Drewniane meble – sposób na ponadczasowe wnętrze
Obowiązujące trendy wnętrzarskie zachęcają nas do powrotu do świata natury, czyli do naturalnych materiałów, a w szczególności do drewna. Drewniane meble pasują do wnętrz w każdym stylu – od nowoczesnych, przez rustykalne i skandynawskie, aż po klasyczne. Dodają im ciepła, charakteru i oryginalności.
Sosnowe, dębowe czy bukowe umeblowanie może pojawić się w sypialni, salonie, kuchni, a nawet na tarasie. Meble z drewna wracają do naszych wnętrz w dowolnej kolorystyce (bieli, czerni i naturalnych odcieniach), ponieważ dobrze komponują się z dodatkami wykonanymi z innych materiałów, np. szkłem czy tworzywem sztucznym.
Lite drewno – solidność i lekkość zarazem
Najpopularniejsze rodzaje mebli drewnianych, które chętnie stawiamy w pokojach dziennych, salonach i jadalniach, to stoły dębowe, drewniane krzesła i komody. Wykonane z litego drewna meble są połączeniem trwałości i pewności, a zarazem dostojności i stylu. Masywne korpusy drewnianych stołów skomponowane z lekką formą wykończenia nóg oraz zestawione z delikatnymi krzesłami, sprawiają, że pomieszczenia nabierają nietuzinkowego charakteru. A udekorowane białym obrusem i transparentną zastawą zachwycają subtelnością i naturalnym pięknem.
Drewniane stoły, ławy i krzesła o cięższych formach to doskonała propozycja mebli ogrodowych i tarasowych. Idealnie wpasują się one w otaczającą zieleń oraz stonowane barwy elewacji budynku, a dzięki odpowiedniej impregnacji posłużą przez wiele lat. Co ważne, meble z litego drewna sprawdzą się w każdej przestrzeni i estetyce, a wraz z upływającym czasem zachowają swój urok i nabiorą szlachetności.
Nowoczesna subtelność – meble drewniane z elementami metalowymi
Dążąc do uzyskania ciekawszego efektu, pasjonaci stolarstwa i projektanci łączą drewno np. z metalowymi elementami. Taką realizacją mogą być chociażby drewniane biurka z metalowymi nóżkami lub łóżka sosnowe z metalowym oparciem. Taka kontrastowa kompozycja sprawia, że nawet prosta bryła drewnianego mebla zyskuje unikalny wygląd. Połączenie “drewno i metal” szczególnie korzystnie wygląda w przypadku mebli industrialnych czy postarzanych. Idealnie komponuje się na tle ceglanej ściany i drewnianej podłogi w towarzystwie naturalnych, ciemnych kolorów.
Estetyka mebla, którego bryła łączy w sobie różne materiały, w dużym stopniu zależy od jakości jego wykonania. Szczególnie ważne są tu miejsca styku drewna i metalu. Dlatego zamawiając taką kompozycję, starajmy się zawsze wybierać fachowców kompetentnych i z wieloletnim doświadczeniem. Unikniemy w ten sposób niezadowolenia ze słabej jakości wykonanych mebli.
Duet ponadczasowy – drewno i tapicerka meblowa
Miłośnicy klasycznych i stylowych wnętrz mogą zdecydować się na drewniane meble tapicerowane. Lakierowana lub zmatowiona skóra przybita nitami do zagłówka drewnianego łóżka lub oparć krzeseł sprawi, że drewno będzie częścią całości, a nie elementem dominującym. Tapicerka na drewnianych meblach nie tylko wizualnie ociepla aranżację, ale także sprawia, że sprzęt jest wygodniejszy w użytkowaniu.
Oprócz ekoskóry, do obicia mebli możemy wykorzystać szeroką gamę tkanin. Niezwykle popularne w ostatnim czasie jest tapicerowanie mebli z wykorzystaniem aksamitu, zamszu czy sztruksu. Powracająca moda na meble z wykorzystaniem tych materiałów sprawia, że nabierają one nowoczesnego wydźwięku i chętnie są ustawiane we współczesnych apartamentach i designerskich loftach. Miękkie i przytulne tekstylia doskonale pasują do ciepłego drewna.
Drewniane meble w całym mieszkaniu
Czasem obawiamy się, czy drewno dobrze sprawdzi się w wilgotnej łazience lub mocno eksploatowanej kuchni. Tymczasem obecna technologia produkcji elementów wyposażenia wnętrz powinna utrzymywać nas w przekonaniu, że drewniane meble poradzą sobie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od panujących w nim warunków.
Meble łazienkowe – drewniane czy nie?
Zwiększona wilgotność i częste skoki temperatur są głównym źródłem naszych obaw przed wyborem drewnianych mebli do łazienki. Pamiętając o kilku ważnych kwestiach możemy śmiało inwestować w naturalne drewniane wyposażenie tego pomieszczenia. Najważniejsze parametry drewna, jakie musimy wziąć pod uwagę w przypadku łazienki, to jego twardość i skurcz. Najlepszymi właściwościami, a więc wystarczającą twardością, odpornością i niskim współczynnikiem skurczu, cechują się gatunki egzotyczne (np. teak, merbau, iroko i doussie).
Pamiętajmy również, aby drewno nie przylegało bezpośrednio do ceramiki (należy zachować ok. 5 mm odstępu) – w ten sposób chronimy je przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Przy montażu mebli łazienkowych drewnianych używajmy złączy mimośrodowych zamiast klasycznych połączeń na kołki, które są mniej trwałe i gorzej reagują na wilgoć. Zadbajmy także o zachowanie odpowiedniego odstępu mebla od grzejnika. Pilnując tych kilku zasad, możemy cieszyć się piękną i oryginalną aranżacją łazienki z drewnem.
Drewniane meble na salony!
O korzyściach wynikających z wyboru drewnianych mebli do salonu czy pokoju dziennego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Pamiętajmy, że drewno jest niezwykle wdzięcznym materiałem, jeśli chodzi o obróbkę. Bez problemu więc możemy zmieniać jego wygląd – matowić lub nadawać mu połysk, malować, dodawać przetarcia czy dekory.
Nie obawiajmy się, że wybierając jeden drewniany mebel, całość salonu będziemy musieli urządzić z wykorzystaniem tego jednego materiału. Drewno lubi towarzystwo innych tworzyw, takich jak rattan, szkło, a nawet stal czy plastik. Dzięki temu możliwości aranżacji pozostają praktycznie nieograniczone.
Meble drewniane do kuchni
Rozwiązania stosowane w gastronomii podpowiadają, że najlepszym materiałem na kuchenne meble jest stal nierdzewna. Jednak nie każdemu musi podobać się zimny i szary materiał w kuchni. Stawiając na meble kuchenne drewniane możemy mieć pewność, że wybieramy praktyczne, trwałe i piękne rozwiązanie. Jeśli nie satysfakcjonuje nas oferta sklepów meblowych, bez problemu zamówimy kuchnię na wymiar u specjalisty, który nie tylko uwzględni nasze wytyczne co do preferowanych wymiarów, ale także doradzi odpowiedni gatunek drewna i wykończenia.
Drewniana kuchnia nigdy nie wyjdzie z mody, podobnie jak sam materiał. Dodatkowym atutem mebli z drewna jest fakt, że możemy z łatwością je modyfikować, np. zmieniając fronty szafek, uchwyty czy kolor powierzchni. Dzięki temu szybko dostosujemy kuchenne meble do zmieniających się trendów bądź aktualnych potrzeb. Co więcej, drewno jako naturalny materiał świetnie wpisuje się w ideę zdrowego stylu życia (w tym gotowania), a także wprowadza rodzinny, ciepły nastrój do kuchni.
Pielęgnacja i czyszczenie mebli z drewna
Chociaż naturalne drewno jest wytrzymałe, silna chemia i ścierające materiały mogą je zniszczyć. Do mycia drewnianych mebli używajmy wilgotnej (nie mokrej) szmatki lub gąbki. Bezpieczna jest oliwka dla dzieci, którą nakładamy kolistymi ruchami na powierzchnię mebla i delikatnie polerujemy nasączoną ściereczką. Innym domowym sposobem pielęgnacji drewnianych mebli jest wykorzystanie esencji czarnej herbaty lub wywaru z ciepłego piwa, cukru pudru i wosku pszczelego. Gdy czyszczona powierzchnia wyschnie, dla lepszego efektu warto przetrzeć ją suchą szmatką.
W sprzedaży dostępne są również profesjonalne preparaty do czyszczenia mebli z drewna, które są nie tylko najskuteczniejszą, ale i najwygodniejszą metodą walki z zabrudzeniami. Przed zakupem danego preparatu sprawdźmy jednak jego skład – szukajmy środków, które nie zawierają alkoholu metylowego. Używając specjalistycznych sprayów dodatkowo zabezpieczymy meble. Preparaty te tworzą bowiem warstwę ochronną na powierzchni mebla, dodatkowo ją nabłyszczając i pielęgnując.