Wymiana procesora w laptopie - jak?

Wymiana procesora w laptopie – czy warto inwestować?

Wymiana procesora w laptopie jest czasem niezbędna, ale niekiedy również niemożliwa i nieopłacalna. Przed wymianą tego podzespołu warto dowiedzieć się, czy można wymienić procesor w komputerze, kiedy jest to zasadne, a kiedy lepiej zainwestować w nowy laptop. Dowiedz się również, jak wymienić procesor w laptopie na nowy. 

Wymiana procesora w laptopie – kiedy jest konieczna?

Procesor to serce komputera stacjonarnego i przenośnego. To inaczej CPU (Central Processing Unit), który pobiera dane z pamięci operacyjnej. Co za tym idzie, to procesor interpretuje i wykonuje różnego rodzaju operacje na laptopie, które spełniają intencje użytkownika. 

Jednak procesor może ulec awarii, na przykład:

 • przez przegrzanie, 
 • spięcie, 
 • spalenie się płyty głównej. 

W takich przypadkach niezbędna jest jego wymiana, a jeśli jest to nieopłacalne – zakup nowego laptopa. 

Wymiana procesora w laptopie

Kiedy jeszcze wymiana procesora w laptopie może być konieczna? Może być też on po prostu za słaby, aby uciągnąć najnowsze oprogramowanie czy technologicznie zaawansowanych narzędzi. Wymiana procesora na nowym komputerze może znacznie zwiększyć funkcjonalność urządzenia i wydłużyć jego działanie. 

Zmiana procesora w laptopie nie zawsze jest taka prosta. Dowiedz się, kiedy jest to możliwe, a kiedy znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe albo nieopłacalne. 

Czy można wymienić procesor w laptopie?

To kluczowe pytanie, jeśli w ogóle myślimy o wymianie procesora w laptopie. Najlepiej przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją urządzenia i sprawdzić, czy da się wymienić procesor w laptopie. 

To dlatego, że spora część laptopów ma procesory montowane w układzie BGA, a to oznacza, że są zintegrowane z płytą główną. Jeśli są wlutowane w ten element, to wtedy wymiana procesora nie jest możliwa, a przynajmniej bez specjalistycznej wiedzy i urządzeń, które na to pozwolą. 

Czy w takim razie wymiana procesora w laptopie z zintegrowanym z płytą główną jest nieosiągalna i trzeba wtedy zakupić nowy sprzęt? W wielu przypadkach można spróbować wymienić ten podzespół, ale musi tego dokonać wykwalifikowana osoba, np. z pogotowia komputerowego. Co za tym idzie – jest to usługa droższa. Dlatego też trzeba zastanowić się, czy taki ruch w ogóle będzie się opłacał, czy nie lepiej zainwestować w nowy sprzęt. 

W takim razie, czy da się wymienić procesor w laptopie? Samodzielna wymiana procesora w laptopie jest możliwa, jeśli mamy do czynienia z układem PGA. To taki, który nie jest zintegrowany z płytą główną komputera. Wtedy należy tylko znaleźć właściwy procesor pasujący do danego modelu (może być nowszej generacji) i wymienić go samodzielnie lub przy pomocy informatyka czy serwisanta komputerowego. Co też ciekawe, takich laptopów, które nie mają zintegrowanego procesora, na rynku jest coraz mniej. 

Jak wymienic procesor w laptopie

Jak wymienić procesor w laptopie?

Nie każdy zna się na komputerach, dlatego w takim przypadku wymianę procesora w laptopie lepiej pozostawić specjalistom. Trzeba wiedzieć nie tylko jaki procesor wybrać, ale również jakiej generacji. Należy sprawdzić, czy ma taką samą podstawkę, co poprzedni procesor i czy jest kompatybilny z BIOS.

Wymiana procesora w laptopie krok po kroku

Jeśli decydujesz się na samodzielną wymianę procesora w laptopie, to musisz kierować się poniższymi wskazówkami. Jeśli jesteś jedynie ciekawy, jak wygląda ta procedura, to również postaramy się ją tutaj dokładnie opisać. 

Przedstawiamy krok po kroku jak wymienić procesor w laptopie, ale z nie zintegrowaną płytą główną. 

Zawsze, kiedy chcesz rozkręcić laptop, upewnij się, że jest on odłączony od źródła zasilania. W innym przypadku stwarza to niebezpieczną sytuację, która może prowadzić do porażenia prądem, ale i zwarcia, które może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia laptopa. 

 1. W pierwszej kolejności należy zdemontować klapę od laptopa. Pamiętaj, aby segregować śrubki i układać je w pojemniku, aby się nie zgubiły. Najlepiej użyć do tego takiego z przegrodami, aby potem było łatwiej określić, gdzie dane śruby się znajdowały. 
 2. W następnej kolejności trzeba określić, gdzie znajduje się procesor. Poznasz to po układzie chłodzącym, który jest na niego nałożony. Ten również należy odkręcić od powierzchni płyty głównej. 
 3. Oczyść układ chłodzący. Jeśli nigdy wcześniej nie odkręcałeś i nie serwisowałeś laptopa, to z dużym prawdopodobieństwem układ ten będzie mocno zabrudzony. To ważne, aby go oczyścić, bo właśnie niesprawny wiatrak może doprowadzić do przegrzewania się procesora, a w efekcie do jego awarii. 
 4. Teraz czas na procesor, znajduje się on w specjalnej kieszeni (socket), który należy odbezpieczyć przy pomocy śrubokrętu lub specjalnej dźwigni, która znajduje się obok. 
 5. Chwyć procesor po bokach i delikatnie wyciągnij. 
 6. Przed zamontowaniem nowego procesora, dokładnie oczyść przestrzeń z brudów i zanieczyszczeń. Przede wszystkim jednak ze starej pasty termoprzewodzącej. Konieczne jest nałożenie nowej warstwy, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania procesora. 
 7. Następnie w kieszeni możemy zamontować nowy procesor. 
 8. Nakładamy oczyszczony układ chłodzący. Tutaj również dodajemy na niego pastę termoprzewodzącą. 
 9. Nakładamy obudowę i dokładnie ją przykręcamy. 
 10. Podłączamy laptop do baterii lub prądu i sprawdzamy, czy komputer z nowym procesorem działa poprawnie. 

Jeśli Twój laptop jest na gwarancji, to nie ryzykuj samodzielnej naprawy czy wymiany procesora. Pamiętaj, że wtedy tracisz prawo do serwisowania urządzenia lub wymiany komputera na nowy. 

Ile kosztuje nowy procesor?

Cena nowego procesora uzależniona jest od modelu i marki laptopa, a także od jego daty produkcji. Zastanów się, czy opłaca Ci się wydawać od kilkuset do nawet tysiąca złotych na procesor w laptopie, który nie należy do najnowszych. W takich okolicznościach lepiej zainwestować w nowy komputer. 

Jeśli zależy Ci na poprawieniu parametrów w dość nowym komputerze, to jak najbardziej wymiana procesora w laptopie jest zasadna i opłacalna. Często w ten sposób możemy na przykład sprawić, że laptop będzie idealny do nowych gier o wysokich wymaganiach sprzętowych. W takim przypadku inwestycja w procesor się opłaca. 

Warto poradzić się specjalistom, kiedy wymiana procesora w laptopie jest konieczna, czy jest w ogóle możliwa i finansowo sensowna.