Ile jest czasu na przerejestrowanie auta po zakupie?
Z dniem 1 stycznia 2020 roku prawo się zmieniło i obecnie obowiązuje krótszy czas na przerejestrowanie samochodu. W tym celu do właściwego urzędu należy złożyć stosowną dokumentację, aby móc poruszać się autem, a także po to, by uniknąć kary. Dowiedz się, ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu po jego zakupie. Przeczytaj artykuł.
Dlaczego trzeba przerejestrować auto po zakupie?
Przerejestrowanie samochodu musi nastąpić wtedy, gdy pojazd zmienia swojego właściciela. Jest to konsekwencja zawartej wcześniej umowy sprzedaży, a także darowizny. Nowy właściciel (nabywca) musi zgłosić zmianę właściciela w wydziale komunikacji. Powinien tego dokonać w terminie do 30 dni po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.
Co, jeśli takie zgłoszenie nie będzie miało miejsca? Wtedy też, przy ewentualnej kontroli przez drogówkę nabywcy niezgłoszonego auta grozi kara. Konsekwencje ekonomiczne będą również czekać w wydziale komunikacji. Wtedy też nabywca może zapłacić mandat w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ostateczna kwota uzależniona jest od tego, czy wcześniej nowy właściciel również spóźniał się z terminem zgłoszenia, czy przerejestrowania. Dlatego też nie powinno się z tym zwlekać.
Ile jest czasu na przerejestrowanie auta?
Przepisy zmieniły się z dniem 1 stycznia 2020, a ich konsekwencją jest znacznie krótszy czas, w którym trzeba przerejestrować samochód. Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu? Obowiązkiem nabywcy jest przerejestrowanie auta w terminie do 30 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży czy darowizny.
Wyjątkiem był czas pandemii, w którym urzędy były zamknięte. Wtedy też powrócono na kilka miesięcy do starego systemu, czyli 180 dni na przerejestrowanie auta. Ponadto na ewentualny termin trzeba było umówić się elektronicznie.
Ostatecznie więc kierowca ma obowiązek rejestracji pojazdu, gdy:
- kupuje nowy pojazd na terytorium Polski;
- kupuje pojazd używany (z rynku wtórnego), który zarejestrowany jest w Polsce;
- sprowadza pojazd z innego kraju, który przez służby celno-skarbowe jest dopuszczony do obrotu;
- kupuje i sprowadza samochód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państw Unii Europejskiej;
Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy?
Prawo nie uwzględnia specjalnej taryfy ulgowej dla aut sprowadzanych z zagranicy Polski. Dlatego też nabywca również ma obowiązek w ciągu 30 dni dokonać rejestracji samochodu. Z tą różnicą, że czynność ta musi zostać wykonana w terminie 30 dni od momentu przekroczenia granicy i dopuszczenia samochodu do obrotu przez służby celno-skarbowe. Ponadto przy składaniu wniosku o przerejestrowanie auta, powinno się do niego dołączyć potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Ponadto nowy właściciel auta powinien zakupić ubezpieczenie OC auta. Tutaj tak samo na nabywcę auta może czekać kara w wysokości od 200 do 1000 złotych, jeśli nie wywiąże się on z terminu na przerejestrowanie samochodu.
Dlaczego jest tak krótki czas na przerejestrowanie pojazdu?
Sytuacja ta wynika z analizy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Uznaje się, że wśród ponad 20 milionów zarejestrowanych w Polsce samochodów, około 6 miliona to tak zwane auta duchy, które nie zostały przerejestrowane. Z tego też powodu krótki termin na przerejestrowanie samochodu, a do tego dość wysoka kara. Ma to przyczynić się do pilnowania przez nabywców terminu rejestrowania i wyrejestrowania auta.
Gdzie i jak przerejestrować samochód?
Przerejestrowania pojazdu dokonuje się we właściwym wydziale komunikacji w danym mieście. Z tego więc względu – w zależności od miejsca zamieszkania – będzie to starostwo powiatowe, urząd miasta lub urząd dzielnicy.
Do urzędu powinno złożyć się następującą dokumentację:
- wniosek o przerejestrowanie samochodu,
- dokument potwierdzający prawo nabycia auta,
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
- kartę pojazdu (jeśli jest wydana),
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość nabywcy,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne,
- dokument potwierdzający wykupienie OC.
Ponadto rejestracja nowego auta obarczona jest dodatkową dokumentacją. To samo dotyczy aut sprowadzanych z zagranicy. Powinny one jeszcze posiadać potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Sam wniosek powinien zawierać niezbędne dane, takie jak:
- dane nabywcy,
- numer PESEL,
- rodzaj pojazdu, jego markę i rok produkcji,
- numer VIN/nr nadwozia, podwozia lub ramy,
- numer rejestracyjny pojazdu.
Po złożeniu tej dokumentacji i jej weryfikacji nowy nabywca otrzyma od właściwego urzędu tymczasowe pozwolenie na poruszanie się pojazdem. Natomiast przerejestrowanie auta zazwyczaj trwa do 7 dni roboczych.
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?
Przerejestrowanie samochodu kosztuje, jednak są to ceny znacznie niższe niż potencjalna kara za niedotrzymanie terminu. Kwota ta różni się również, jeśli jest to auto sprowadzane spoza granic Polski. Standardowa opłata mieści się w granicach 200 złotych i obejmuje wykonanie:
- tablicy rejestracyjnej – 80 złotych,
- dowodu rejestracyjnego – 54,50 złotych,
- znaku legalizacji – 12,50 złotych,
- nalepki kontrolnej – 18,50 złotych,
- opłaty ewidencyjnej – 2 złote,
- pozwolenia czasowego na okres 30 dni – 13 złotych.
Co ważne, jeśli samochód kupiony był w tym samym powiecie, to koszty przerejestrowania samochodu będą niższe. Powinny zamknąć się w granicy 80-90 złotych.
Przerejestrowanie auta trwa krótko. Wystarczy wizyta w określonym urzędzie, aby w ogóle otrzymać zezwolenie tymczasowe na poruszanie się zakupionym pojazdem czy tym sprowadzonym z zagranicy. Koszty rejestracji samochodu nie należą do najdroższych, a wszelkie formalności są sprawnie załatwiane. Dlatego też należy jak najszybciej przerejestrować auto, aby uniknąć wysokiej kar.
Dlatego też warto niezwłocznie udać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym czy urzędzie miejskim, aby uregulować rejestrację auta. Stosowny wniosek można pobrać z internetu i na spokojnie wypełnić w domu oraz zgromadzić niezbędną dokumentację (zwłaszcza w przypadku, gdy auto jest nowe lub kupione jest z innego kraju w Unii Europejskiej).