Najczęstsze awarie ekspresów do kawy

Najczęstsze awarie ekspresów do kawy

Nie ma nic gorszego dla miłośnika kawy niż awaria ekspresu, który ją parzy. Nie od razu musi to być krytyczna przyczyna, która sprawia, że kawomat jest już do wyrzucenia. Bardzo często awarie ekspresu do kawy da się szybko naprawić. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny usterek tego typu urządzeń. 

Awaria ekspresu do kawy – objawy

Może zacząć się od niewinnych sygnałów – kawa ma dziwny posmak, na urządzeniu pojawiają się nieznane komunikaty, automat nie chce pobierać wody lub głośno pracuje. Oczywiście, niektóre z tych objawów awarii ekspresu do kawy mogłyby się w ogóle nie pojawić, jeśli systematycznie czyści się urządzenie. 

Raz na jakiś czas kawomat informuje użytkownika, że wymaga on gruntownego i niekiedy długiego czyszczenia, dzięki któremu nie zapychają się filtry i sitka. Bez tego automat może nie działać poprawnie lub może wydawać niepokojące odgłosy świadczące o awarii. 

Czyszczenie jest ważne nie tylko dla sprawnego działania urządzenia, ale również dla samego smaku kawy. Nieczyszczone sitka powodują osadzanie się fusów. Z czasem mogą one nawet pleśnieć, a to bardzo wpływa na smak czarnego naparu. Pamiętaj więc o tym, aby zawsze czyścić ekspres do kawy po każdym dniu użytkowania oraz nie odkładać gruntownego czyszczenia kawomatu na później. 

Awarie ekspresów do kawy

Zakamieniony ekspres do kawy

To jedna z najczęstszych awarii ekspresu do kawy. Jej przyczyna jest po prostu brak regularnego czyszczenia, ale również używanie wody prosto z kranu. Do kawomatów najlepiej używać wody przefiltrowanej w dzbanku czy też mineralnej. Ekonomiczniejszą i ekologiczniejszą opcją jest zakupienie dzbanka z filtrem lub specjalnych kamieni filtrujących, które znacznie poprawią jakość wody. Tym samym wpłynie ona na sam smak kawy. 

Jeśli nie chcesz korzystać z takiej opcji, to musisz pamiętać o regularnym odkamienianiu ekspresu do kawy. W pojemniku na wodę z czasem będzie zbierał się osad, który nie tylko niekorzystnie wpłynie na smak kawy, ale będzie również powodować zatykanie się elementów. Przez co woda nie będzie lecieć, co z czasem może doprowadzić do poważnej awarii ekspresu do kawy. 

Jak odkamienić ekspres? W tym celu użyj specjalnych pastylek lub mieszanki sody oczyszczonej z octem i pozostaw ją na kilka godzin w pojemniku. 

Dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca?

Jeden z powodów masz opisany powyżej. Kamień, który osadza się również na innych elementach urządzenia, może powodować to, że przygotowana kawa jest chłodna. Ponadto przyczyną takiego stanu rzeczy może być:

  • Awaria grzałki przepływowej – niestety, ale ta awaria ekspresu do kawy również często związana jest z osadzającym się na grzałce kamieniem. Powoduje on, że przewodzenie ciepła jest znacznie osłabione. Z czasem może ona ulec całkowitej awarii i będzie ją trzeba wymienić na nową.
  • Usterka bojlera w ekspresie – jest to już ostateczność, bo element ten rzadko ulega całkowitej awarii. Trzeba jednak sprawdzić, czy przewodzi on prąd. Problemem tutaj mogą być też elementy, np. rurki, które prawidłowo nie przewodzą. W takim przypadku najlepiej oddać ekspres do kawy do sprawdzonego serwisu. 

Ekspres do kawy nie włącza się

Spokojnie, to nie musi być jeszcze poważna awaria ekspresu do kawy. Przede wszystkim sprawdź, czy nie poluzował się żaden kabel lub czy po prostu kawomat jest podłączony do prądu. Być może problem nie leży w samym urządzeniu. Sama wtyczka może być również uszkodzona i wtedy najlepiej skontaktować się z elektrykiem, który to sprawdzi, a w razie potrzeby będzie mógł wymienić wtyczkę czy cały kabel. Jeśli to nie jest przyczyna, to niestety wtedy możemy myśleć o kolejnych dwóch poważnych awariach kawomatów. 

  • Spalony bezpiecznik termiczny jeśli nastąpiło przepięcie, to spaleniu mógł ulec właśnie bezpiecznik. Wtedy ekspres nie włączy się. Dobra wiadomość jest taka, że ten element można wymienić i na nowo cieszyć się działającym ekspresem. 
  • Uszkodzona płytka sterująca – może to nie wina samych „wnętrzności” ekspresu ale jego oprogramowania, a dokładnie płytki sterującej, na której wybierasz rodzaj swojej ulubionej kawy. Jak sprawdzić, czy to jest problem? Można to sprawdzić przy pomocy miernika. 

dlaczego ekspres do kawy się nie włącza

Jeśli nie wiesz jak sprawdzić, dlaczego Twój kawomat się nie włącza, to koniecznie skontaktuj się z fachowcem. W ekspresie do kawy jest zbyt wiele małych elementów, które łatwo można uszkodzić, jeśli nie ma się wiedzy na temat naprawy sprzętów AGD.  

Czemu ekspres do kawy nie spienia mleka?

W tym przypadku najczęściej problemem jest zatkana rurka, która nie pobiera i nie spienia mleka. Gruntowne jej czyszczenie powinno pomóc. Jeśli jest mocno zapchany, to prawdopodobnie niezbędne będzie dogłębne czyszczenie spieniacza, który nazywa się także cappucinatorem. W tym celu należy go rozkręcić, a instrukcja, jak to zrobić, powinna znaleźć się w instrukcji. 

Być może zapchaniu uległa również dysza spieniania. Tę należy ze względów higienicznych czyścić po każdym użyciu. Inaczej tworzy się kożuch mleczny, który blokuje spienianie.  

Ekspres do kawy nie pobiera wody

Sprawdź, czy pojemnik z wodą jest dobrze włożony do urządzenia. Jeśli nie, to woda nie będzie się pobierać. Tym samym dopływ wody jest zablokowany. Powodem jest również kamień, który blokuje rurki oraz przepływomierz. Dlatego pamiętaj, aby regularnie odkamieniać urządzenie. Jak widzisz powodem awarii oraz tego, że ekspres do kawy nie pompuje wody, bardzo często jest osad, który niekorzystnie wpływa na wiele podzespołów. 

Pod ekspresem do kawy zbiera się woda

Niby wszystko działa, ekspres się włącza, zaczyna przystępować do procesu parzenia kawy, ale zauważasz, że pod urządzeniem zbiera się woda! Reakcja natychmiastowa, wyłączasz ekspres, rozpoczynasz dzień bez czarnego naparu, za to w gorszym humorze. Teraz trzeba szybko działać, aby zlikwidować usterkę. Jeśli woda zbiera się pod urządzeniem, to powodem tego najprawdopodobniej jest nieszczelny układ lub uszkodzone przewody. 

Z biegiem czasu i setek wykonanych kaw te elementy ulegają zużyciu. Konieczna w takim przypadku jest ich wymiana. Możesz spróbować samodzielnie kupić potrzebny wężyki uszczelki, a potem je wymienić. Jednak jeśli nie masz o tym pojęcia, to oddaj lepiej ekspres do kawy do profesjonalnego serwisu. 

Jak sobie radzić z awarią ekspresu do kawy?

Przede wszystkim systematyczne czyszczenie urządzenia chroni ekspres przed wieloma usterkami i dzięki temu będzie chodził niezawodnie. Jeśli jednak coś się dzieje, a Ty nie wiesz, co jest tego przyczyną, to skontaktuj się ze sprawdzonym fachowcem.