Kuchnia z wyspą – praktyczne rozwiązanie do każdego mieszkania
Odkąd wyspa kuchenna stała się trendem w projektowaniu wnętrz, szybko podbiła serca właścicieli mieszkań. Jej największą zaletą jest funkcjonalność oraz fakt, że pasuje do każdego pomieszczenia. Jak urządzić kuchnię z wyspą w roli głównej i jak ją zagospodarować?
Kuchnia z wyspą to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale stosowane bardzo chętnie bez względu na to, czy w grę w chodzi przestronne wydzielone wnętrze, czy aneks kuchenny w pokoju dziennym. Na wyspie najczęściej umieszcza się strefę do gotowania, czyli płytę grzewczą (niekiedy w komplecie z piekarnikiem). Jednak wyspa w kuchni może zostać wykorzystana na kilka sposobów. Co ważne, dodaje pomieszczeniu lekkości, stylu oraz elegancji. Sprawia, że zyskujemy dodatkowe miejsce zarówno do przechowywania, jak i prac kuchennych. W jaki sposób urządzić kuchnię z wyspą, co na niej umieścić i jak ją zaaranżować?
Aranżacja kuchni z wyspą
Wyspa w kuchni to element, który wprowadza ciekawy klimat i lekkość do wnętrza. W oddzielnym pomieszczeniu będzie funkcjonalnym dodatkiem, pozwalającym zagospodarować wolną przestrzeń. Natomiast w salonie z aneksem stworzy łącznik pomiędzy strefą kuchenną a miejscem odpoczynku. W zależności od tego, jaką mamy kuchnię, tak powinniśmy dostosować aranżację wyspy. Samodzielne wnętrze wymaga odpowiedniej ilości miejsca, aby wyspa nie przytłoczyła przestrzeni, a dostęp do niej był swobodny. W przypadku wyspy w kuchni, która stanowi aneks do salonu, możemy przystosować ją w różny sposób: jako miejsce przechowywania sprzętów kuchennych z jednej, a biblioteczkę z drugiej strony.
Przede wszystkim wyspa powinna posiadać płytę grzewczą z piekarnikiem. Najczęściej to główne sprzęty, które znajdziemy w centrum kuchennej przestrzeni. Jednak sama aranżacja pozostawia szeroki wachlarz możliwości. Wyspa może być pokryta blatem z kamienia lub drewna i obudowana panelami, płytkami lub pomalowana farbą. Materiały użyte do wykończenia wyspy w kuchni należy zestawiać z aranżacją kuchni, kolorem ścian, szafek czy blatów. Dzięki temu uzyskamy estetyczny i spójny efekt końcowy.
Mała kuchnia z wyspą – czy to się uda?
Wyspa w kuchni to rozwiązanie nie tylko do dużego i przestronnego wnętrza. Doskonale sprawdzi się również w niewielkiej kuchni. Dzięki niej uzyskamy dodatkowe miejsce na gotowanie, przygotowywanie posiłków, a nawet pracę. Blat na wyspie kuchennej może spełniać także funkcję stołu. Nowoczesna kuchnia z wyspą musi być przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. W małej kuchni wyspa może mieć mniejsze wymiary lub stanowić przedłużenie blatu roboczego. Aby dobrze wykorzystać jej potencjał, warto przystawić do niej taborety lub hokery, a ponad nią zamontować konstrukcję do wieszania, np. doniczek z ziołami, dużych łyżek czy przyprawników. Mała kuchnia z wyspą powinna optycznie wyglądać na większą, dlatego najlepiej zachować w niej jasną – białą lub jasnoszarą kolorystykę bazową. Dzięki temu całe wnętrze będzie przestronne i dobrze oświetlone. Co ważne, na wyspie należy zachować porządek i ograniczyć zbędne przedmioty, aby całość prezentowała się efektownie i elegancko.
Jak można wykorzystać wyspę w kuchni?
Wyspa w kuchni to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków. Można wykorzystać ją wiele innych sposobów. Oprócz wspomnianej wcześniej płyty grzewczej równie praktycznym rozwiązaniem będzie zlew. Ponadto wokół wyspy można zamontować zabudowane szafki lub otwarte półki i poustawiać książki, schować rzadziej używaną zastawę stołową czy wyeksponować naczynia. Ponadto, blat może być dobrym miejscem pracy z laptopem, nauki przy książkach czy rozstawienia gier i zabaw dla dziecka, jeśli nie chcemy zostawiać go samego podczas gotowania.
W mniejszym pomieszczeniu, z uwagi na brak miejsca, można przy wyspie spożywać posiłki. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie wyspy ze stołem – w tym celu jako przedłużenie wyspy montuje się np. pół drewnianego stołu, którego ciekawy design doda wnętrzu oryginalnego klimatu. Na samym blacie wygospodarujemy miejsce na książki kucharskie, kosz na owoce i warzywa, wazon z kwiatami, wagę czy robota kuchennego. Potwierdza to tylko fakt, że wyspa w kuchni to rozwiązanie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.
Nowoczesna kuchnia z wyspą: zalety i wady
Dlaczego warto mieć kuchnię z wyspą?
- wyspa to dodatkowe miejsce na szafki, blat roboczy, szuflady czy produkty spożywcze,
- wszystkie strefy kuchenne są na wyciągnięcie ręki,
- zyskujemy możliwość gotowania w większym gronie,
- możemy lepiej zorganizować pracę,
- podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi jesteśmy bliżej nich, kiedy wyspa łączy kuchnię i salon.
Wady? Przeszkodą w posiadaniu wyspy kuchennej jest bardzo mały metraż kuchni. W niewielkich pomieszczeniach wyspa zabierze cenne wolne miejsce i zamiast wspomóc funkcjonalność utrudni swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. W salonie z aneksem kuchennym o słabej wentylacji wyspa z płytą grzewczą może sprawić, że zapachy będą rozpraszać domowników lub gości.
Dla kogo kuchnia z wyspą?
Komu najbardziej przyda się wyspa w kuchni? Posiadanie wyspy w kuchni docenią w szczególności pasjonaci gotowania. Dodatkowa przestrzeń i zwiększona funkcjonalność z pewnością pomogą rozwijać swoją pasję. To doskonałe rozwiązanie także dla osób posiadających często gości, których zapraszają na kolację lub wspólne gotowanie.