3 podstawowe błędy popełniane podczas remontu
Mówi się, że remont jest testem dla związku, nigdy nie kończy się na czas i zawsze kosztuje więcej niż planowaliśmy. Każdy doświadczył całego repertuaru emocji z nim związanych. Od euforii na początku, przez katastrofę w trakcie, aż po szczęśliwe zakończenie.
U niektórych ludzi samo słowo “remont” wywołuje reakcje obronne. Bywa dużo bardziej kłopotliwy niż urządzanie mieszkania, ale można się z nim oswoić, trzeba tylko wiedzieć jak. Przede wszystkim warto być świadomym trzech najczęstszych błędów, jakie popełniają ludzie, gdy decydują się na remont mieszkania.
1. Wybór niesprawdzonych fachowców
Częstym błędem jest wysyłanie zapytania tylko do jednej ekipy remontowej. Zamiast tego powinniśmy się skontaktować z co najmniej kilkoma fachowcami, otrzymać od nich różne oferty, aby móc je porównać. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w przypadku różnych ekip zakres cen może być bardzo rozbieżny.
Warto zrobić wycenę u kilku ekip wykonawczych. Nigdy nie decydujmy się na pierwszą ekipę, z którą się skontaktowaliśmy. Ta zasada ma zastosowanie nawet, jeśli ekipa jest z polecenia, znajomi ją chwalili, a rodzina zapewniała o wysokiej jakości i terminowości prac. Zawsze sprawdzajmy cenę u konkurencji.
Jak wybrać odpowiedniego fachowca? Już przy pierwszym kontakcie zwracajmy uwagę na dobre lub złe znaki. Czy fachowiec odpowiada na nasze pytania? Czy z góry zakłada, że czegoś się nie da zrobić? Czy odbiera telefony, a jeśli nie, to czy oddzwania? Czy musimy się przypominać z otrzymaniem oferty? Właśnie takie z pozoru proste rzeczy pokazują, jak będzie wyglądać przyszła współpraca.
Jest to również idealna okazja, by zastanowić się, kogo tak naprawdę potrzebujemy – całej ekipy czy pojedynczych wykonawców?
2. Brak sporządzonej umowy
Nawet jeśli wybierzemy już świetną ekipę, to pamiętajmy o jednym – słowo słowem, ale tylko to, co jest zapisane na papierze, ma moc wiążącą. Inaczej mówiąc, warto spisać umowę z wykonawcą. Co powinno znaleźć się w takiej umowie? Trzy najważniejsze punkty, o których nie można zapomnieć to: zakres prac, harmonogram, wynagrodzenie.
- Zakres prac – dzięki opisanemu zakresowi prac wykonawca ma jasno określone zadania podczas remontu. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć potwierdzenie ilości prac, które powinny być zrobione. Wykonawca w umowie otrzymuje obraz całości, który jako fachowiec będzie w stanie uporządkować, dodatkowo zaplanuje dostawy materiałów i określi zadania wszystkich członków ekipy. Dobrze zorganizowana praca to oszczędność czasu, pieniędzy i oczywiście naszych nerwów.
- Harmonogram – w umowie powinien być zawarty także harmonogram, czyli data rozpoczęcia i zakończenia prac remontowych. Warto zapisać okres dodatkowy, tj. zapas czasu, gdyby pojawiły się nieplanowane prace. W idealnym świecie remont powinien zakończyć się zgodnie z planem, ale zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego i niezależnego, zarówno od wykonawcy, jak i od nas samych. Przy okazji warto zawrzeć w umowie, jakie będą konsekwencje przekroczenia ostatecznego terminu zakończenia prac.
- Wynagrodzenie – jeśli chodzi o wynagrodzenie, ustalamy je na podstawie zakresu prac. To pokazuje, jak ważny jest punkt pierwszy. Unikajmy sytuacji, w których nie mamy określonego wynagrodzenia, a wykonawca mówi: “Dogadamy się, co do ceny”. Możemy się zdziwić, gdy ekipa na koniec wystawi nam rachunek. Najlepiej płacić w transzach zależnych od postępów wykonywanych prac. Nigdy nie płacimy z góry. Ryzykujemy wówczas, że praca nie zostanie zakończona w terminie lub w ogóle się nie rozpocznie. Ustalmy również, czy ekipa ma kupować chemię budowlaną, czy zrobimy to we własnym zakresie.
3. Brak zaplanowanego budżetu
Trzecim błędem, który najczęściej popełniamy podczas remontu, jest brak zaplanowanego budżetu. Budżet to podstawa, jeśli nie chcemy wydać dwa razy więcej niż zakładaliśmy. Kosztorys jest niezbędny, niezależnie co remontujemy – kuchnię, salon czy łazienkę.
Jak zrobić budżet? Wystarczy prosty arkusz kalkulacyjny, w którym zapiszemy zarówno zakres prac, jak i elementy wyposażenia oraz dekoracje. Możemy podzielić budżet na pomieszczenia i wypisać cenę dosłownie każdej potrzebnej rzeczy. Jeśli chodzi o część związaną z pracami wykonawczymi, warto potraktować je całościowo, czyli zapisać, ile będzie nas w sumie kosztowała ekipa elektryczna, a ile hydraulik lub kafelkarz.
To są właśnie trzy najczęściej popełniane błędy podczas remontu. Zawsze warto wysyłać zapytania ofertowe do kilku wykonawców, dokładnie spisywać umowę i planować budżet. Odpowiednie podejście do tych kwestii pomoże nam właściwie przygotować się do remontu.
Autorką artykułu jest Alicja, właścicielka bloga “Jak urządzić wnętrze”, na którym zamieszcza praktyczne i konkretne porady wnętrzarskie, napisane prostym i zrozumiałym językiem.