Szkło wodne – poznaj jego zastosowanie
Co mają ze sobą wspólnego farby malarskie, żywice silikonowe, kleje, proszki do prania, a nawet elektrody spawalnicze? Wszystkie z nich mogą zawierać szkło wodne. Czy ten składnik rzeczywiście jest potrzebny? Co to jest woda szklana i jakie ma zastosowanie?
Czym jest szkło wodne?
Szkło wodne, znane również pod pojęciem wody szklanej, jest roztworem wodnym składającym się z krzemianów. W zależności od zastosowanych tlenków można stworzyć szkło wodne potasowe, sodowe, litowe, rubidowe i inne.
Z warstwy szkła wodnego, które nanosi się na konkretną powierzchnię, powstaje półprzezroczysta masa. Producenci najczęściej oferują szkło wodne sodowe i potasowe. Pierwsze stanowi składnik środków czyszczących czy materiałów ceramicznych. Drugie z kolei wykazuje świetną odporność na działanie wysokich temperatur.
Ze względu na powyższe właściwości szkło wodne stosowane jest zatem jako składnik materiałów ognioodpornych, sprawdza się przy produkcji elektrod spawalniczych, a także wykorzystywane jest jako spoiwo czy składnik substancji klejących (klejów, mas uszczelniających, zapraw murarskich).
Podstawowe zastosowanie szkła wodnego
- Łączenie różnych materiałów (dlatego szkło wodne wykorzystywane jest jako składnik klejów lub spoiny płytek);
- Impregnacja – dzięki właściwościom penetrującym można zabezpieczać różne materiały, m.in. drewno, tkaniny itd.;
- Zabezpieczenie przed ogniem. Woda szklana w swoim składzie nie posiada rozpuszczalników, dzięki czemu jest ogniotrwała;
- Ochrona przed wilgocią.
Zastosowanie wody szklanej w budownictwie
Dzięki swoim właściwościom szkło wodne wykorzystywane jest w branży budowlanej jako składnik:
- mieszanek betonowych,
- materiałów wiążących,
- klejów przemysłowych,
- substancji antykorozyjnych.
Ciekawym zjawiskiem jest woda szklana dodawana do betonu. Szkło wodne do betonu sprawia, że trzeba długo czekać na wyschnięcie cementu. To zatem powszechna i skuteczna metoda na przyspieszenie hydratacji materiału.
Woda szklana do betonu (proporcje)
Chcąc, żeby zaprawa zmniejszyła swoją nasiąkliwość, a jednocześnie zwiększyła plastyczność, trzeba zastosować odpowiednie proporcje wody szklanej do betonu. Pod względem praktycznego zastosowania woda szklana dodawana jest do betonu zazwyczaj w proporcji 1:100. Oprócz tego, że szkło wodne przyspiesza wysychanie betonu, to dodatkowo poprawia jego właściwości wodoodporne. To z kolei zmniejsza ryzyko wykruszenia się betonu.
Szkło wodne – zastosowanie w innych gałęziach przemysłu
Woda szklana ma szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie. Sprawdza się również w innych gałęziach przemysłu.
Woda szklana wykorzystywana jest w branży:
- kosmetycznej,
- chemii gospodarczej,
- ogrodniczej,
- tekstylnej (składnik impregnatów),
- oponiarskiej,
- ceramicznej,
- szklarskiej (jako główny surowiec w produkcji szkła),
i wielu innych.
Szkło wodne na wilgoć
Woda szklana świetnie sprawdza się w eliminacji wilgoci. Zabezpiecza się nią między innymi ściany i tym samym zapewnia ochronę przeciw wilgoci, a co się z tym wiąże, również zmniejsza ryzyko występowania grzybów czy pleśni.
Dodatkowo szkło wodne może być wykorzystywane do walki z wilgocią w ogrodach. W tym względu przygotowuje się oprysk, którym traktuje się zainfekowane liście roślin. W p-równaniu do chemicznych odpowiedników szkło wodne na wilgoć jest bardziej bezpiecznym, naturalnym i ekologicznym rozwiązaniem.
W kontekście materiałów przyjaznym środowisku – woda szklana pomaga w oczyszczaniu ścieków z toksycznych metali, chroni drewniane domy i konstrukcje przed pożarem, a w niektórych sytuacjach służy również do gaszenia pożarów w lasach.
Szkło wodne na taras, do łazienki oraz kuchni
Oprócz tego, że wodę szklaną stosuje się do produkcji zaprawy i robót na etapie budowy domów, to można zastosować ją również do przeróżnych prac wykończeniowych.
Szkło wodne sprawdza się między innymi w uszczelnianiu tarasu. Warstwa wody szklanej, która zastyga, dodatkowo zamyka pory, co tworzy warstwę nieprzepuszczającą wody i słabo przepuszczającą parę.
Chcąc położyć szkło wodne na taras, można użyć go w formie impregnatu lub samodzielnej spoiny. Należy jednak uważać na to, żeby powierzchnia była odpowiednio wyczyszczona, odtłuszczona i wysuszona. Materiał działa drażniąco, więc nakładanie wody szklanej bezpośrednio na taras, powinno być przeprowadzone z zachowaniem ostrożności oraz w rękawicach. Gdy szkło wodne wycieknie w niepożądanym miejscu, należy tymczasowo zabezpieczyć je piaskiem.
Czy warto zastosować wodę szklaną?
Woda szklana jest polecana nie tylko w budownictwie, ale innych gałęziach przemysłu, w których potrzebny jest sprawdzony i skuteczny w działaniu materiał. W zależności od zawartości tlenków można wykorzystywać je do zabezpieczania różnych powierzchni przed ogniem lub wilgocią, do impregnacji drewna, a nawet do łączenia wybranych elementów i materiałów. Wodę szklaną docenią fachowcy, którzy szukają solidnego, prostego w użyciu i niedrogiego rozwiązania.
Dlatego właśnie, zamiast samodzielnie korzystać ze szkła wodnego, najlepiej powierzyć wszelkie prace wykończeniowe czy remont domu fachowcom. Doświadczona ekipa budowlana będzie umiała wykorzystać dostępny materiał i zastosować go w bezpieczny dla siebie oraz otoczenia sposób.