Wilgoć na oknach zimą – skąd się bierze?
W sezonie grzewczym, zwłaszcza zimą, na naszych oknach może pojawić się wilgoć. Na szybie widać wtedy krople wody, które mogą być skutkiem nieprawidłowej wentylacji, nieszczelnych okien, a nawet codziennych czynności, które po prostu podwyższają poziom wilgotności powietrza. Pokazujemy, dlaczego powstaje wilgoć na oknach i jak wyeliminować to zjawisko!
Skąd się bierze wilgoć na oknach?
Wilgoć na oknach to w uproszczeniu skraplające się woda z powietrza. To zjawisko fizyczne związane z różnicą temperatur. Szkło nie zawiera wody, przez co wilgoć nie wydobywa się z szyby, ale ze skroplenia wilgoci z samego powietrza. W praktyce para wodna osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w mieszkaniu lub domu. Najczęściej są to właśnie okna, drzwi lub ściany.
W nomenklaturze technicznej jest to punkt rosy, czyli wartość temperatury, w której rozpoczyna się skraplanie pary wodnej z powietrza. Im większa wilgotność powietrza wewnątrz mieszkania lub domu, tym przy wyższej temperaturze dochodzi do skroplenia pary wodnej na szybach.
Dlaczego na oknach zbiera się wilgoć?
Przyczyn skraplania wody na oknach można oszukiwać się w wielu sytuacjach. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wilgoć na szybach nie pojawia się sama z siebie, ale może ją spowodować:
- Wykonywanie codziennych czynności, takich jak gotowanie, kąpanie się, a nawet prasowanie, sprzątanie czy suszenie się wypranych ubrań;
- Nieszczelna stolarka okienna;
- Nieprawidłowe zabezpieczenie przeciwwilgociowe;
- Słaba izolacja termiczna pomieszczenia;
- Niewłaściwa wentylacja;
- Zbyt duży poziom wilgotności wewnątrz mieszkania lub domu.
Wilgoć na oknach od wewnątrz
Osadzające się krople wody na oknach mogą być widoczne od zewnątrz lub wewnątrz. Jeżeli wilgoć na oknach zimą jest widoczna od wewnątrz, to znaczy, że przyczyna może leżeć w wentylacji, montażu okna, poziomem wilgotności w pomieszczeniu. Czasami wilgoć zbiera się również między szybami okien. To sygnał, który przemawia za wymianą całego okna, ponieważ świadczy o utracie właściwości izolacyjnych stolarki okiennej.
Wilgoć na oknach od zewnątrz
Krople na zewnętrznej stronie okien to efekt naturalnych czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy śniegu. Nie tylko zimą pojawiają się krople wody na zewnętrznych oknach. Również wiosną i latem można się z tym spotkać, jednak wtedy mamy do czynienia z naturalnym procesem fizycznym, jaką jest powstawanie rosy. Dodatkowo im więcej roślinności wokół okien, tym częściej na oknach może pojawiać się mgiełka.
Niebezpieczeństwa związane z wilgocią na oknach
Wilgoć na oknach od wewnątrz to idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Te z kolei mogą przyczyniać się do reakcji alergicznych, a nawet chorób mieszkańców. W takiej sytuacji niezbędne jest fachowe odgrzybianie pomieszczeń.
Wilgoć na oknach zimą może zatem nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale również wpływać bezpośrednio lub pośrednio na nasze zdrowie czy samopoczucie.
Warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli przyczyna pojawiającej się wilgoci na oknach leży w nieszczelnej stolarce okiennej, to efektem będą również wyższe rachunki za ogrzewanie, przeciągi czy niższa temperatura w pomieszczeniu.
Jak zlikwidować wilgoć na oknach?
Pierwszym krokiem w pozbyciu się wilgoci na oknach jest rozpoznanie problemu i przyczyny tego zjawiska. W zależności od wyniku warto:
- Utrzymywać wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu na poziomie 40-50%.
- Naprawić lub poddać renowacji wentylację.
- Zdecydować się na instalację nowego ciągu wentylacyjnego, jeżeli naprawa starego nie poprawi sytuacji.
- Pomyśleć nad naprawą okien.
- Postawić na montaż okien z mikrowentylacją.
- Zastanowić się nad wymianą całej stolarki okiennej.
- Regularne wietrzyć mieszkania.
- Postarać się zachować optymalną temperaturę wewnątrz mieszkania (około wynosić 21°C i nie być niższa od 18°C).
Dodatkowo warto stosować rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb. Jeżeli wilgoć pojawia się w małych pokojach, w których przykładowo suszone jest pranie, warto zmienić lokalizację suszarki i spróbować suszyć mokre ubrania w innym pomieszczeniu.
Jeżeli zjawisko wilgoci okien zimą występuje w pokoju, w którym znajduje się dużo roślin, warto również spróbować rozstawić doniczki po całym mieszkaniu. Roślinny również oddychają, są przez nas podlewane i zraszane, a to może przyczyniać się do skroplenia wody z powietrza i osadzaniu się wilgoci na szybach.
Z kolei w kuchni podstawowym sprzętem, który pochłania wilgoć i gorące powietrze, jest okap. W łazience może to być osuszacz powietrza lub specjalny pochłaniacz wilgoci.
W ostateczności, gdy wilgoć przeniknęła przez ściany, meble, stolarkę okienno-drzwiową i inne elementy wyposażenia wnętrz, najlepiej zdecydować się na profesjonalne i bezpieczne osuszanie budynków.
To tylko niektóre ze sposobów na to, jak zlikwidować wilgoć na oknach. Jeżeli nie wiemy, w czym tkwi problem, możemy zatrudnić specjalistów od stolarki okiennej, którzy pomogą w wyborze najlepszych rozwiązań.
Wilgoć na oknach w mieszkaniu – co robić?
Gdy zauważymy wilgoć na oknach zimą, możemy przetestować kilka pośrednich rozwiązań:
- Otworzyć okno, przewietrzyć pomieszczenie kilka razy dziennie i obserwować, czy wilgoć nadal utrzymuje się na szybie.
- Wytrzeć kropelki wody z okna i parapetu suchą ściereczką. Przy oknie można zostawić suchy materiał i sprawdzić za jakiś czas, czy na tkaninie osadza się woda.
- Włączyć pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza oraz spróbować obniżyć poziom wilgotności całego powietrza.
Zazwyczaj wytarcie wilgoci czy przewietrzenie mieszkania jest tylko likwidacją skutków, a nie przyczyny osadzania się kropelek wody na szybach. Zdarza się jednak, że regularne stosowanie powyższych rad pomoże zwalczyć wilgoć na oknach.
Jeżeli jednak problem nadal występuje, wtedy trzeba już skonsultować sprawę z fachowcami. Bardzo możliwe, że konieczne będzie zastosowanie środków większego kalibru, takich jak np. wymiana okien, osuszanie całego mieszkania, czy odgrzybienie domu oraz naprawa ciągu wentylacyjnego. W tych sprawach warto skontaktować się ze sprawdzonymi oraz doświadczonymi specjalistami.