Jak zrobić makijaż oka krok po kroku?
Odpowiedź na pytanie, jak malować oczy, może okazać się trudniejsza, niż się wydaje. W malowaniu oka ważne jest, aby poszczególne etapy makijażu wykonywać w określonym porządku, używając do tego specjalnie przeznaczonych kosmetyków. Perfekcyjny makijaż oka krok po kroku powinien obejmować elementy takie jak powieki, rzęsy, a także brwi. Jakie są najważniejsze zasady makijażu oczu?
Makijaż oka – od czego zacząć?
Każdy makijaż, niezależnie od tego, jak ma wyglądać efekt, zaczynamy od dokładnego oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń lub pozostałości po starym makijażu. Zanim przejdziemy do malowania oka, oczy muszą więc zostać dokładnie zmyte – np. kremem micelarnym, lub w przypadku demakijażu, mocniejszym środkiem, jak np. skoncentrowane mleczko. Po tego typu kosmetykach zawsze należy również użyć toniku lub hydrolatu, aby przywrócić skórze właściwe pH oraz zamknąć pory. Tak przygotowana skóra lepiej przyjmie kolejne warstwy kosmetyków, a także dłużej zachowa rześki wygląd i nie będzie się pocić, dzięki czemu makijaż będzie się dłużej trzymał w dobrej kondycji. Dobrym pomysłem jest również użycie bazy pod kosmetyki kolorowe. Koloryt skóry wyrównać można ulubionym podkładem, kremem BB lub CC.
W okolicy oczu warto zadbać przede wszystkim o cienie pod oczami, a także wewnętrzny i zewnętrzny kącik, które często są przebarwione lub zaciemnione. Jednocześnie należy pamiętać, by nie przesadzić z nakładaniem specyfików w tych rejonach. Za duża warstwa może osadzać się w zmarszczkach wokół oka, co dodatkowo je uwypukli. Po przygotowaniu powierzchni skóry można wreszcie przejść do właściwego etapu makijażu oka.
Jak malować oczy?
Malowanie oka krok po kroku należy zacząć od zdecydowania, na jaką okazję malujemy oczy. Czy będzie to makijaż oka dzienny, np. do pracy, czy też wieczorowy. W zależności od tego możemy pozwolić sobie na mniej lub wyraźne kolory, a także na dodatkowe elementy. Doklejanie rzęs może świetnie sprawdzić się np. na imprezę karnawałową lub wyjście do teatru, niekoniecznie natomiast na co dzień.
Na makijaż oka krok po kroku powinno składać się:
- nałożenie cieni do powiek, opcjonalnie cieniowanie oka i blendowanie cieni,
- wykonanie kreski na oku,
- podkreślenie rzęs,
- podkreślenie brwi.
Jak nakładać cienie na powieki?
Nałożenie cieni do powiek i cieniowanie oka daje ciekawy efekt wizualny. Kolor cieni dopasowujemy do okazji. Na co dzień większość kobiet decyduje się na delikatne kolory. Z kolei przypadku makijażu wieczorowego warto postawić na bardziej wyraziste cienie, np. z dodatkiem brokatu świecącymi drobinkami.
Cienie na powieki nakładamy małym, przeznaczonym do tego pędzelkiem, wykonując pewne, ale delikatne ruchy, idąc od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Jeśli zależy nam na efekcie cieniowania oka, warto połączyć kilka odcieni tego samego koloru. Podczas blendowania cieni, należy pamiętać o jednej zasadzie: najjaśniejszy kolor nakładamy blisko nosa, następnie przyciemniamy, aż dopiero w zewnętrznym kącie oka możemy pozwolić sobie na ciemniejsze cienie. Takie blendowanie cieni do oczu pomoże uzyskać efekt rozświetlonych i większych niż w rzeczywistości oczu.
Cienie do powiek mogą delikatnie wyjść poza zewnętrzny kącik – aby uzyskać równą kreskę, można użyć taśmy klejącej lub plastra – przyklejając kawałek za górną powieką w stronę skroni i tym samym przedłużając linię górnej powieki. Będziemy mieć wtedy pewność, że po jego oderwaniu, cienie nie będą znajdować się za nisko względem powieki.
Idealna kreska na oku, malowanie rzęs i brwi
Wykonanie pięknej, prostej i delikatnej kreski na oku wymaga niemałego doświadczenia. Ważne jest, by była ona proporcjonalna i symetryczna na obu oczach, dopasowana do kształtu oka, a także nie opadała, ale raczej unosiła optycznie górną powiekę. Możliwe jest również przedłużenie oka, poprzez zastosowanie tzw. kociej kreski, pociągniętej do góry. Górną kreskę na oku wykonuje się najczęściej ciemnym eyelinerem, podczas gdy do wykonania dolnej kreski można użyć jaśniejszego kosmetyku, w tym również białego, co optycznie powiększy oko. Delikatna kreska na oku doda charakteru nawet w codziennym makijażu. Na większe wyjścia może być ona grubsza lub wykonana z użyciem mocniejszych, np. błyszczących kosmetyków.
Makijaż oka krok po kroku to także dokładnie wyczesanie i pomalowanie tuszem rzęs. Tusz powinien być dobrany do naszych potrzeb. Osoby o krótkich i prostych rzęsach mogą zastosować pogrubiające i wydłużające tusze. Warto również rozważyć przedłużenie rzęs u kosmetyczki. Zapewni to trwalszy efekt, utrzymujący się przez dłuższy czas. Kolor tuszu niekoniecznie musi być tylko nudną czernią. Na rynku dostępne są tusze np. granatowe czy brązowe. Warto jednak zastanowić się jaki kolor pasować będzie do naszego typu uroda, odcienia cery, czy np. koloru włosów.
Do makijażu oka zalicza się również brwi. Podstawą jest ich dobre wypielęgnowanie. Regulacja brwi obejmuje pozbycie się niechcianych włosków oraz przycięcie w razie potrzeby. Powinny być też uczesane specjalnym drobnym grzebykiem do brwi. Dopiero później nakładamy kosmetyk – np. w kredce, sztyfcie, na pędzelku itd.
O czym jeszcze należy pamiętać, wykonując makijaż oka?
Oczy malujemy kosmetykami wyłącznie przeznaczonymi właśnie do makijażu oka, ponieważ okolica ta jest bardzo wrażliwa. Dodatkowo jeśli jesteśmy alergikami, warto wybrać kosmetyki z odpowiednim atestem lub zrobić najpierw próbę, rozprowadzając nowy kosmetyk w miejscu takim jak szyja lub za uchem – w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej testowany kawałek skóry nie będzie na widoku. Bardzo ważne w przypadku malowania oka jest również odpowiednie przechowywanie kosmetyków. Najlepiej w zaciemnionym miejscu i dobrze zakręconych tubkach, a także sprawdzanie dat ważności oraz regularne czyszczenie pędzli. Brudny pędzel do makijażu może bowiem spowodować poważną infekcję oka!