Rolety antywłamaniowe – większe bezpieczeństwo domu
Jakość, materiały i technologia wykonania rolet okiennych wpływa na to, że często pełnią one funkcję antywłamaniową. Na jakie rodzaje można podzielić rolety antywłamaniowe? Które z nich warto wybrać dla zapewnienia najlepszego bezpieczeństwa domu?
Rodzaje rolet antywłamaniowych ze względu na miejsce montażu
Modele antywłamaniowe różnią się od standardowych rolet zewnętrznych wzmocnionymi prowadnicami, grubszym pancerzem i sztywniejszym materiałem. Podobnie jak zwykłe rolety zewnętrzne, również te aluminiowe wyposażone są w zamki i rygle. W bardziej wytrzymałych modelach dokłada się także wieszaki, które uniemożliwiają podniesienie rolety.
Główny podział rolet antywłamaniowych zależy lokalizacji ich zamontowania:
- Rolety antywłamaniowe zewnętrzne
Konstrukcja wykonana z solidnych, odpornych na ewentualne uszkodzenia materiałów. Roletę antywłamaniową montuje się na zewnątrz budynku, chroniąc tym samym okno przed działaniem różnego rodzaju warunków atmosferycznych. Gdy roleta zewnętrzna jest zasunięta, można bez problemu otworzyć okno (uchylane do wewnątrz).
Zewnętrzne rolety antywłamaniowe nie tylko zabezpieczają przed spojrzeniami przechodniów czy aktami wandalizmu, ale również zapewniają dobrą izolację termiczną budynku – latem zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu, zimą pomagają oszczędzać energię cieplną. Odczuwalnie obniżają również poziom hałasu we wnętrzach.
- Rolety antywłamaniowe wewnętrzne
Alternatywą dla popularnych osłon zewnętrznych są rolety montowane wewnętrznie. Taki system osłonowy łączy w sobie estetykę wykonania i jednoczesne zabezpieczenie wnętrza. Na rynku znajdują się rolety wewnętrzne wykonane z aluminium, stali lub PVC. Wyróżnia się również rodzaje o funkcjach ognioodpornych czy wodoodpornych.
Podział rolet antywłamaniowych pod względem montażu
- Rolety antywłamaniowe nakładane
Nazywane również roletami nasadkowymi lub nadstawnymi rolety montuje się już na etapie instalacji okien. Umieszcza się je we wnęce okiennej, dzięki czemu są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Podstawową część systemu osłonowego stanowi skrzynia roletowa i pokrywa rewizyjna (która po otynkowaniu staje się praktycznie niewidoczna).
- Rolety antywłamaniowe natynkowe
Podstawowa konstrukcja natynkowej rolety montowana na elewacji, co może obniżać wartość estetyczną zewnętrznej ściany. Ten rodzaj rolety antywłamaniowej wyróżnia się jednak niższą ceną w porównaniu do innych typów. Samodzielny montaż rolet natynkowych nie jest skomplikowany.
- Rolety antywłamaniowe podtynkowe
Najbardziej subtelny i minimalistyczny efekt zapewniają właśnie rolety podtynkowe. Są dyskretnie wkomponowane w fasadę budynku i świetnie pełnią swoją funkcję ochronną oraz izolacyjną. Pomimo tego, że system osłonowy nie jest widoczny, to nie ma problemu z konserwacją oraz serwisem rolet.
- Rolety nadprożowe RKS
Nowoczesny system, w ramach którego tzw. rolokaseta (styropianowa skrzynka na roletę) wmurowywana jest nad oknem już na etapie stawiania ścian zewnętrznych. Po montażu zostaje otynkowana, dzięki czemu niewidoczna z zewnątrz.
Sterowanie roletami antywłamaniowymi
Antywłamaniowe rolety wewnętrzne i zewnętrzne można podzielić na sposób obsługi. W tradycyjnej wersji rolety opuszczane są i podnoszone ręcznie korbą taśmą bądź linką, a w nowocześniejszych rozwiązaniach sterowane elektrycznie: włącznikiem bądź pilotem – napęd połączony jest z przewodami w ścianie lub falami radiowymi w pilocie. Drugi wariant pozwala podłączyć rolety antywłamaniowe do inteligentnego systemu sterowania budynkiem.
W wielu przypadkach nowoczesne rolety antywłamaniowe są połączone również z instalacją alarmową, która poinformowałaby o ewentualnej próbie włamania.
Rolety antywłamaniowe – cena
To, ile kosztują rolety antywłamaniowe, zależy przede wszystkim od materiału i technologii, w której są wykonane. Dodatkowym kosztem jest także obsługa manualna lub automatyczna, sposób montażu, a nawet konkretny kolor osłon okiennych.
Poniżej średnie koszty rolet (w zależności od rodzaju i obsługi):
- Nakładane: od 250 zł
- Podtynkowe: od 260 zł
- Natynkowe: od 150 zł
- RKS: od 170 zł
- Ręczne o skali bezpieczeństwa RC1: ok. 200-500 zł
- Elektryczne o skali bezpieczeństwa RC1: ok. 700-1200 zł
- Elektryczne o skali bezpieczeństwa RC2: ok. 1300-200 zł
Cena rolet antywłamaniowych nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej osłony okiennej. Istotna jest wyżej wspomniana klasa bezpieczeństwa, a w zależności od konkretnych warunków i sytuacji, również różnego rodzaju właściwości ognioodporne czy wodoodporne.
Zwracając uwagę tylko na to, ile kosztują rolety antywłamaniowe, można rozczarować się późniejszą eksploatacją osłon okiennych. W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować, w jakie rozwiązania zainwestować, a w razie konieczności skonsultować sprawę z architektem.
Czy warto zainwestować w rolety antywłamaniowe?
Odpowiednio zamontowane rolety zewnętrzne skutecznie pełnią funkcję ochronną i antywłamaniową. Tworzą dodatkowo solidną barierę akustyczną i zapewniają większą izolację termiczną budynku. Na ich montaż decydują się zarówno właściciele lokali sprzedażowo-usługowych, jak i lokatorzy mieszkań niższych kondygnacji. Coraz częściej rolety zewnętrzne można zauważyć także w budynkach firmowych i obiektach użyteczności publicznej. Ważne jest, żeby montaż rolet był przeprowadzony przez fachowców.
Rolety antywłamaniowe dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej i drzwiowej, dachu lub elewacji budynku zawsze dobrze się prezentują oraz idealnie wpisują się charakter danej posesji. Tak szeroki wybór rolet na rynku sprawia, że nie ma problemu z kupnem osłon okiennych w konkretnym kolorze czy stylu.
W każdej sytuacji opóźniają one lub całkowicie chronią przed aktami wandalizmu i włamaniami, dlatego inwestycja w nie może przynieść nie tylko korzyści finansowe, ale również niematerialne, takie jak poczucie bezpieczeństwa. Inwestując w rolety antywłamaniowe wewnętrzne lub zewnętrzne, nie można patrzeć wyłącznie na cenę, ale na dodatkowe wartości, które se sobą niosą.