Jak zmniejszyć koszty rachunków za ogrzewanie?
Rosnące koszty zakupu energii, ale także przede wszystkim paliwa zasilającego źródła ciepła wpływają na znaczące podwyższenie kosztów utrzymania. Widoczne jest to w rachunkach za gaz, czy prąd, które regularnie przychodzi nam zapłacić. Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest zmniejszenie tych kosztów? Oczywiście, że tak! Z pomocą przychodzi technologia!
Instalacja fotowoltaiczna – to się opłaca!
Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii i wykorzystać zasoby środowiskowe otoczenia, w którym znajduje się nasz budynek. Instalacja może być też źródłem dodatkowego zysku przy sprzedaży nadwyżki energii do sieci zewnętrznej, ale przede wszystkim jest to sposób na uzyskanie energii elektrycznej w miejscach trudno dostępnych, gdzie dostęp do tradycyjnych instalacji elektrycznych oraz gazowych jest utrudniony.
Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli montowanych na dachu budynku lub na gruncie w najbardziej nasłonecznionej stronie działki. Pozyskiwanie energii elektrycznej w tym przypadku polegająca na zmianie energii słonecznej przez panele na prąd stały, a następnie przy pomocy inwertera (falownika) na prąd zmienny, zasilający sprzęty znajdujące się w domu.W zależności od posiadanej instalacji wyprodukowany prąd można także „magazynować” u operatora systemu dystrybucyjnego. Daje to możliwość wykorzystywania wytworzonych latem nadwyżek do zasilenia domu w momencie, kiedy panują niekorzystne warunki do produkcji energii w instalacji.
Decydując się na montaż instalacji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim umiejscowienie instalacji. Panele, jak zostało to już wspominane należy montować w miejscu, w którym maksymalnie wykorzystamy możliwości instalacji. Powierzchnia powinna być do maksimum otwarta. Nie powinny znajdować się na niej żadne zacienienia np. generowane przez drzewa, które mogłyby wpłynąć na wydajność instalacji. Ponadto warto rozważyć, czy umiejscowienie budynku jest na tyle dobre, że instalacja po prostu się nam opłaci. W Polsce, gdzie ilość dni słonecznych jest znacznie niższa, niż w innych krajach europejskich, instalacja może potrzebować wspomagania w postaci innych źródeł energetycznych. Dlaczego? Z prostej przyczyny – nie będzie w stanie wyprodukować tyle energii, która pokryje zapotrzebowanie na prąd budynku. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Postawić na rozwiązanie hybrydowe!
A może hybryda?
Rozbudowa instalacji grzewczej o fotowoltaikę, z którą świetnie współpracują pompy ciepła, tworzy samowystarczalny, ekonomiczny i ekologiczny system. Co jednak, kiedy posiadamy instalację gazową i jednocześnie zależy nam na uniezależnieniu od rosnących cen gazu? Czy musimy z niego rezygnować? Firmy takie jak Viessmann, Immergas czy Beretta wprowadzają rozwiązania w postaci innowacyjnych pomp ciepła, które podłączone do fotowoltaiki tworzą inteligentny system, który na podstawie wprowadzonych ustawień, sam wybierze tańsze i bardziej opłacalne źródło energii. W praktyce oznacza to, że system sam oceni, czy ciepło wykorzystać na podstawie energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej, gdyż panowały korzystne warunki do wytworzenia energii w instalacji, czy będzie posiłkować się pompą ciepła. Kocioł gazowy wspomaga pracę pompy ciepła szczególnie w ekstremalnie niskich temperaturach, kiedy efektywność pompy ciepła jest niższa. Dzięki temu urządzenie zapewnia komfort cieplny mieszkańcom przez cały rok. Dzięki możliwości korzystania z dwóch źródeł ciepła hybrydowa pompa ciepła jest wyjątkowo ekonomiczna i energooszczędna.
Należy podkreślić, że nowoczesne urządzenia, jakimi są pompy ciepła posiadają najwyższą klasę efektywności energetyczną oraz wysoki współczynnik COP, co sprawia, że objęte są one dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze. Listę urządzeń objętych programem Czyste Powietrze. Właściciele budynków, którzy zdecydują się na instalację hybrydowych pomp ciepła, mogą też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która obecnie wynosi 53 000 PLN. Dzięki temu znacząco obniżamy potrzebę wkładu własnego na etapie wymiany źródła ciepła lub jego montażu w nowych budynkach. Odliczenia od podatku można dokonać przy składaniu oświadczenia podatkowego za rok, w którym dokonano zakupu urządzenia. Należy pamiętać, że do udokumentowania poniesionego wydatku konieczne jest posiadanie faktury.
Panele na podczerwień
W ostatnich latach jednym z bardziej ekologicznych i oszczędnych sposobów na ogrzanie domu jest montaż ogrzewania na podczerwień – panele, maty grzewcze IR. Montaż ogrzewania panelami, matami podczerwieni może być alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania węglem czy gazem. Może być zarówno ogrzewaniem podstawowym, jak też uzupełniającym.
Promienie podczerwone IR jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, które jest naturalne i emitowane przez otaczające nas obiekty o temperaturze wyższej niż 00 K, w tym również nasze ciała. W naturze głównym źródłem fal podczerwonych jest Słońce. Promieniowanie podczerwone jest dla człowieka bezpieczne, gdyż nie występuje promieniowanie UV, a technologia promieniowania podczerwienią jest często wykorzystywana w urządzeniach leczniczych w szpitalach, przychodniach, a nawet w inkubatorach. Podczerwień ma działanie lecznicze – pomaga m.in. redukować bóle reumatyczne, mięśni, stawów pozytywnie wpływa na zdrowie, między innymi poprawiając ukrwienie skóry i krążenie krwi jak również wspomaga pracę mięśni, stawów i układu odpornościowego. Technologia ogrzewania podczerwienią zapewnia komfort użytkowników, który bierze się z tego, w jaki sposób ciepło jest emitowane oraz w jaki sposób rozchodzi się ciepło po pomieszczeniu.
Chcąc porównać ogrzewanie na podczerwień do tradycyjnego ogrzewania przy pomocy grzejników, warto pamiętać o tym, że podczas wykorzystywania ogrzewania panelami lub matami na podczerwień, nie następuje zjawisko uwarstwienia temperatur, która prowadzi do strat statycznych, a tym samym zwiększenia kosztów za ogrzewanie. Ogrzewanie na podczerwień podgrzewa bezpośrednio przedmioty, na które padają fale, dzięki czemu rozkład temperatury jest bardziej naturalny. W pomieszczeniach, w których stosowane jest ogrzewanie na podczerwień zazwyczaj występują o wiele mniejsze różnice temperatury, wahające się o kilka stopni C. W przypadku tradycyjnych grzejników różnica ta może wynosić nawet do 10 stopni C.
Więcej informacji na temat nowoczesnych źródeł ciepła oraz sposobów ograniczenia wysokości rachunków będzie można zdobyć podczas zaplanowanych na kwiecień Targów Instalacje w Poznaniu (www.instalacje.com). Weź udział w targach i dowiedz się więcej. Bilety do nabycia za pośrednictwem serwisu www.tobilet.pl