Przyczyny pojawiania się wilgoci w mieszkaniu
Wilgoć w mieszkaniu pojawia się najczęściej w okresie grzewczym. Powoduje nie tylko nieprzyjemne odczucia i nieestetyczny wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim jest ona niekorzystna dla zdrowia. Jakie są przyczyny pojawiania się wilgoci w mieszkaniu i co zrobić, aby ją zlikwidować?
Wilgoć w mieszkaniu – dlaczego powstaje?
Wilgoć na ścianie przesiąka do pomieszczenia z zewnątrz lub jest spowodowana codziennymi czynnościami domowymi. Jeśli zostanie ona zauważona w domu, to trzeba natychmiast podjąć środki zapobiegające jej dalszemu rozprzestrzenianiu się. Wilgoć może przyczyniać się do powstawania grzyba w mieszkaniu, który jest niebezpieczny dla zdrowia, więc przebywanie w domu, w którym on zagościł, jest niewskazane.
Trzeba pamiętać, że wilgoć, która utrzymuje się już kilka dni, stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów na ścianie. Dlatego mieszkania trzeba wietrzyć, aby nadmiar wilgoci wyparował.
Istnieje kilka głównych powodów powstawania wilgoci w mieszkaniu.
Wilgoć z zewnątrz
Wilgoć w mieszkaniu przenika do środka z zewnątrz, a przyczyną tego mogą być szczeliny w ścianach. Innym powodem są także zapchane rynny, a wtedy woda, zamiast swobodnie po nich spływać, to przez szczeliny przedostaje się do wnętrza . Wilgoć na ścianach pojawia się także przez nieszczelne dachy i źle zabezpieczone kominy. Szczególnie te miejsca należy dobrze uszczelnić, aby nie powstał grzyb w mieszkaniu.
Wilgoć od fundamentów
Wilgoć ciągnie także od ziemi, dlatego w domach z piwnicą, w których podłoga jest niepoprawnie wykonana lub piwnica nie posiada odpowiedniej wentylacji – wilgoć będzie przedostawała się do wewnątrz. Dlatego tak ważne jest wykonanie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej. Wilgoć w mieszkaniu może pojawiać się także z powodu złej konstrukcji fundamentów i braku ich odpowiedniego zabezpieczenia. Zwłaszcza w miejscach dość podmokłych, budowa domu powinna rozpoczynać się od prawidłowego i rzetelnego zabezpieczenia fundamentów przed przenikaniem wilgoci do wnętrza.
Wilgoć od kanalizacji
Stare rury, brak ich szczelności (nawet niewielkiej) może powodować wilgoć w mieszkaniu, a w efekcie – powstawanie grzybów na ścianie. Nie tylko nieszczelna kanalizacja może powodować wilgoć w mieszkaniu, ale brak wentylacji pomieszczeń przy codziennym użytkowaniu pralki, kranu z ciepłą i zimną wodą. Każdorazowo przy takim nagromadzeniu wilgoci należy przewietrzyć mieszkanie i umożliwić ujście dla pary wodnej. Najgorsze co można zrobić to szczelnie zamykać łazienkę czy kuchnię. To samo dotyczy kąpieli w gorącej wodzie. Naturalnym jest, że woda wtedy się skrapla, dlatego w łazience trzeba zamontować odpowiednią wentylację.
Wilgoć w kuchni
Gotowanie, mycie naczyń, nagrzewanie się pomieszczenia od piekarnika i zmywarki – te codzienne czynności powodują osadzanie się wilgoci na ścianach. Dlatego ważne jest, aby w kuchni zamontować okap kuchenny lub po prostu otwierać okna w celu przewietrzenia mieszkania.
Wilgoć w mieszkaniu – jak nie dopuścić do powstawania?
Oczywiście już na etapie projektowania domu czy mieszkania należy zadbać o odpowiednią wentylację, systemy odwadniające w gruncie i izolację. Ważne, aby wszystkie te czynności budowlane zostały poprawnie wykonane. Podłoga, stropy, dach – to konstrukcje, które powinny być szczególnie mocno zabezpieczone przed wilgocią. Do tego prawidłowy układ rynien, który gwarantuje właściwy spływ wody i nieczystości. Należy także pamiętać o systematycznym oczyszczaniu rynien z nagromadzonego brudu.
Ważne jest także ogrzewanie pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Dotyczy to szczególnie domów rodzinnych w starym budownictwie. Niedogrzanie pomieszczeń może powodować nagromadzenie wilgoci i w konsekwencji powstanie grzyba na ścianie.
Przyczyną powstawania wilgoci jest także zbyt duża szczelność. Mieszkańcy zbyt często skupiają się na zachowaniu ciepła wewnątrz pomieszczenia i zapominają o regularnym wietrzeniu. Taką czynność trzeba wykonywać codziennie, także zimą. Wietrzenie domów i mieszkań jest ważne nie tylko dlatego, by nie pojawił się grzyb w mieszkaniu, ale jest to czynność niezwykle ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W niewietrzonych mieszkaniach powstaje nieprzyjemny zaduch, ciężko się w nich oddycha, panuje gęsta atmosfera, która sprzyja powstawaniu bakterii i zanieczyszczeń różnego rodzaju, które mogą zakłócić, a nawet uszkodzić układ oddechowy. Wystarczy chociaż przez 10 minut dziennie wietrzyć mieszkanie, aby nie dopuścić do takich sytuacji.
Wilgoć w mieszkaniu to niebezpieczne zjawisko i jeśli się pojawi, to trzeba działać natychmiast, aby jak najszybciej ją zlikwidować.