Jakiego języka warto się uczyć w 2020 roku?
Nauka języka stanowi istotny aspekt rozwoju. Raczej nikomu nie trzeba już wspominać, że znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym, jest absolutnym standardem w większości miejsc pracy. Jakie inne języki obce są warte uwagi i mogą pomóc znaleźć lukratywny zawód?
Najczęściej używane języki świata
W debacie na temat rozwoju lingwistycznego nie sposób pominąć statystyki. Na to, jakiego języka warto się uczyć, znacząco wpływa to, jaki odsetek populacji się nim posługuje. Na tę kwestię można z kolei spojrzeć w dwójnasób. Nauka języka z początków rankingu w wielu zawodach, zwłaszcza tych nastawionych na handel międzynarodowy, wydaje się rozsądna. Należy mieć jednak na uwadze, że im więcej osób posługuje się danym językiem, tym większa jest konkurencja i potencjalnie mniejsza atrakcyjność tej umiejętności. Z drugiej strony, zapotrzebowanie na osoby, które opanowały niszowy język, również jest duże a z uwagi na mniejszą ich ilość – stawki są atrakcyjniejsze. Ranking najczęściej używanych języków przedstawia się następująco:
1. Język chiński (również mandaryński, wu oraz yue)
Jest to bez wątpienia najbardziej popularna grupa języków, obejmująca m.in. tereny Chin, Hong-Kongu, Tajwanu, Singapuru czy Tybetu. Aktualnie posługuje się nimi ponad 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, przy czym sam język chiński stanowi niemal połowę tej wartości.
2. Język angielski
Dla wielu osób pozycja na drugim stopniu podium w przypadku tego języka może być zaskoczeniem. Angielskiego uczy się w całej Europie, Ameryce Północnej oraz w wielu krajach afrykańskich. Również Azja, ze względu na kwitnącą turystykę oraz kontakty biznesowe, regularnie szlifuje swoje umiejętności w posługiwaniu się tym językiem. Szacuje się, że aktualnie (wg danych z 2017 roku) może on dotyczyć nawet miliarda ludzi.
3. Język hiszpański
Język hiszpański obejmuje wiele dialektów, m.in. kataloński, baskijski, czy wszelkiego rodzaju odmiany występujące w Ameryce Południowej. Nauka języka obcego z tej rodziny pozwoli wkroczyć w szereg ponad 528 mln osób posługujących się nim w 30. krajach świata.
4. Język hinduski
Język funkcjonuje jako główny w Indiach i Nepalu. W zestawieniu uwzględniono jednak kraje, w których stanowi on alternatywny sposób porozumiewania się, stąd tak wysoka pozycja.
5. Język arabski
Ten język charakteryzuje bardzo duża liczba odłamów, dlatego dokładne określenie ilości osób, które się nim posługują, jest trudne. Tę wartość oszacowano na około 292 mln.
Na kolejnych pozycjach znajdują się takie języki jak portugalski, koreański, jawajski, rosyjski, japoński, a z bardziej popularnych w Europie – niemiecki, francuski i włoski. Należy zwrócić uwagę, że pozycja w rankingu nie świadczy jednoznacznie o tym, jakoby nauka języka z tej listy była bezwzględnie opłacalna. Jest wiele zmiennych, które warunkują tę zależność.
Jakiego języka warto się uczyć?
Jak wcześniej wspomniano, znajomość języka angielskiego nie robi wielkiego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że jego opanowanie w stopniu biegłym jest złym pomysłem. Poziom odgrywa tu dużą rolę i osoba władająca jakimkolwiek językiem w takim stopniu jest wartościowa na rynku pracy. Podobnie sprawa nauki języków obcych wygląda z francuskim, niemieckim, włoskim czy holenderskim. Konkurencja w tym zakresie jest spora, zatem kluczowy jest tu stopień zaawansowania.
Eksperci prognozują, że językami przyszłości staną się te nieco bardziej egzotyczne. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój gospodarczy Chin, nauka języka obowiązującego w tym kraju może być niesamowicie opłacalna. W połączeniu z biegłą znajomością angielskiego pozwala osiągać sukcesy we wszelkiego rodzaju międzynarodowych korporacjach, zwłaszcza w branżach handlu i nowych technologii. Chiński charakteryzuje się jednak dość wysokim progiem wejścia, co stanowi jedno z kryterium opłacalności nauki języka.
Próg wyjścia to czas i energia poświęcone od rozpoczęcia nauki do momentu, w którym można zacząć się w nim porozumiewać. Warto wziąć to pod uwagę, zastanawiając się, jakiego języka warto się uczyć. Niski próg wejścia mają np. angielski, hiszpański, włoski, a dla Polaków także języki słowiańskie. Wysoki to natomiast węgierski, chiński, japoński, arabski czy estoński. Jest to ważne kryterium pomocne w podjęciu decyzji, jakiego języka się uczyć. Z tego względu w przypadku Polski warto rozważyć naukę czeskiego, słowackiego czy chorwackiego. Nie są to szczególnie popularne kierunki, zatem ich znajomość pozwala nieco ominąć konkurencję. Polskie firmy bardzo pobłażliwie patrzą na partnerów biznesowych posługujących się językami węgierskim i szwedzkim. Ich nauka jest wymagająca, jednak tym samym potencjalnie dochodowa.
Dobra szkoła językowa
Nauka języka obcego na własną rękę niestety bywa zwykle mało wydajna, a przez to czas, który mija od rozpoczęcia do osiągnięcia komunikatywnego poziomu, może się wydłużyć. Dobrym wyjściem jest zatem podjęcie nauki w szkole językowej. Dobra szkoła językowa powinna charakteryzować się dużą liczbą dostępnych języków, licznymi zajęciami z tzw. native speakerami (osobami posługującymi się danym językiem natywnie), a także wykorzystaniem nowoczesnych technik edukacji. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przebywania w międzynarodowym towarzystwie i posługiwanie się językiem obcym przez cały czas pobytu w placówce.
Warto zadbać o częstotliwość zajęć, a także wykonywanie zleconych przez speaker’ów prac domowych. Dzięki zajęciom w grupach można w łatwy sposób pokonać bariery psychiczne, które często bywają większym problemem, niż niskie umiejętności. Przy wyborze takiej placówki nie zaszkodzi zajrzeć do opinii słuchaczy. Polecane szkoły językowe zwykle pozwalają zmaksymalizować efekty nauczania i zwieńczają każdy etap nauki stosownym egzaminem, którego zaliczenie wiąże się z otrzymaniem certyfikatu językowego. Taki dokument nie tylko pozwoli na określenie stopnia swoich umiejętności, ale także z pewnością wzbogaci CV osoby ubiegającej się o dobre stanowisko.
Nauka języka obcego w domu
Drugim sposobem na naukę języka obcego są lekcje w domu z korepetytorem. Indywidualne zajęcia mają ten plus, że cała godzina pracy lektora jest poświęcona tylko jednej osobie. Pozwala to intensywnie szlifować wybrany język, choć z drugiej strony może brakować interakcji z innymi. Jest to jednak do nadrobienia za pomocą Internetu. Nie brakuje miejsc w sieci (np. grupy w mediach społecznościowych), gdzie można znaleźć drugą osobę uczącą się języka i rozpocząć rozmowę. Dodatkowo jest szansa na poznanie ciekawych ludzi.
Indywidualne lekcje języka obcego mogą odbywać się u korepetytora bądź w domu ucznia. Nie wszyscy lektorzy jednak dojeżdżają, więc jeśli jest to z jakichś względów istotne, to warto szukać takiego nauczyciela, który nie będzie miał problemów z dotarciem na miejsce.