze ustawić antenę satelitarną gwarantującą jakość obrazu nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zastosowanie urządzeń pomiarowych pozwoli ustawić antenę prawidłowo nawet na kilka lub kilkanaście lat.
Fachowcy dbają również o to, żeby montaż anteny był stabilny. Czasza anteny satelitarnej jest czuła i narażona na podmuchy wiatru. W efekcie może dojść do występowania korozji i uszkodzenia całej konstrukcji. Potrzebne są zatem:
- wiedza specjalistów,
- profesjonalny sprzęt,
- szczelne złącza,
- odpowiednio dobrany przewód,
- solidna konstrukcja mocująca,
- właściwe wykonanie całej instalacji.
Wybór samodzielnego montażu lub pomocy specjalisty zależy od indywidualnych oczekiwań użytkowników. Na początku można spróbować ustawić antenę samemu, jednak w razie wątpliwości lub problemów zawsze warto zgłosić się do fachowców.