Jak wybrać żyrandol do pokoju i salonu?
Co wziąć pod uwagę podczas kupna żyrandola: design, moc, ekologię, a może funkcję i układ pomieszczenia? Jaki żyrandol do pokoju lub salonu wybrać? Czy jako oświetlenie sufitowe sprawdzi się lampa nowoczesna, klasyczna, a może łącząca te dwa style?
Charakterystyka żyrandoli
Krótka charakterystyka tej formy oświetlenia pozwoli lepiej poznać przeznaczenie żyrandola i sposoby na jego odpowiedni dobór do swoich pomieszczeń. I choć żyrandole kojarzą się zwykle z oświetleniem elektrycznym zasilanym żarówkami LED, to powstały one jeszcze przed wynalazkiem Thomasa Edisona.
Polska nazwa żyrandola pochodzi od francuskiego słowa girandole, którego definicja nie ogranicza się wyłącznie do lampy wieszanej na suficie. W XIX wieku żyrandolami nazywano również świeczniki stawiane na stołach. Wspólnym mianownikiem zróżnicowanych pojęć jest wygląd żyrandola – charakterystyczne rozgałęzienie zakończone oświetleniem w postaci świeczek, lamp gazowych lub żarówek.
Historia znanego współcześnie żyrandola sięga V wieku – ówczesny polikandylion zdobił obiekty sakralne i domy najzamożniejszych mieszkańców. Był wykonywany ze złota, srebra lub brązu. W średniowieczu konstrukcja żyrandola była wykonana z tańszego materiału, czyli drewna. Najczęściej oświetlała większe sale w budynkach kościelnych, klasztorach bądź zamkach.
Jaki żyrandol do salonu?
Dziś żyrandole kojarzą się z kryształowymi lampami we wnętrzach w stylu glamour i znów przypisywane są grupie zamożniejszych osób oraz widywane w dużych salach w pałacach, kościołach, muzeach, teatrach, operach, salach weselnych czy hotelach. W rzeczywistości jednak żyrandole są dostępne w popularnych meblarskich sieciówkach oraz marketach budowlano-wykończeniowych. To oznacza, że można wybrać go również do swojego domu.
Zastanawiając się, jaki żyrandol do salonu i jadalni wybrać, nie trzeba ograniczać się wyłącznie do kryształowych konstrukcji. Poniżej porady na to, jak wybrać żyrandol do pokoju.
Wybór żyrandola do pokoju pod względem designu
Podstawowym podziałem oświetlenia pokojowego jest zróżnicowanie żyrandoli pod względem stylu klasycznego oraz nowoczesnego.
Klasyczny żyrandol do salonu
- Żyrandol kryształowy – charakterystyczny element aranżacji w stylu glamour, pałacowego lub nowojorskiego;
- Żyrandol drewniany – dodatek wpisujący się do tradycyjnego stylu góralskiego lub rustykalnego.
Nowoczesny żyrandol do salonu
- Żyrandol loftowy – choć styl industrialny nie jest zaliczany do nowoczesnych, to czarne, ażurowe i metalowe lub stalowe żyrandole chętnie wykorzystywane są we współczesnych aranżacjach;
- Żyrandol asymetryczny – kontrolowany nieład może świetnie wyróżniać się w aranżacjach minimalistycznych i wnętrzach soft glam.
Wymiar żyrandola a dostępna przestrzeń
Wybierając żyrandol do pokoju, można kierować się poniższą radą: im większe pomieszczenie, tym większy może być żyrandol. W przeciwnym razie mały żyrandol do dużego salonu może nie doświetlić właściwie pomieszczenia lub zniknąć na tle innych opraw oświetleniowych. Z kolei za duży żyrandol w małym pokoju może optycznie zmniejszyć przestrzeń i przytłoczyć wybrane aranżacje wnętrz.
Dla określenia najlepszej średnicy żyrandola warto skorzystać z poniższych obliczeń:
- Zmierzyć szerokość i długość pokoju.
- Podzielić osobno szerokość i osobno długość pokoju przez 30.
- Dodać otrzymane liczby, a ich sumę pomnożyć razy 2,5.
Ponadto warto pamiętać, że odległość od podłogi do żyrandola wynosiła minimum 210 cm.
Funkcja dekoracyjna czy praktyczna żyrandola?
Przy większości wyborów żyrandola do salonu lub pokoju dominuje funkcja dekoracyjna. Nie można jednak pamiętać o tej drugiej, czyli praktycznego zastosowania oświetlenia.
Żyrandol do salonu i jadalni powinien znaleźć się nad stołem w przestrzeni wypoczynkowej lub jadalnianej (a najlepiej w obu, gdy decydujemy się na dwa punkty oświetleniowe).
Ważne jest to, żeby żaden punkt oświetleniowy w domu nie męczył oka zarówno designem, jak i natężeniem światła. Lokalizacja żyrandola w nieodpowiednim miejscu lub pod niewłaściwym kątem może przeszkadzać w codziennych czynnościach, takich jak oglądanie telewizji, czytanie książki, praca, gotowanie i inne.
W związku z tym, kupując żyrandol, warto skonsultować sprawę również z fachowcem, takim jak projektant wnętrz, dekorator lub architekt. Specjalista już na etapie projektu podpowie, w jakich miejscach powinna być poprowadzona instalacja elektryczna, żeby móc podłączyć żyrandol.
Aspekty techniczne w doborze żyrandola do pokoju, salonu, sypialni lub jadalni
W doborze każdego oświetlenia ważne jest między innymi barwa, jasność i nasycenie światła:
- Żółte światło (cieplejsze) – jeżeli żyrandol ma pomóc w stworzeniu nastrojowego i przytulnego wnętrza, warto wybrać oświetlenie żółte. Ciepła barwa światła sprzyja wypoczynkowi i odprężeniu, dlatego nadaje się do sypialni, pokoju dziecięcego, salonu, domowego SPA czy pokoju kąpielowego.
- Białe światło (chłodniejsze) – sprzyja skupieniu oraz pracy. Rozświetla pomieszczenie i sprawia, że jest optycznie większe. Żyrandol o białym oświetleniu świetnie sprawdza się między innymi w pokoju biurowym, domowej bibliotece, pracowni artystycznej czy pokoju, w którym prezentuje się swoje prace (np. pomieszczenie przypominające wernisaż, wystawę fotograficzną lub muzeum).
- Pośrodku obu barw znajduje się światło neutralne, które świetnie sprawdza się w pokoju dziennym czy w jadalni.
Kolejnym aspektem technicznym w wyborze kryształowego żyrandola klasycznego lub nowoczesnego LED jest efekt świetlny – im żyrandol zawieszony jest wyżej, tym światło obejmuje większą przestrzeń, jednak nie daje punktowego oświetlenia. Jeżeli żarówki w żyrandolu skierowane są ku górze, światło rozprasza się i równomiernie oświetla wnętrze. Punkty oświetleniowe skierowane w boku lub dół optycznie obniżają sufit i oświetlają pomieszczenie w sposób nierównomierny.
Wybór żyrandola do salonu może ma duże znaczenie w aranżacji wnętrza, nadaniu mu odpowiedniego klimatu, a nawet optycznym powiększeniu lub zmniejszeniu dostępnej przestrzeni.