Jak wybrać i kupić działkę? Poradnik dla kupujących
Działka może być pod budowę domu, inwestycje czy też uprawy rolne. Dlatego przed kupnem trzeba zastanowić się, jakie będzie jej przeznaczenie. Bezwzględnie przed zakupem należy sprawdzić rodzaj działki w księgach wieczystych, a także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dowiedz się, jak kupić działkę.
Jak kupić działkę i na jakie przeznaczenie?
Działka inwestycyjna, pod budowę, a może rolna – przede wszystkim trzeba na wstępie zastanowić się, na jakim rodzaju gruncie nam zależy. Po co tak właściwie nam działka? Trzeba pamiętać, że nie każda działka nada się pod uprawę rolną lub pod budowę domu. Dlatego trzeba każdorazowo sprawdzać rodzaj działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Warto również zgłosić się do rzeczoznawcy budowlanego, który pomoże odpowiedzieć na te pytania.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? Oczywiście na to, jaki jest jej rodzaj, ale również na:
- Wymiary – będa one zróżnicowane ze względu na przeznaczenie działki pod budowę, inwestycję czy uprawy rolne. Ostatecznie czym większa powierzchni, tym również wyższa cena.
- Lokalizację – grunt za miastem, ziemia w centrum, cichy zakątek – lokalizacja działki jest bardzo ważna dla każdego przeznaczenia działki.
- Zapisy w księdze wieczystej – to tam znajdują się informację o przeznaczeniu działki, warunkach zabudowy, wymiarach, a także o prawowitych właścicielach. To tam można sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona. Przed zakupem zawsze warto zweryfikować dane zawarte w ogłoszeniu i w księgach wieczystych.
- Media – czy działka wyposażona jest w niezbędną infrastrukturę jak gaz, kanalizacja itp. Jeśli nie, to pamiętać trzeba, że np. do budowy domu niezbędne będzie podłączenie alternatywnych źródeł, które mogą być drogie. Dlatego trzeba weryfikować, czy okazjonalna cena działki nie idzie w parze z brakiem pewnych kluczowych elementów.
- Sąsiedztwo działki – czy obok jest infrastruktura, np. szkoły czy przedszkola, obiekty sportowe. To istotne, jeśli działka ma być przeznaczona pod budowę domu rodzinnego. Jeśli pod inwestycje czy uprawy rolne, to także jest istotne, co znajduje się w pobliżu i czy w ogóle dana działalność gospodarcza, czy rolnicza będzie na niej możliwa.
- Położenie względem stron świata – jest to istotne przede wszystkim dla działki rolnej, ale także dla przydomowego ogrodu i zaplanowania budowli.
- Drogi dojazdowe – czy do działki prowadzi odpowiednia infrastruktura drogowa, dzięki której będzie można dojechać na plac budowy czy też uprawę rolną.
Jak więc kupić działkę? Dokładnie przeglądaj i weryfikuj ogłoszenia. Porównaj ceny, rodzaje gruntów, lokalizację i sąsiedztwo.
Inwestycja w działki – czy to się opłaca?
W obecnych czasach warto mieć ziemię lub nieruchomości, gdyż jest to bardzo dobre zabezpieczenie w przyszłość. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wybudowanie domu na działce lub uprawę rolną czy daną inwestycję, to z czasem możemy sprzedać taki grunt po większej cenie. Być może działka w konkretnej okolicy z czasem wzrośnie na wartości i stanie się atrakcyjniejsza pod względem krajobrazu i sąsiedztwa.
Jak kupić działkę budowlaną?
Zakup działki może być trudnym procesem. Oto kilka pytań, które możesz sobie zadać: gdzie chcę zbudować mój dom? Jaki powinien być wymiar działki? Ile będzie mnie kosztować działka budowlana?
Działka budowlana to teren, na którym deweloper może budować domy jednorodzinne, mieszkania lub biurowce. Działki budowlane sprzedaje się na trzy różne sposoby:
- według ceny za metr kwadratowy,
- ceny za stopę kwadratową,
- według liczby pokoi w danej nieruchomości.
W przypadku działki budowlanej pod dom jednorodzinny najważniejszym parametrem jest cena za metr kwadratowy.
Przy wyborze działki budowlanej kieruj się powyższymi wskazaniami. Ważna jest lokalizacja oraz to, czy działka jest uzbrojona. To znaczy, czy jest sieć wodociągowa, kanalizacyjna, elektroenergetyczna, gazowa. Tego można dowiedzieć się bezpośrednio od sprzedawcy lub w starostwie powiatowym czy zakładach, które zarządzają sieciami.
Jeśli nie ma uzbrojenia, to dowiedz się przed zakupem, jakie będą koszta podłączenia mediów. To znaczy budowy szamba, przydomowej oczyszczalni itp.
Jak kupić działkę rolną?
Jeśli nie jesteś rolnikiem, to jak kupić działkę rolną? Kto może kupić działkę rolną? Każdy może zakupić grunt uprawny, jeśli jego wymiary nie są większe niż 1 ha. Według ustawy działkę do 0,3 ha może kupić każdy, a ponadto nie ma wtedy obowiązku prowadzenia działalności rolniczej oraz okresowego zakazu sprzedaży, jak to dzieje się w przypadku większych gruntów.
Jeśli działka ma być uprawna, to ważne jest, aby w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie na niej sadzone. To kluczowa kwestia dla wyboru gruntu. To dlatego, że musi ona mieć odpowiednią zasadowość. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się jak kupić działkę rolną, to sprawdź, czy:
- ma ona dostęp do wody, prądu, czy blisko jest infrastruktura drogowa;
- jaki rodzaj gruntu ma dana działka i czy jest ona odpowiedni pod daną uprawę,
- blisko nie znajdują się obiekty przemysłowe, które mogłyby źle wpływać na uprawy;
- sąsiedztwo działki jest odpowiednie i czy przyszłościowo nie narazimy się na skargi.
Działka pod inwestycje – czy warto kupić grunty inwestycyjne?
Inwestorzy muszą wiedzieć, jak i gdzie inwestować swoje środki, aby zmaksymalizować ich zwrot. Dobra działka pod inwestycje daje możliwość przeanalizowania ich podatności, dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na inwestycje w grunty rolne.
Działka inwestycyjna może być przedłużeniem istniejącego gruntu lub może być kupiona wprost pod inwestycję. Powierzchnia, wielkość i poziom produktywności różnią się w zależności od potrzeb inwestora.
Innym rodzajem będzie zakup terenów inwestycyjnych pod mieszkania czy domy szeregowy, a jeszcze inne będą te przeznaczone pod budynki przemysłowe.
Działki pod inwestycje są większe metrażowo, a co za tym idzie – ich cena jest znaczna.
Jak kupić działkę od gminy?
Aby kupić działkę od gminy, musimy przejść przez następujące kroki:
1. Należy dowiedzieć się, czy gmina oferuje wolne działki – można to sprawdzić, kontaktując się z Urzędem Gminy lub sprawdzając stronę gminy.
2. Trzeba wypełnić formularz i złożyć go w urzędzie gminy ze wszystkimi potrzebnymi do tego dokumentami oraz z zaznaczeniem specjalnych wymogów. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od popularności danej działki oraz liczby osób zainteresowanych danym rodzajem nieruchomości.
3. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to kolejnym krokiem będzie uiszczenie opłaty od rodzaju budynku – komercyjnego lub mieszkalnego – za metr kwadratowy.
Każdorazowo przy zakupie działki rolnej, inwestycyjnej czy budowlanej sprawdzaj księgi wieczyste oraz dokładnie należy czytać umowę kupna-sprzedaży.