Budowa szklarni ogrodowej do uprawy warzyw
Jakie warzywa uprawiać w szklarni i dlaczego warto w ogóle mieć ją na swoim ogrodzie? Dla wzrostu jakich roślin szklarnia jest niezbędna? Ekologiczne ogrodnictwo ponownie stało się bardzo popularne, a przydomowy ogród przestał być tylko miejscem relaksu, a stał się polem uprawnym. Czy szklarnia ogrodowa w uprawie roślin, warzyw i owoców jest konieczna? Przeczytaj artykuł.
Po co potrzebna jest szklarnia ogrodowa?
Szklarnia ogrodowa wytwarza specyficzny mikroklimat, który sprzyja uprawie niektórych rodzajów warzyw i owoców oraz ma wpływ na jakość i ilość plonów. Szklarnia domowa na własnym ogrodzie czy działce umożliwia nie tylko wyhodowanie ekologicznych warzyw. Z jej pomocą możliwa jest również uprawa egzotycznych odmian roślin, owoców i warzyw. Te wymagają odpowiedniego klimatu, aby mogły prawidłowo wzrastać. Na zwykłym gruncie taka hodowla nie byłaby możliwa.
Szklarnia stanowi także barierę bezpieczeństwa dla swobodnego wzrostu roślin. Ulewny deszcz, silny wiatr czy inne niesprzyjające warunki atmosferyczne, mogą zagrozić uprawie roślin i warzyw, a nawet całkowicie zniszczyć plon. Warzywa w szklarni foliowej, drewnianej czy z poliwęglanu, są odpowiednio chronione.
Szklarnia ogrodowa osłania plony nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed szkodnikami (kretami, nornicami, myszami), które mogą podgryzać korzenie roślin lub je podkopywać. To sprawia, że hodowla niszczeje i obumiera. Taka szklarnia domowa zapewnia względne bezpieczeństwo również przed insektami, które negatywnie mogą wpłynąć na jakość i ilość plonów.
Jakie warzywa uprawiać w szklarni ogrodowej?
Szklarnia na pomidory, ogórki, nowalijki, dynię, paprykę, bakłażan oraz egzotyczne odmiany, takie jak arbuz czy melon. Jeśli zależy nam na uprawie między innymi tych warzyw i owoców, to koniecznie musimy zainwestować w szklarnię domową, która zapewni tym roślinom odpowiedni klimat dla właściwego wzrostu. Dowiedz się, jakie warzywa uprawiać w szklarni ogrodowej.
- Szklarnia na pomidory – to warzywo w szczególności potrzebuje wzrostu szklarniowego. To dlatego, iż pomidory są wrażliwe na zmiany temperatur, niesprzyjające warunki atmosferyczne (przede wszystkim deszcze), a także na niekorzystne działanie insektów. Szklarnia zapewnia im odpowiedni klimat. Zwłaszcza nocą pomidory nie są narażone na gwałtowny spadek temperatury oraz nie zagraża im deszcz, który sprzyja ich gniciu oraz rozwoju grzybów. Pomidory w szklarni wymagają łagodnego podlewania oraz wietrzenia. Natomiast w szklarni nie trzeba uprawiać pomidorków koktajlowych. Dobrze wzrastają one na gruncie, a nawet w balkonowych donicach.
- Szklarnia na nowalijki – sałata, szczypiorek, rukola, rzodkiewka, zioła, cebula, szpinak itp. – to rośliny, które warto sadzić w szklarni domowej. Owszem, powyższe gatunki można sadzić bezpośrednio w gruncie, jednak hodowla szklarniowa zdecydowanie przyspiesza ich wzrost oraz urodzaj plonów. Ponadto chroni przed zbyt nadmiernym nasłonecznieniem lub niepogodą.
- Szklarnia na ogórki – zaleca się ich hodowlę w szklarniach, z podobnych przyczyn co pomidory. Ogórki również źle znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne i zmianę temperatur. Szklarnia z poliwęglanu, szkła czy foliowa, znacznie przyspiesza ich wzrost.
- Szklarnia na paprykę i bakłażan – są to wymagające warzywa, które potrzebują do wzrostu określonego mikroklimatu. Dla tych dwóch rodzajów roślin do odpowiedniego wzrostu niezbędna jest wysoka wilgotność.
- Szklarnia na gatunki egzotyczne – arbuz, melon, bataty – roślin tych nie wyhoduje się na gruncie. Potrzebna jest tutaj duża wilgotność oraz ciepło, aby arbuz czy melon w ogóle mogły wyrosnąć. Szklarnie domowe są tutaj niezbędne dla ich właściwego wzrostu.
Jakie rodzaje szklarni ogrodowej wyróżniamy?
Uprawa warzyw w szklarni na użytek domowy jest coraz bardziej powszechna. Przede wszystkim ze względu na dostępność niewielkich szklarni ogrodowych, które można łatwo zbudować. Jeszcze kilkanaście lat temu takie konstrukcje trzeba było wznosić samodzielnie z różnych materiałów.
- Szklarnia drewniana – pojęcie szklarni drewnianej odnosi się przede wszystkim do samej konstrukcji, gdyż ściany i dach koniecznie muszą być zbudowane z folii, szkła, poliwęglanu (po to, aby do środka przenikały promienie słoneczne). Szklarnia drewniana jest łatwa w samodzielnej budowie. Doskonale sprawdzają się jej niewielkie konstrukcje, w których hodowane są na przykład nowalijki. Niestety szklarnia drewniana ma swoje minusy. Deskowania mogą gnić od wilgoci.
- Szklarnia foliowa – najczęściej występujący rodzaj szklarni. Przede wszystkim przy hodowli wielkoobszarowej, ale również przydomowej. Uprawa warzyw w szklarni foliowej jest jak najbardziej możliwa również teraz i przynosi bogate plony. Obecnie najczęściej stosowany jest tak zwany tunel foliowy idealny w szczególności do rozwoju pomidorów i ogórków.
- Szklarnia z poliwęglanu – obecnie najbardziej popularny rodzaj szklarni domowej. Przede wszystkim jest ona trwała i wykazuje dużo lepsze właściwości na uszkodzenia mechaniczne (które mogą być spowodowane przez silny wiatr czy deszcz). Ponadto szklarnia z poliwęglanu wykazuje wysokie właściwości na blokowanie promieni UV. Jednak przy tym przepuszcza dużą ilość naturalnego światła słonecznego. Same płyty poliwęglanowe są lekki, dlatego też budowa takiej szklarni jest prosta. Producenci zapewniają gotowe konstrukcje szklarni domowej z poliwęglanu, które można złożyć w kilka godzin.
Uprawa warzyw w szklarni z jakiego materiału będzie najlepsza? To już zależy od tego, co chcemy w niej hodować. Do różnorodnych upraw najlepsza będzie szklarnia z poliwęglanu, dla pomidorów – szklarnia foliowa, natomiast przy nowalijkach wystarczy niewielka szklarnia drewniana.
Jak wybudować szklarnię ogrodową?
Budowa szklarni ogrodowej zależy od wybranego jej rodzaju. Przy szklarniach foliowych, drewnianych czy ze szkła budowę należy rozpocząć od wzmocnienia fundamentów, a następnie skonstruowania stelażu. To on stanowi bazę pod folię czy szkło.
Szklarnia z poliwęglanu dostępna jest w gotowych częściach, które należy złożyć w odpowiedniej kolejności. Jest to materiał lekki, dlatego jej skonstruowanie jest dosyć proste. Do uprawy warzyw na własne domowe potrzeby, taka szklarnia z poliwęglanu będzie wystarczająca.