Jak przygotować się na nowe trendy w projektowaniu kuchni?
Kuchnia to od zawsze serce całego domu. To tu spędzamy mnóstwo czasu: gotujemy, jemy, śmiejemy się, planujemy i dyskutujemy. Ponadto – a raczej przede wszystkim – siekamy, mieszamy, zmywamy i sprzątamy.
Już nie tylko funkcja
Biorąc pod uwagę, że kuchnia to najważniejsze miejsce w całym domu – poza funkcjonalnością musi więc też zwyczajnie estetycznie wyglądać. Często połączona z salonem przejmuje również funkcję reprezentacyjną. Ponadto kuchnia to poważna inwestycja: zarówno w nowych mieszkaniach, jak i w tych, które muszą przejść gruntowny remont. Wiąże się to niestety z poważnym nakładem finansowym, co powoduje, że wybór nowego wyposażenia kuchennego przysparza wielu obaw i emocji.
Przez wiele lat prym wiodły białe kuchnie z blatami w kolorze drewna. To nieśmiertelna klasyka, na jaką decydowało się wiele osób. U niektórych był to wyraz rzeczywistej sympatii do tego trendu, u innych postawa zachowawcza w obawie przed wnętrzarską wpadką. Nie da się ukryć, że biała kuchnia jest trendem „bezpiecznym”, pasującym praktycznie zawsze i wszędzie. Raczej trudno popełnić tu błąd – być może dlatego jest tak chętnie wybierana. W miarę upływu lat można jednak dostrzec, że taka kuchnia coraz częściej wypierana jest przez wnętrzarskie nowinki. Czarne kuchnie czy złote dodatki nie są już postrzegane jako awangarda – wprost przeciwnie – stały się pożądanym elementem kuchennego wnętrza.
Spragnieni nowości, śledzimy trendy wprowadzane przez największe sieci meblowe, które stają się dla nas inspiracją. Co nas czeka w kuchennej przyszłości?
Powrót do korzeni
Warto zwrócić uwagę na naturalne surowce, takie jak drewno, kamień, metal czy beton – to materiały, które mają ogromną szansę podbić nasze serca. Dla niezdecydowanych mogą stanowić ciekawy akcent w jednolitej, monochromatycznej kuchni. Dla bardziej odważnych – jako wielkoformatowy element przyciągną wzrok wszystkich gości. Bardzo pożądane są wszelkie intrygujące faktury czy wyraziste materiały. Nieregularne powierzchnie kojarzone z tworzywem nieobrobionym ludzką ręką, tylko wyrzeźbione przez przyrodę w długoletnim procesie, stają się nietuzinkową, a jednocześnie funkcjonalną dekoracją kuchni.
Istotnym trendem jest również zamiłowanie do stylu boho. Wprowadzenie elementów drewnianych czy wiklinowych, wszelkie plecionki i kosze, drewno oraz dużo zieleni to kwintesencja tego stylu. Kuchnia w takim klimacie nie jest nadmiernie nowoczesna, a wręcz ceni elementy vintage. Naturalność to rama, w której boho ma swoje korzenie.
Futurystyczna wizja, która stała się rzeczywistością
W opozycji do stylu boho stoją kuchnie na wskroś nowoczesne, naszpikowane nowinkami technologicznymi: inteligentna lodówka, ekspres do kawy czy piekarnik stają się niemal codziennością i nikogo już specjalnie nie dziwią. Ponadto ich wygląd to często dopełnienie wizerunku kuchni. Nowoczesne wyposażenie łączy dzięki temu dwie funkcje: dekoracyjną, ale przede wszystkim użytkową. Zaawansowane technologicznie sprzęty znacznie ułatwiają pracę, a nawet same się myją, skracając czas potrzebny na wykonanie kuchennych czynności. Dzięki temu gotowanie staje się bardziej intuicyjne i sprawia nam więcej przyjemności.
Stąd już tylko krok do kuchni przyjaznych użytkownikowi i urządzonych zgodnie z ideą „happiness design”, która zwraca uwagę na jakość życia i satysfakcję w różnych jego dziedzinach – również wnętrzarskiej. Przykładamy większą wagę do tego, by kuchnia budziła pozytywne skojarzenia, a wystrój umilał każdą chwilę. W zasięgu ręki stawiamy świeże owoce i przekąski, w centralnym umieszczamy akcesoria do picia kawy, wyznaczamy osobną strefę do parzenia herbaty… słowem, staramy cieszyć się z przebywania w kuchni i łączymy w niej piękno i radość życia.
Kuchenny czas z pewnością uprzyjemniają nam również ciekawe i praktyczne rozwiązania projektowe nastawione na wartości: szafki ułatwiające segregację śmieci, zlewy i płyty grzewcze zlicowane z blatami ułatwiające sprzątanie, sensownie zagospodarowane szafki narożne czy oświetlenie ledowe oszczędzające energię elektryczną. Wszystko to powiązane jest z zastosowaniem markowych sprzętów dobrej jakości, które gwarantują długotrwałe użytkowanie.
A może w kolorze?
Coraz odważniej i chętniej sięgamy po nietuzinkowe rozwiązania, takie jak wyrazisty kolor. Przestają dziwić kuchnie dwukolorowe, a „na salony” śmiałym krokiem wkracza czerń. Do łask wracają odcienie szarości i beże oraz kolory nie do końca określone. Silnym trendem jest też szmaragdowa zieleń i granat. Biel powoli jest wypierana przez całą gamę atrakcyjnych kolorów, choć absolutnym zaskoczeniem mogą być fronty pokryte metalem. Ten materiał, wcześniej wykorzystywany jedynie w roli dodatków, teraz awansował do głównej roli dekoracyjnej w kuchni. Nie można zaprzeczyć, że taka kuchnia przyciąga wzrok i robi wrażenie.
Waga detalu
Mniej odważni mogą postawić na dodatki – przy czym i tutaj prym wiodą metale o ciepłym wybarwieniu. Złoto czy miedź świetnie sprawdzają się w roli akcentów podkreślających urodę kuchni. Producenci proponują całą mnogość opcji. Chcemy złota w detalach? Proszę bardzo! Znajdziemy je w formie uchwytów meblowych, baterii zlewozmywakowych, sztućców i innych kuchennych drobiazgów.
Kuchnia przyszłości – jak przygotować się na nowoczesne trendy?
Projektując kuchnię, musimy przygotować się na zmiany i gotowość do odejścia od utartych przez lata bezpiecznych schematów. Nauczmy się korzystać z dobrodziejstw tego, co oferuje nam rynek. Kuchnia przyszłości to już nie tylko biel, ale i inne barwy. Projektowanie kuchni przyszłości wymagać będzie rezygnacji ze standardowych rozwiązań na rzecz nieszablonowych i niesztampowych, a także pozbycia się obaw przed nowoczesnymi sprzętami, przy jednoczesnym poszanowaniu przeszłości. Zadanie to niełatwe, ale za to efekt z pewnością będzie powalający.
Wpis powstał przy współpracy z producentem urządzeń gastronomicznych INSTANCO.