Cieknący kran spędza Ci sen z powiek? Czas go naprawić!
Cieknący kran to jedna z usterek, do naprawy której zazwyczaj najtrudniej nam się zebrać. Jednak nie warto tego bagatelizować, ponieważ nieszczelny kran może powodować utratę nawet 10 litrów wody w ciągu doby! Jaki jest najczęstszy powód cieknącego kranu i komu zlecić jego naprawę?
Cieknący kran w kuchni, łazience czy pod prysznicem to przede wszystkim zjawisko irytujące i nieestetyczne. Kapiące krople lub strużki wody mogą powodować powstawanie osadu i rdzy, które po czasie będą trudne do usunięcia. Dodatkowo dochodzą do tego straty wody, czyli wyższe rachunki za wodę, której de facto nie używamy. Prawdopodobnie wiesz, jak naprawić cieknący kran, ale jeśli nie masz odpowiednich narzędzi i podstawowej wiedzy odnośnie napraw hydraulicznych, to lepiej zaufaj fachowcowi. Pomoże doświadczony hydraulik lub złota rączka.
Od czego zacząć naprawę cieknącego kranu?
W konstrukcji baterii najczęściej zawodzą elementy wymienne, jak np. uszczelka, napowietrzacz czy wylewka. Mają one stały kontakt z wodą, są ruchome i intensywnie używane. Jeśli zauważymy nieprawidłowości w funkcjonowaniu baterii umywalkowej – m. in. stale cieknący kran, nierówny strumień, przeciekanie wody na styku kranu i zlewu/ściany albo kranu i wylewki, brak płynności w ruchu pokręteł czy uchwytu – to koniecznie musimy przyjrzeć się temu z bliska i ocenić, gdzie dokładnie pojawił się problem. Diagnozę usterki może też wykonać fachowiec, któremu zajmie to zapewne mniej czasu, dzięki czemu od razu przystąpi do naprawy.
Diagnoza usterki kranu
- W pierwszej kolejności należy dokładnie zlokalizować miejsce nieszczelności kranu oraz ustalić, czy bateria przecieka, gdy jest zakręcona czy odkręcona. Jeśli woda cieknie przy odkręconych kurkach, wymiany wymagają uszczelki, a gdy woda pojawia się przy zakręconej wylewce wtedy należy wymienić uszczelkę na głowicy.
- Skrzypienie, utrudniony ruch i wyciek wody w miejscu styku uchwytu z korpusem baterii, nieregularny strumień lub uciążliwe kapanie z wylewki to objawy uszkodzonej głowicy baterii jednouchwytowej.
- Nierównomierny wypływ z wylewki, często powodujący zachlapanie przestrzeni wokół zlewu lub umywalki, może świadczyć o zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu napowietrzacza, tzw. perlatora.
Pamiętajmy, że wszelkie prace hydrauliczne muszą być wykonane przy zakręconym zaworze wody. Inaczej może okazać się cała kuchnia lub łazienka zaleje się wodą.
Jakie narzędzia potrzebne są do naprawy cieknącego kranu?
Niezbędnymi narzędziami, które pozwolą na pozbycie się problemu z cieknącym kranem są 3 klucze:
- klucz płaski – klucz niezbędny do wymiany uszczelki w kranie. Jeśli przyczyną usterki jest uszczelka wylewki, kluczem należy odkręcić śrubę, aby przyjrzeć się problemowi i dokonać ewentualnej wymiany. Płaski klucz idealnie sprawdzi się do demontażu oraz późniejszego montażu wylewki, przykręci ją mocno i solidnie. Warto jednak nie dokręcać śruby z maksymalną siłą, aby kolejna wymiana nie sprawiała większych trudności. Najlepiej posiadać klucz płaski w zestawie w różnych rozmiarach.
- klucz nastawny – podobnie jak klucz płaski doskonale poradzi sobie z wymianą uszczelki. Jego największą zaletą jest możliwość regulacji rozstawu szczęk, co pozwala zarówno na odkręcenie śruby mocującej uszczelkę kranu, z którego cieknie woda, jak i nakrętki mocującej uszczelkę w głowicy.
- klucz imbusowy – bardzo ważny w zestawie jest klucz imbusowy, szczególnie, gdy cieknący kran wymaga wymiany uszczelki na głowicy lub całej głowicy. Narzędzie przyda się także na początku naprawy do demontażu dźwigni lub kurków. Pod zaślepką każdego uchwytu kranu znajduje się wewnętrzna śruba, którą najłatwiej zdemontować właśnie kluczem imbusowym.
Zwróć uwagę na to, czy Twój fachowiec dysponuje potrzebnym sprzętem – w innym wypadku może narazić Cię na dodatkowe uszkodzenia i późniejsze komplikacje.
Naprawa kranu krok po kroku
Przede wszystkim naprawę cieknącego kranu należy zacząć od odcięcia głównego dopływu wody – inaczej narażasz się na ryzyko zalania mieszkania. Zwykle centralny zawór wody znajduje się w piwnicy bądź w pobliżu wodomierza. Przygotuj też miskę, którą fachowiec podstawi pod kran, aby z rur ściekła cała woda. Później, w zależności od przyczyny cieknącego kranu, rozpoczyna on prace naprawcze.
Wymiana uszczelki
Jeśli w grę wchodzi wymiana uszczelki w kranie trzeba odkręcić korpus kranu i zdjąć zawór. Pod nim znajduje się nakrętka, która utrzymuje uszczelkę. Należy ją odkręcić, zdjąć uszkodzony element i założyć nowy. Nakrętkę dosyć mocno dokręca się z powrotem, następnie na miejsce wraca zawór i korpus.
Napraw głowicy
Gdy przeciekanie kranu powoduje uszkodzona głowica, do usunięcia potrzebny będzie klucz prosty lub nastawny. Trzeba zacząć od demontażu uchwytu baterii, pod nią zazwyczaj znajduje się lekko dokręcona rozeta, którą można odkręcić ręką, aby uzyskać dostęp do nakrętki podtrzymującej głowicę. Na początek warto sprawdzić, czy nakrętka jest dokręcona, bo często właśnie to wystarczy do wyeliminowania problemu. W innym przypadku należy ją odkręcić i wymienić głowicę kranu. Najlepiej wybrać części zamienne od producenta, od którego mamy kran – unikniemy, dzięki temu niedopasowania elementów. Po umieszczeniu wszystkich elementów na miejscu warto sprawdzić, czy usterka została usunięta.
Naprawa wylewki
Cieknący kran może być spowodowany wyciekiem z ruchomej wylewki. W tym wypadku szybko zauważymy problem i równie szybko można go usunąć. Wystarczy odkręcić śrubę, która mocuje wylewkę, wymienić uszczelki lub pierścienie i dokręcić wylewkę z powrotem. Trzeba pamiętać o tym, aby wyregulować stopień dokręcenia, dzięki czemu wylewka mogła swobodnie poruszać się na boki.
Pamiętaj!
Rozkręcenie baterii w celu naprawy cieknącego kranu to także dobra okazja do sprawdzenia jej stanu, przeczyszczenia i konserwacji. Możemy poprosić fachowca o nałożenie na poszczególne elementy smaru silikonowego przeznaczonego do armatury sanitarnej. Warto też przeczyścić w międzyczasie napowietrzacz, na którym zbierają się zanieczyszczenia, osad i kamień – w razie silnego zabrudzenia włożyć do szklanki z octem na 10 minut i włożyć z powrotem. Jeżeli okaże się, że jest on uszkodzony, wtedy konieczna będzie wymiana na nowy.
Ile trwa naprawa cieknącego kranu?
Czas naprawy cieknącego kranu zależy od rodzaju usterki. Wymiana uszczelki przebiegnie szybciej niż głowicy lub wylewki. Jednak musimy liczyć się z tym, że cały proces zajmie 1-2 godziny.
Prace mogą się przedłużyć jeśli okażę się, że usterka jest bardziej skomplikowana, a fachowiec nie ma przy sobie potrzebnych elementów. Wtedy, najczęściej po ocenie sytuacji, udaje się on do sklepu po odpowiednie części, co automatycznie wydłuża czas całej naprawy. Jednak gwarantuje to zakup prawidłowych produktów od właściwego producenta.
W czasie naprawy cieknącego kranu nie otwieramy zaworu z wodą, ponieważ kran zostanie prawdopodobnie rozkręcony. Grozi to zalaniem mieszkania i dodatkową, niepotrzebną pracą. Pamiętajmy, że fachowiec najlepiej oceni stan baterii, nie tylko tej konkretnej usterki, ale i punkty, które mogą sprawić kłopot w przyszłości. Być może zauważy, że jest potrzeba przepychania rur, poprawy montażu wc lub dokręcenia baterii.
Cieknie kran? Skorzystaj z pomocy fachowca!
Na Fixly nie musisz szukać – dodaj zapytanie w usłudze Pogotowie hydrauliczne, a zainteresowani wykonawcy sami się z Tobą skontaktują. Zanim wybierzesz fachowca możesz sprawdzić opinie od wcześniejszych klientów!