Aranżacja salonu w bloku [PORADNIK]
Przyjęło się, że domowy salon często stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Właśnie dlatego funkcjonalna i estetyczna aranżacja salonu w bloku może wydawać się problematyczna – zwłaszcza gdy pomieszczenie jest niewielkie bądź połączone z kuchnią czy korytarzem. Jak prawidłowo urządzić salon?
Zasady urządzania salonu
Salon, nazywany również pokojem dziennym, oprócz pełnienia funkcji reprezentacyjnej, jest często miejscem do odpoczynku, ćwiczeń, pokojem telewizyjnym, domowym biurem, a w innych okolicznościach bawialnią dla dzieci czy nawet sypialnią. Wszystko zależy od dostępnego metrażu i liczby pokojów w mieszkaniu, dlatego w urządzaniu salonu istotne jest wstępne określenie wszystkich funkcji pomieszczenia.
Jeszcze przed wyborem przewodniego stylu i koloru, warto zapoznać się również z zasadami urządzania tego wnętrza – tak, żeby aranżacja salonu w bloku z wielkiej płyty odpowiadała na realne potrzeby mieszkańców, a nie na obecnie panujące trendy.
- W salonie powinny znaleźć się wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości meble wypoczynkowe. Kanapa lub fotele to jedne z najczęściej używanych mebli w salonie, więc dbałość o ich użyteczność, wygląd i estetykę ma ogromne znaczenie.
- Gdy salon pełni więcej niż jedną funkcję, należy wydzielić w nim konkretne strefy: odpoczynku, gier/zabaw, ćwiczeń, pracy/nauki i innych.
- Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, ciemne je pomniejszają.
- Tekstylia dodają wnętrzu przytulności.
- Podstawowymi meblami w wyposażeniu salonu są: kanapa, fotele, stolik kawowy i szafka RTV.
W niestandardowych sytuacjach, przy trudnym układzie pomieszczenia lub braku pomysłów warto zgłosić się o pomoc do architekta. Specjalista może pomóc w wyborze kolorów, materiałów, opracowaniu rozkładu pomieszczenia i określeniu funkcji salonu.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?
Nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć funkcjonalne i modne wnętrze. Ważne, żeby odpowiednio wydzielić wszystkie funkcjonalne strefy. W kuchni połączonej z salonem ważne jest to, żeby przejście między konkretnymi polami było płynne oraz spójne.
Między strefą roboczą w kuchni a strefą wypoczynkową w salonie może znaleźć się stół jadalniany z krzesłami lub stolik kawowy. Meblem wyznaczającym granicę może być również sofa ustawiona tyłem do kuchennych blatów.
W sytuacji, gdy salon połączony jest z kuchnią, warto zadbać o spójność tych przestrzeni. Brak różnic stylistycznych pozwoli estetycznie urządzić wnętrze zgodnie z maksymą Miesa van der Rohe – mniej znaczy więcej.
Estetyka czy funkcjonalność w aranżacji salonu?
Jedno nie wyklucza drugiego. Wszystkie inspiracje, trendy i marzenia dotyczące stylu salonu warto jednak przefiltrować przez własne potrzeby, upodobania i rytm życia. Nawet gdy aranżacja nowoczesnego salonu w stylu soft glam wydaje się kusząca, to zastosowanie welurowych foteli przy posiadaniu pupilów domowych, może szybko zakończyć się zniszczeniem tapicerki.
Aranżacja małego salonu w bloku z wielkiej płyty jest często ograniczona nie tylko metrażem, ale także układem pomieszczeń. Ważne jest to, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – nawet wtedy, gdy wizja urządzenia małego salonu ze stołem lub stolikiem na środku wydaje się niemożliwa.
W małym pomieszczeniu, studiu, apartamencie czy kawalerce warto zrezygnować z dużych i „topornych” mebli, które nie tylko zajmują dużo miejsca, ale również optycznie zagracają wnętrze. Do aranżacji salonu w bloku lepiej wybrać:
- meble wypoczynkowe na nóżkach, które dają wrażenie lekkości,
- poduszki i pufy zamiast foteli,
- otwarte szafy, witryny i komody.
W jakim stylu urządzić mały salon w bloku?
O ile ogólne zasady aranżacji wnętrz są ustalane w wyniku wiedzy, doświadczenia i wyobraźni przestrzennej architektów, to styl urządzenia swoich czterech kątów jest kwestią indywidualną. To przyszli użytkownicy salonu wiedzą, w jakim klimacie będą się najlepiej czuć.
Przebywanie w konkretnym pomieszczeniu może wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego właśnie przy aranżacji salonu ze stołem, kuchnią czy domowym biurem, warto zapoznać się z psychologią kolorów. Jasne i pastelowe kolory, oprócz tego, że stanowią uniwersalną podstawę do aranżacji salonu, potrafią wyciszyć i zrelaksować. Odważniejsze barwy, takie jak kolor pomarańczowy czy żółty, podnoszą energię i kreatywność. Z kolei ciemniejsze barwy (granatowy, butelkowa zieleń, czerń, fiolet) sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej eleganckie i luksusowe.
Wrażenia z przebywania w pomieszczeniu pogłębiają również konkretne kształty. Zbiór nawet niewielkich, ale spójnych detali, tworzy we wnętrzu konkretny styl. Przykładowo:
- Gięte nóżki są charakterystycznym elementem dla stylu prowansalskiego i francuskiego.
- Proste nóżki i minimalistyczne meble idealnie wpisują się w założenia popularnego skandynawskiego designu.
- Z kolei dość surowy klimat, proste kształty i mieszanka trzech materiałów: drewna, metalu i cegły, dobrze oddają charakter stylu loftowego/industrialnego.
Nie można zapominać o tym, żeby wyposażenie salonu było przede wszystkim odpowiedzią na nasze potrzeby, styl życia i osobowość. Pięknie wyglądające zdjęcia w katalogach nie zawsze przekładają się na indywidualne oczekiwania i praktyczne zastosowanie.
Jak urządzić mały salon w bloku? Podsumowanie krok po kroku
- Określenie wszystkich funkcji salonu.
- Ustalenie realnych potrzeb mieszkańców.
- Zgłębienie podstawowych teorii kolorów i wzorów.
- Stworzenie koncepcji/planu/projektu.
- Poszukiwanie inspiracji oraz gotowych rozwiązań.
- Konsultacja z architektem (opcjonalnie).
- Zakupy i urządzenie salonu według wcześniejszego projektu.