Jak zrobić dynię na Halloween? Straszny poradnik!
Złowieszczy uśmiech, pomarańczowa barwa i ogniste wnętrze. W jednym momencie wywołuje dreszcze i budzi postrach. Innym razem zdobi, gra główną rolę w maskaradzie, pomaga dokonać słusznego wyboru w kultowej zabawie „cukierek albo psikus”. Dynia na Halloween, o której mowa, przyjmuje różne postacie. Jak zrobić straszną, śmieszną lub wesołą dynię na Halloween?
Dynia na Halloween – wzory i pochodzenie
Halloween, jako zwyczaj popularny głównie w kulturze amerykańskiej, obchodzony jest również w Polsce. Wywodzi się ze świąt organizowanych w celu pożegnania jesieni i powitania zimy.
Obecnie Halloween kojarzy się najczęściej ze wszystkim, co może wzbudzać strach: duchami, wampirami, pająkami, nietoperzami, wypożyczonymi strojami oraz dekoracjami, którymi zwolennicy święta strachów zdobią swoje domy czy podwórka. Jedną z ozdób jest wydrążona i podświetlona wewnątrz dynia, która jest głównym symbolem Halloween. Taka niestandardowa lampa znana również pod nazwą Jack-o’-lantern.
W dyniach można wyciąć różne hallowenowe wzory. Mogą być straszne lub śmieszne, przedstawiające postacie ze znanych filmów, zwierzątka, zombie lub duchy.
Straszna dynia na Halloween
Złowieszcza dynia na Halloween może stworzyć upiorny klimat. Na pomarańczowej przestrzeni można wyciąć wzór twarzy klauna (np. słynnego Jokera), trupiej czaszki czy ducha. Taka straszna dynia na Halloween przerazi nawet same zjawy! Dodaj do tego czarnego kota, pajęczynę oraz dźwięki kompozycji Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha – efekt gwarantowany!
Wesoła dynia na Halloween
Chcąc pójść o krok dalej i zrobić oryginalną oraz wesołą dynię, można wybrać wzór z charakterystycznym uśmiechem kota z Cheshire znanego z Przygód Alicji w Krainie Czarów. Wydrążona dynia może być jednak uśmiechnięta i przedstawiająca motyw niegroźnego zwierzątka: kota, misia, króliczka lub, po prostu, wesołka z ubogim uzębieniem.
Śmieszna dynia na Halloween
Na kontraście strachu i radości się nie kończy. Dynia na Halloween może po prostu bawić! W tej kwestii warto postawić na nieoczywiste rozwiązania, jak np. dynia w okularach przeciwsłonecznych, dekoracja z wytkniętym językiem, ogromnymi zębami lub… relaksująca się SPA!
Dynia nie musi być wyłącznie stojącą dekoracją czy odwzorowywać tylko mimikę twarzy stworów. Może nawiązać do kultowej sceny z Kopciuszka, być koszykiem na cukierki, a nawet alternatywą do strasznej maski. Wszystkie chwyty dozwolone!
7 prostych kroków jak zrobić dynię na Halloween
- Wybierz dużą dynię i ostrożnie odetnij jej koronę (zostaw ją na później).
- Łyżką stołową usuń nasiona i włókna.
- Wytnij miąższ, dopóki nie uznasz, że wolne miejsce wewnątrz dyni jest wystarczające. Opcjonalnie możesz rzeźbić również we wnętrzu warzywa.
- Na zewnętrznej stronie dyni narysuj pisakiem wybrany wzór.
- Za pomocą małego nożyka wytnij pożądany wzór.
- Do wnętrza dyni włóż świeczkę lub lampki.
- Przykryj górę dyni wyciętą wcześniej koroną.
Reszta to interpretacja i indywidualne preferencje dekoratora. Czapki, szaliki, lampki, makijaż, a nawet cekiny, wąsy czy okulary są mile widziane. Zrobienie dyni na Halloween może być nie tylko świetną zabawą, ale integracją w gronie najbliższych.
Dynia na Halloween – jak zrobić ją bezpiecznie i skutecznie?
Najważniejsze porady, jak zrobić dynię na Halloween:
- Dla zachowania świeżości ozdoby wydrąż i wytnij dynię najwcześniej 3 dni przed Halloween.
- Do wycinania dyni najlepiej używać ząbkowanych noży.
- Wzór w warzywie odcinaj, kierując ostrze od siebie (na wypadek, gdyby nóż się omsknął lub ześlizgnął).
- Wzór można najpierw wydrukować, a później odrysować na warzywie.
- We wnętrzu dyni można umieścić nie tylko świeczkę, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem są lampy LED (w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek lub świec, oświetlenie ledowe nie nagrzewa się i nie niesie ze sobą ryzyka pożaru).
- Alternatywą wycinania korony dyni jest zrobienie otworu z boku warzywa.
Dynia na Halloween… bez dyni
Co w sytuacji, gdy nie uda się kupić dyni?
Alternatywą mogą być warzywa z grubą skórą, w których można wycinać, pomalować je lub rzeźbić (proces znany jest jako carving). To przede wszystkim kabaczki, cukinia, a nawet pomarańcza, mandarynka, arbuz czy grejpfrut. Młodszych mogą pocieszyć nadmuchane balony, na których można malować różne wzory pisakami. Ostatecznie dynia na Halloween może powstać również z papieru.
Jaką dynię wybrać na Halloween?
Wesoła, straszna, śmieszna, a może ozdobna dynia – jaka najbardziej sprawdzi się w konkretnym wnętrzu? Do zabawy na Halloween i wydrążania ciekawych wzorów można wykorzystać zwyczajną dynię dostępną w sklepach, targowiskach i w przydomowych ogródkach.
W przypadku dyni na Halloween można postawić nawet na delikatnie uszkodzone dynie, ponieważ okazuje się, że straszne lub śmieszne dekoracje mogą być ich ostatnim ratunkiem 🙂
Dynia nie tylko na Halloween
Dynia jest nie tylko idealną ozdobą halloweenową, ale symbolem całej jesieni. Można wybierać wśród różnych rodzajów, odmian, rozmiarów i kolorów dyni. W Polsce najpopularniejsza jest dynia zwyczajna, ale chcąc udekorować wnętrze także innymi ozdobami, można postawić na dynie:
- piżmowe,
- makaronowe,
- olbrzymie,
- talerzowe,
- muszkatołowe,
- prowansalskie,
- masłowe,
- hokkaido.
Niektóre z tych odmian są jadalne. Przed wykorzystaniem miąższu warto jednak dowiedzieć się, który rodzaj dyni można wykorzystać w kuchni (dynie ozdobne mają bowiem toksyczne substancje, które są szkodliwe dla życia i zdrowia).
Jednak wszystkie odmiany dyni w jesiennym okresie mogą pięknie prezentować się w wiklinowym koszu, drewnianej skrzyni lub na dekoracyjnej tacy.
Chcąc, by dyniowa dekoracja przetrwała dłużej oraz zdobiła wnętrza, taras lub ogród przez cały jesienny sezon, warto postawić na ciekawe odmiany ozdobnych dyni, pozostawiając je w surowej i naturalnej wersji. Im bardziej niestandardowa odmiana, tym lepiej. Mieszanka kolorów, wzorów, rodzajów i odmian oraz dodatek kasztanów, żołędzi, suchych liści, jarzębiny oraz innych jesiennych symboli na pewno urozmaici czas oczekiwania na zimę.