Ogrzewanie domu kominkiem – czy warto?
Kiedy upalne lato ustępuje miejsca chłodniejszym porom roku, sprawne i efektywne ogrzewanie domu wydaje się być kluczową kwestią. Obok elektrycznej i gazowej, kominek jest jednym z najczęściej pożądanych rodzajów instalacji grzewczej. Nie tylko efektownie się prezentuje, ale chwalony jest także za swoją skuteczność.
Wizja przyjemnego ciepła płynącego z kominka staje się wyjątkowo atrakcyjna dla coraz większej ilości osób. Dlatego też rynek oferuje nam wiele możliwości i rodzajów tego typu ogrzewania. W nowych domach jednorodzinnych powszechne stosowane są modele z zamkniętym wkładem, ponieważ charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem podczas użytkowania. Dodatkowo, jeśli zaopatrzy się je w system dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcz wodny, będą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać budynek oraz wodę.
Jak dokładnie wygląda ogrzewanie domu kominkiem? Zobacz, jakie są jego wady i zalety.
Rodzaje uzyskania ciepła z kominka w domu
Ogrzewanie kominkiem wiąże się z trzema różnymi sposobami rozprowadzania ciepła w domu. Wyróżnia się:
- Promieniowanie – kominek ogrzewa bezpośrednio pomieszczenie, w którym się znajduje. Źródłem ciepła jest płomień i obudowa akumulująca.
- Powietrze – system DGP pozwala na dopływ ciepłego powietrza od kominka do wszystkich pomieszczeń, objętych siecią rur.
- Grzejniki – kominek działa podobnie, jak kotły na paliwo stałe. Podgrzewa wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła, podgrzewając instalację c.o.
Od razu wiadomo, że ogrzewanie domu kominkiem poprzez promieniowanie może nie zdać rezultatów, gdyż obejmuje tylko najbliższe otoczenie. W ten sposób możemy zadbać na przykład o dogrzanie salonu na zimę. Nie sprawdzi się jednak w ogrzewaniu całego domu, tym bardziej jeśli posiada kilka pięter. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku kaloryfery i system DGP.
Ogrzewanie domu kominkiem – dystrybucja gorącego powietrza
Aby kominek efektywnie ogrzewał wszystkie pomieszczenia w domu, należy zaopatrzyć go w System Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). To układ elementów, który rozchodzi się promieniście po całym domu. Poprzez elastyczne rury, ciepłe powietrze z kominka rozprowadzane jest po budynku i ogrzewa wszystkie pokoje jednocześnie. To system bardzo praktyczny, szczególnie często wykorzystywany w domkach sezonowych (letniskowych), gdzie nie ma potrzeby stałego ogrzewania. System DGP szybko się uruchamia i nie stwarza większych problemów – oprócz wentylatora i termostatu sterującego nie jest wyposażony w żadne elementy, które mogłyby się popsuć.
Minusem tego rozwiązania jest fakt, że wiąże się ono z ciągłymi ruchami powietrza, które przenosi ze sobą kurz oraz różnego rodzaju pyłki. W związku z tym nie jest ono wskazane dla alergików. Inną wadą jest trudność osiągnięcia jednolitej temperatury we wszystkich pomieszczeniach – im pokój znajduje się dalej od kominka, tym będzie chłodniejszy.
Kominek z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym to kusząca alternatywa dla systemu DGP, gdy w naszym domu brakuje miejsca na dodatkowe rury lub kotłownię. W odróżnieniu do tradycyjnego ogrzewania, w tym przypadku gorące spaliny zamiast powietrza, ogrzewają wodę. Dzieje się to za pomocą płaszcza wodnego umieszczonego we wkładzie kominkowym, który nagrzany przepływa do układu centralnego ogrzewania w domu i oddaje ciepło poprzez grzejniki.
Średnia moc cieplna takich kominków to ok. 40 kW – zależy ona od ilości paliwa oraz fazy spalania. Prawidłowo eksploatowany i dobrze zamontowany kominek, jest w stanie ogrzać nawet do 400m2 budynku.
Wybór kominka z płaszczem wodnym niesie za sobą wiele zalet. Jest on przede wszystkim ekonomiczny, ekologiczny i estetyczny. Uciążliwa za to może być jego stała obsługa, spora ilość potrzebnego drewna i ryzyko zagotowania wody w płaszczu wodnym. Aby uniknąć tego ostatniego, należy zadbać o wszelkie zabezpieczenia oraz zasilacz awaryjny.
O czym należy pamiętać, decydując się na ogrzewanie kominkiem?
Jeżeli jesteśmy pewni, że ogrzewanie domu kominkiem to najlepsze rozwiązanie dla całej rodziny, warto zadać sobie kolejne pytanie. O czym musimy pamiętać podczas projektowania i instalowania całego systemu kominowego?
-
Lokalizacja kominka
Waga kominków dochodzi nawet do 1 tony, dlatego bardzo ważne jest, aby strop i fundament wytrzymały tak duży ciężar. Pomieszczenie, w którym lokalizujemy wkład kominkowy, musi mieć odpowiednią wielkość, czyli kubaturę minimum 4 m3 na każdy 1 kW mocy cieplnej kominka. Nie wolno go instalować zbyt blisko mebli i materiałów łatwopalnych ze względu na wysoką temperaturę podczas palenia. Kominek powinien być również połączony z indywidualnym przewodem dymowym.
-
Doprowadzenie powietrza
Rura doprowadzająca powietrze musi znaleźć się w miejscu kominka, zaś ta, która pobiera powietrze do spalania, powinna być usytuowana po zachodniej stronie budynku. Jej średnica musi odpowiadać zaleceniom danego producenta wkładu kominkowego. Jeśli rura wykonana jest z PVC to dodatkowo należy wzmocnić jej konstrukcję, aby gryzonie nie przedostały się do domu.
Powietrze do kominka należy doprowadzać spoza domu. Wynika to ze szczelności współczesnych budynków, gdzie niemożliwym jest pozyskanie powietrza ze szczelin w oknach lub drzwiach. W innym przypadku na czas ogrzewania domu kominkiem trzeba byłoby otwierać okna, by wpuszczać powietrze do budynku, a to powodowałoby jego znaczne wychłodzenie. Nawet jeżeli posiadamy garaż czy piwnicę, rura powinna wychodzić na zewnątrz. W wymienionych pomieszczeniach znajduje się wiele zanieczyszczeń, które mogą zaszkodzić domownikom.
-
Drewno opałowe
Do palenia w kominku nie poleca się drzew iglastych ze względu na dużą ilość żywicy. Tego problemu nie ma za to w przypadku drzew liściastych. Najlepszym wyborem jest drewno twarde, takie jak grab, dąb, buk – to z nich uzyskamy najwięcej ciepła. W niektórych przypadkach dopuszczalne są też brykiety drzewne i brykiety węgla brunatnego. Ogrzewając dom kominkiem należy pamiętać, że drewno na opał powinno być przede wszystkim suche i niezbyt grubo pocięte. Do palenia w kominku nie nadaje się drewno malowane, lakierowane i impregnowane.
Plusy ogrzewania domu kominkiem
Ogrzewanie kominkiem jest stosunkowo tanim i ekologicznym rozwiązaniem. Jako paliwo stosuje się drewno, które kosztuje znacznie mniej od gazu lub oleju opałowego stosowanych przy kotłach c.o. Co więcej, wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła dostępnych na rynku – podczas eksploatacji kominka nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje, jak zachodzi to np. w przypadku spalania węgla.
Kominek, oprócz walorów użytkowych, pełni też funkcję dekoracyjną i relaksującą. Obserwowanie płomieni za szybą i wsłuchiwanie się w strzelające drewno odstresowuje i uspokaja. Kominek niezmiennie kojarzy się z rodzinną, a nawet świąteczną, wyjątkową atmosferą, dlatego zazwyczaj zajmuje centralne miejsce w domu, przy którym gromadzi się cała rodzina.
Minusy ogrzewania domu kominkiem
Decydując się na ogrzewanie kominkiem należy pamiętać, że nie w każdym domu się ono sprawdzi. Przede wszystkim na jego instalację należy zdecydować się na wstępnym etapie budowy domu lub przy kapitalnym remoncie. Wynika to z konieczności rozprowadzenia przewodów, którymi ciepłe powietrze będzie dostawać się do ogrzewanych pomieszczeń (w przypadku kominka z systemem DPG) lub wykonania podłączeń przewodów hydraulicznych do ogrzewania wody (dla kominków z płaszczem wodnym). Do jego funkcjonowania niezbędny jest także komin, który wykonywany jest równocześnie ze stanem surowym budynku. Należy o niego regularnie dbać – czyścić i robić przeglądy.
Ponadto, ogrzewanie kominkowe będące jedynym źródłem ciepła w domu jest dość kłopotliwe dla osób, które nie prowadzą regularnego trybu życia lub często wyjeżdżają. Długa nieobecność skutkuje wygaśnięciem płomienia i znacznym wychłodzeniem całego budynku.
Ogrzewaniem kominkiem samo w sobie jest tanie, jednak zakup dobrego wkładu to wydatek równoznaczny z zakupem kotła dwu-funkcyjnego, który dodatkowo posiada jeszcze funkcję ogrzewania wody. Do tego dochodzi zakup sporej ilości drewna, które będzie niezbędne w czasie chłodniejszych pór roku.
Ile kosztuje ogrzewanie domu kominkiem?
Początkowe koszty instalacji ogrzewania kominkowego mogą być wysokie, bo sam zakup niezbędnych elementów oraz montaż sięgają kilkunastu tysięcy złoty.
Do kosztów musimy wliczyć także opał, czyli drewno, którym będziemy palić w kominku. Kupuje się je zwykle na palety, rzadziej na worki, oraz podaje w jednostce zł/mp (metr przestrzenny). Ceny drewna (w zależności od regionu Polski) kształtują się w przedziale ok. 140-280 zł/mp. Najdroższy jest grab i dąb – tańsze jest miękkie drewno jesionu i brzozy.
Dokonując szacowanych obliczeń kosztu ogrzewania kominkiem należy określić orientacyjne parametry domu. Zakładając, że całkowita powierzchnia grzewcza wynosi 120 m2, to jego kubatura (przy ścianach o wysokości 2,6m) będzie wynosić 312 m3. W budynku o średniej izolacji cieplnej, zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 30 W/m3.
Posiadając wkład kominkowy o nominalnej mocy 11kW, będziemy potrzebować blisko 3,5 kg drewna na godzinę. Przyjmując, że kominek działa przez 12 godzin dziennie w czasie sezonu grzewczego (6 miesięcy) można wyliczyć, że czas jego eksploatacji przypada na 2190 godzin.
Przy tych parametrach obliczamy cenę za drewno – będziemy go potrzebować ok. 7600 kg (3,5kg x 2190 godzin). Jest to ciężar odpowiadający 11 m3 drewna, czyli ok. 15,4 mp. Paląc dębem (160 zł/mp), całkowity koszt ogrzewania domu kominkiem wynosi ok. 2400 zł. Dla tańszej olchy (120 zł) będzie to ok. 1800 zł.