Diesel czy benzyna, a może jednak autogaz? Poznaj zalety silników samochodowych
Przy kupnie nowego lub używanego samochodu zazwyczaj zwracamy uwagę nie tylko na wygląd, funkcjonalności czy wyposażenie auta, ale rodzaj silnika i paliwo, którym będzie napędzane. W wyścigu o uwagę kierowców konkurują ze sobą benzyna, diesel i LPG. Na który rodzaj warto postawić?
Działanie silników benzynowych
Silniki benzynowe, nazywane również silnikami wolnossącymi, działają na zasadzie przemiany energii chemicznej w mechaniczną. W praktyce jest to mieszanka paliwowo-powietrzna, gdzie paliwem jest benzyna. Paliwo zapalane jest przez świece zapłonowe.
Silniki benzynowe nadal są najpopularniejsze w pojazdach osobowych, głównie ze względu na niższą cenę zakupu oraz niską awaryjność. Ich głównymi konkurentami są silniki napędowe, które są wybierane między innymi z powodu niższej ceny za paliwo.
Silnik benzynowy – zalety i wady
Wolnossące silniki benzynowe są chętniej wybierane ze względu na niższe koszty eksploatacji i serwisu.
Zalety:
- niższa cena samochodów,
- krótki czas rozgrzania,
- sprawdzają się przy krótkich trasach (jako samochody miejskie),
- dłuższa żywotność,
- niższe koszty serwisowania,
- mniejsza podatność na awarie,
- lepsze wyniki w testach na normy emisji spalin,
Wady:
- wysokie ceny benzyny,
- niższy komfort jazdy.
Zasada działania silników diesla
Silnik diesla, nazywany również silnikiem spalinowym oraz wysokoprężnym, jest zasilany olejem napędowym. Z tego względu, że do uruchomienia silnika diesel nie jest potrzebna iskra, nazywa się również silnikami samozapłonowymi.
Silnik wysokoprężny (diesel) – zalety i wady
Jednostki napędowe diesla różnią się od benzynowych nie tylko zasadą działania, ale również samą eksploatacją. Właściciele samochodów zasilanych silnikami napędowymi praktykują szczególny sposób obsługi takich aut.
Przykładowo, po odpaleniu silnika, odczekują pewien czas, zanim ruszą. Podobnie jest z wyłączaniem silnika po jeździe – wśród dobrych praktyk wyróżnia się chwilowe wstrzymanie przed „zgaszeniem” samochodu.
Pomimo tych praktyk poszczególne części silników wysokoprężnych często ulegają awarii lub wymagają wymiany po kilkudziesięciu czy kilkuset przejechanych kilometrach. Zalicza się do nich koło dwumasowe, turbosprężarkę czy wtryskiwacze.
Poniżej lista zalet i wad silników diesla.
Zalety:
- bardziej ekonomiczne rozwiązanie przy dłuższych trasach,
- niższe ceny oleju napędowego (w porównaniu do benzyny),
- wyższy komfort jazdy,
- lepsze warunki pracy dla turbosprężarki.
Wady:
- wyższa cena samochodów (wyższe koszty produkcji niż w przypadku silników benzynowych),
- dłuższy czas osiągnięcia temperatury roboczej (przez co samochody z silnikami diesla nie sprawdzają się jako samochody miejskie czy na krótkie trasy),
- krótsza żywotność,
- wyższe koszty serwisowania,
- większa podatność na awarie,
- gorsze wyniki w testach na normy emisji spalin.
Auto na gaz – zalety i wady
Zalety:
- przewaga ekonomiczna.
Wady:
- nie można parkować w parkingach podziemnych,
- konieczność przeprowadzania rozszerzonego przeglądu,
- potrzeba dodatkowego miejsca na instalację gazową (przez co zmniejsza się powierzchnię załadunkową samochodu).
Auto na gaz zazwyczaj konkuruje z dieslem czy benzyną wyłącznie w kwestiach ekonomicznych. Wiele osób decyduje się na montaż instalacji LPG również ze względu na stosunkowo szybkie zwroty inwestycji.
Diesel czy benzyna – ostateczne starcie
Zastanawiając się między różnicami, którymi charakteryzuje się silnik wolnossący a wysokoprężny, trzeba wziąć pod uwagę zarówno indywidualne preferencje, jak i rozwiązania perspektywiczne oraz przyjazne dla środowiska.
Szukając pojazdu na krótkie trasy, warto postawić na wolnossący silnik benzynowy. Auta o takim napędzie są praktyczne i ekonomiczne na przykład na drogę do pracy, na zakupy, poruszanie się po mieście, a także na sporadyczne dalsze wyjazdy (na przykład na wakacje).
Jeżeli praktykuje się delikatniejszą jazdę na krótkich dystansach, a wybierze się diesla, istnieje ryzyko szybszego zużycia poszczególnych układów i doprowadzenia do awarii silnika.
Z ekonomicznego punktu widzenia na dłuższe trasy lepszy będzie wysokoprężny silnik diesla, jednak nadal istnieje ryzyko awarii oraz kosztownych napraw poszczególnych części czy podzespołów. Dodatkowo osoby, które troszczą się o środowisko, chętniej postawią na benzynę niż na silniki diesla.
W wyborze między dieslem a benzyną argument o mocy silnika wcale nie musi być decydujący. Wybierając silnik benzynowy, nie przekreśla się dynamicznej i szybkiej jazdy, bowiem zarówno samochody z silnikami napędowymi, jak i benzynowymi, mogą być poddane chip tuningowi, który zwiększa moc silnika. Jednak, by cały proces był bezpieczny, usługa powinna być wykonana przez fachowców, w sprawdzonym warsztacie i po poprzednich konsultacjach.
Jaki silnik wybrać?
Oprócz wyboru między silnikiem benzynowym a dieslem, istotny jest również sam producent, trwałość układów i mechanizmów oraz zadowolenie samych właścicieli aut. Co kierowca, to opinia. Niektórzy wybierają wyłącznie ze względu na osiągi, inni sugerują się krajem produkcji, pozostali sugerują się rankingami czy polegają wyłącznie na własnym doświadczeniu.
Poniżej lista 10 marek z najlepszymi silnikami pod względem niezawodności (raport Warranty Direct):
- Mercedes
- Chrysler
- Volvo
- Renault
- Hyundai
- Lexus
- Chevrolet
- Land Rover
- Honda
- Jeep
Przed wyborem samochodu i rodzaju silnika, warto zadać sobie kilka pytań, od których może być uzależniona decyzja:
- Ile dziennie, miesięcznie i rocznie kilometrów pokonuję?
- Jaki mam budżet na zakup samochodu i jego późniejszą eksploatację? (Ceny paliwa, koszty serwisu, przeglądów oraz ewentualnych napraw)
- Czy jeżdżę spokojnie, czy dynamicznie?
- Zależy mi na środowisku?
- Czy będę parkować samochód na parkingach podziemnych?
Budżet, normy emisji spalin, moment obrotowy, awaryjność – to tylko niektóre aspekty, którymi kierujemy się podczas wyboru między dieslem, benzyną czy LPG. Warto jednak pamiętać, że w wyborze samochodu z konkretnym silnikiem ostatecznie najważniejsze jest bezpieczeństwo własne i innych osób w ruchu drogowym.