Kupno mieszkania do remontu – na co zwrócić uwagę?
Zakup nieruchomości do remontu to dobra inwestycja, o ile wnętrza wymagają tylko odświeżenia, np. malowania ścian, układania paneli czy wymiany dekoracji. Kupno mieszkania do generalnego remontu wiąże się z większym nakładem gotówki, co w ostatecznym rozrachunku często okazuje się nieopłacalne.
Niepodważalną zaletą zakupu mieszkania wymagającego niewielkich poprawek jest możliwość wynegocjowania niższej ceny u sprzedającego i urządzenia lokalu według własnego gustu. Samodzielnie nadzorując prace ekip remontowych masz pewność, że każdy etap jest wykonany starannie i z wykorzystaniem materiałów dobrej jakości.
Oględziny lokalu i szacowanie kosztów remontu
Mieszkanie do remontu wiąże się z koniecznością wykonania niezbędnych prac związanych z przebudową i renowacją pomieszczeń. Jeżeli rozważasz opcję zakupu takiego lokalu, najpierw dokonaj jego szczegółowych oględzin. Często w takich mieszkaniach konieczny jest remont łazienki. Oszacujesz w ten sposób koszty inwestycji. Na miejsce najlepiej udaj się z profesjonalistą, np. projektantem wnętrz. Dzięki jego doświadczeniu zyskasz pewność, że wszelkie wady (np. nierówne ściany, nieszczelne okna czy niesprawne instalacje) zostaną zauważone. Dekorator wnętrz pomoże Ci też w oszacowaniu listy prac oraz kosztów materiałów i robocizny firm remontowych.
Ceny mieszkań do remontu zależą przede wszystkim od stanu i metrażu mieszkania. Jeżeli po zakupie mieszkania planujesz je wynająć, remont możesz przeprowadzić korzystając z tańszych materiałów. Jednak, jeśli będzie ono przeznaczone na Twoje własne użytkowanie, lepiej od początku decyduj się na solidne i zalecane przez fachowców materiały oraz zaufanych wykonawców. Dzięki temu oddalisz od siebie konieczność przeprowadzania kolejnego remontu w niedalekiej przyszłości. Ustalając koszty, otrzymujesz informację, o ile tańszy powinien być lokal do remontu od tego, który jest gotowy do zamieszkania. Dobrą wskazówką do negocjacji będzie też porównanie ceny oglądanego mieszkania z cenami transakcyjnymi innych mieszkań znajdujących się w pobliżu.
Na co zwrócić uwagę podczas szukania mieszkania na sprzedaż do remontu?
Rozpoznanie stanu mieszkania to czas, w którym możesz zorientować się, czy warto zdecydować się na zakup. Z inwestycji lepiej zrezygnować, gdy już na etapie wstępnych oględzin dostrzegasz problemy z instalacją centralnego ogrzewania, instalacją gazową, elektryczną lub szczelnością okien i drzwi. Taki generalny remont mieszkania i wymiana wielu elementów instalacyjnych oraz wykończeniowych będzie kosztowny i czasochłonny.
Unikaj też zakupu mieszkań:
-
- z widocznymi plamami pleśni na ścianach;
-
- w kiepskiej lokalizacji, np. w głośnym otoczeniu bądź oddalonych od przystanków komunikacji publicznej;
- niefunkcjonalnych i trudnych do zagospodarowania.
Nie zapominaj, że często w trakcie wykonywania prac remontowych pojawiają się nieoczekiwane usterki, które podnoszą wydatki nawet o 30%. Gromadząc informacje o lokalu, zainteresuj się także tym, czy w najbliższym czasie spółdzielnia mieszkaniowa nie planuje wykonania remontu na zewnątrz budynku. Mogłoby to się wiązać z podwyżką czynszu.
Jak korzystnie kupić mieszkanie do remontu?
Decyzję o zakupie mieszkania do remontu warto podjąć, gdy po wstępnych oględzinach nie masz zastrzeżeń co do stanu i sposobu zarządzania lokalem. Istotną kwestią jest także lokalizacja – lepiej wybrać mieszkanie w niewielkim, kameralnym bloku w centrum miasta niż w wysokim wieżowcu. Niskie budynki mają bowiem niższe koszty utrzymania i remontu. Jeśli zdecydujesz się na lokal w starej kamienicy zarządzanej przez wspólnotę, zwróć uwagę na stan techniczny budynku. W miarę możliwości sprawdź, jaki procent mieszkańców zalega z opłatami i czy fundusz remontowy jest wystarczający.
Złym doradcą będzie pośpiech. Aby inwestycja była udana, na spokojnie sprawdź stan mieszkania (oraz całego budynku) i ustal zakres niezbędnych prac remontowych. Remont lokalu mieszkalnego to dla większości właścicieli czasochłonne i stresujące przedsięwzięcie, dlatego z obawy przed brakiem chętnych na jego zakup są w stanie mocno zejść z ceny (nawet więcej, niż szacowane koszty remontu). Gdy dodamy do tego odrobinę umiejętności negocjacyjnych, to mieszkanie w niższej cenie mamy ,,w kieszeni”.
Atrakcyjna cena mieszkania do remontu to taka, która jest niższa o co najmniej 1000 zł za metr kwadratowy w stosunku do nieruchomości położonych w takiej samej lokalizacji, wyremontowanych i gotowych do zamieszkania.
Uwaga na pułapki
Zawsze bierzmy poprawkę na to, co jest napisane w ogłoszeniu o sprzedaży. Oferta z ,,mieszkaniem do odświeżenia” może się okazać się reklamą lokalu do generalnego remontu i odwrotnie – ,,mieszkanie do remontu” wymaga czasem jedynie wymiany elementów wyposażenia. Przed wizytą w lokalu nie róbmy więc zbyt wielu założeń i planów, bo może okazać się, że rzeczywistość nie do końca pokrywa się z naszym wyobrażeniem.
Pamiętajmy również, że kupno mieszkania do remontu nie wiąże się jedynie z kosztami samej nieruchomości i opłaceniem ekipy remontowej. Czas to też pieniądz, a przy organizacji całego procesu i nadzorowaniu poszczególnych etapów prac będziemy go potrzebować naprawdę dużo. Sensowność takiej inwestycji należy zatem przemyśleć nie tylko pod kątem finansowym, ale także pod kątem naszych umiejętności planowania, organizacji i dyspozycji czasowej.
Potrzebujesz ekipy remontowej?
Na Fixly nie musisz szukać – dodaj zapytanie w usłudze Remont mieszkania, a zainteresowani wykonawcy sami się z Tobą skontaktują. Zanim wybierzesz fachowca możesz sprawdzić opinie od wcześniejszych klientów!