Gabinet – jak urządzić miejsce do pracy w domu?
Coraz więcej zawodów i profesji pozwala na pracę z domu. Jednak potrzeba do tego odpowiedniego miejsca, które będzie sprzyjać motywacji i koncentracji. Dodatkowo pomoże nam oddzielić obowiązki zawodowe od domowych. Domowy gabinet to także miejsce biznesowych spotkań z klientami lub współpracownikami. Idealnym rozwiązaniem jest urządzenie go w oddzielnym pomieszczeniu, jednak z powodzeniem możemy także wykorzystać do pracy kącik w sypialni, salonie czy przedpokoju.
Biuro w domu to duże udogodnienie, ale także wyzwanie. Rozgraniczenie pracy i życia rodzinnego wymaga samodyscypliny oraz dobrze zorganizowanej przestrzeni. Gabinet w domu możemy urządzić w dowolnym pomieszczeniu i stylu. Ważne jest, aby komponował się z całym wystrojem, był funkcjonalny oraz sprzyjał pracy. Jak zaaranżować domowe biuro? O czym należy pamiętać i jakie elementy wyposażenia wybrać?
Biuro w domu – dla kogo?
Gabinet w domu to rozwiązanie dla wszystkich, którzy pracują zdalnie, prowadzą działalność gospodarczą lub wykonują zawód freelancera, jak np. graficy, programiści, copywriterzy, księgowi czy architekci. Osoby te podczas pracy potrzebują skupienia, ciszy oraz odpowiednich warunków zarówno psychicznych, jak i przestrzennych. W takim wypadku domowe biuro idealnie spełni swoje zadanie, szczególnie jeśli będzie to oddzielny pokój, który wyznaczy granicę pomiędzy pracą a domem.
Gabinet w domu to duże ułatwienie, gdyż wszystkie dokumenty będą miały swoje miejsce, a ciekawa aranżacja sprzyjać będzie kreatywnej i produktywnej pracy. Świetnie sprawdzi się również jako zacisze dla osób często korzystających z komputera lub potrzebujących skupienia np. przy wypełnianiu dokumentów lub opłacaniu rachunków.
Idealny gabinet w domu – gdzie go urządzić?
Biuro w domu możemy zaaranżować na wiele sposobów. Na początek musimy wybrać miejsce, w którym umieścimy meble i niezbędne elementy wyposażenia. Jeśli dysponujemy wolnym pokojem to oczywiście najlepiej wykorzystać go na gabinet.
Gdy jednak wszystkie pomieszczenia w domu są zajęte, spokojnie możemy skorzystać z miejsca w innym pokoju, np. w sypialni lub salonie. Niewielkie biurko, regał na dokumenty, lampa i wygodny fotel mogą bardzo efektownie wyglądać we wnętrzu oraz tworzyć spójną i niebanalną aranżację.
Domowe biuro możemy urządzić także w kuchni, a nawet w przedpokoju, gdy wymaga tego sytuacja, a przestrzeń pozwala na wygospodarowanie kilku metrów na najpotrzebniejsze elementy wystroju. Ważne jest, aby podczas pracy mieć względną ciszę i spokój.
W oddzielnym gabinecie czy sypialni w ciągu dnia możemy zamknąć drzwi, aby odseparować się od reszty domowników. We wspólnych pomieszczeniach niezbędne będzie ustalenie reguł, aby nie przeszkadzać sobie wzajemnie. Chyba, że w czasie pracy pozostałych mieszkańców nie ma w domu.
Urządzamy gabinet w domu – kolory
Zanim zaczniemy wyposażać domowe biuro, warto najpierw wybrać kolory, w jakich je urządzimy. Z uwagi na to, że miejsce pracy powinno sprzyjać skupieniu, należy unikać intensywnych i rozpraszających uwagę barw.
Na ścianach najlepiej zastosować biel, beż lub szarości. Dobrze sprawdzą się również pastele. Starajmy się unikać bardzo ciemnych kolorów, które szczególnie popołudniami lub wieczorami mogą powodować poczucie senności oraz potęgować zmęczenie.
Oddzielne pomieszczenie to spora swoboda aranżacyjna. Domowy gabinet może być nowoczesnym i minimalistycznym biurem w stylu skandynawskim lub wręcz przeciwnie – klasycznym wnętrzem z ciężkim drewnianym biurkiem i ścianami z regałami pełnymi książek. Gdy w grę wchodzi kącik biurowy w pokoju, warto skomponować obie strefy w spójny sposób, delikatnie oddzielając je, np. innym odcieniem koloru ściany czy dodatków.
Oświetlenie w domowym biurze
Jak w każdym miejscu pracy, także i w gabinecie urządzonym w domu, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze jest naturalne światło dzienne. Strefa robocza powinna znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie okna lub naprzeciw niego. Dzięki temu, podczas pracy w dzień, światło lub promienie słoneczne będą bezpośrednio oświetlać biurko.
W domowym gabinecie nie obejdzie się też bez sztucznego oświetlenia. Centralna, sufitowa lampa powinna dobrze oświetlać całe pomieszczenie, a zwłaszcza strefę roboczą. Biały, mocny strumień nie może męczyć naszego wzroku czy przekłamywać kolorów. Najlepiej postawić tutaj na rozproszone, ciepłe i żółte światło żarówki.
Kolejny elementem jest lampa stołowa, która oświetlać będzie bezpośrednio biurko podczas wykonywania pracy wieczorem, ale także w ciągu dnia, gdy zabraknie światła słonecznego (o poranku, w czasie deszczu lub pochmurnej pogody). Jest nie tylko niezwykle użyteczna, ale i może służyć jako element dekoracyjny.
Biuro w domu – najważniejsze wyposażenie
Kiedy wybraliśmy miejsce, zdecydowaliśmy o jego kolorze oraz oświetleniu, pozostaje nam wybór mebli oraz dodatków. W domowym gabinecie podstawowym i najważniejszym elementem wyposażenia jest biurko.
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz stylu wnętrza może to być masywny, drewniany model, lekka konstrukcja w minimalistycznym stylu lub nowoczesne biurko ze szklanym blatem. Istotne jest, aby było odpowiednio duże, wysokie oraz przede wszystkim stabilne.
Gdy biuro urządzamy w innym pomieszczeniu, zabierając część jego przestrzeni, lepiej zdecydować się na mniejszy model biurka lub zamontowanie jedynie blatu. Ciekawym rozwiązaniem będzie biurko narożne, które zajmuje mniej miejsca, a jednocześnie pozwala wykorzystać nieużywaną wnękę w rogu pokoju.
Do biurka należy dopasować wygodne, ergonomiczne krzesło, które odciąży nasz kręgosłup, podczas długich godzin pracy. Stylowym dodatkiem będzie regał na dokumenty, książki czy materiały związane z wykonywaną działalnością. Efektownie wyglądają modele z otwartymi półkami, które można dowolnie wypełnić.
W biurze nie powinno zabraknąć także elementów dekoracyjnych, które sprawią, że z przyjemnością będziemy zasiadać do pracy. Zielona roślina, wazon z kwiatami, pudełka i pojemniki na bibeloty, kratka lub tablica korkowa na ścianie, stylowy kalendarz lub planner, motywacyjne plakaty nad biurkiem – to wszystko sprzyja kreatywności oraz wprowadzi w biurze przyjemny, domowy klimat.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem meblowym plmeble.pl.