Jak skutecznie wygłuszyć drzwi?
Dokuczliwe hałasy z klatki schodowej? Skarżący się sąsiedzi? Poczucie, że po własnym domu powinno się chodzić na palcach? Może wystarczy skutecznie wygłuszyć drzwi wejściowe? Poznaj najlepsze sposoby na to, jak poradzić sobie z wyciszeniem drzwi do mieszkania, a także tych pokojowych – bez konieczności wymiany ich na nowe.
Po co potrzebne jest wygłuszenie drzwi?
Wygłuszenie drzwi najbardziej przydaje się w mieszkaniach w bloku. To właśnie z klatki schodowej do wnętrza mieszkania dociera najwięcej hałasów o różnych porach dnia i nocy, które mogą zakłócać spokój. Jednak różnego rodzaju dźwięki przenoszą się również z wnętrza lokum na korytarz, np. głośna muzyka, krzyki dzieci, szczekanie psa. Mogą one być uciążliwe dla sąsiadów.
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku skuteczną barierą przed hałasem jest wygłuszanie drzwi. Zminimalizuje różnego rodzaju dźwięki, które dochodzą do mieszkania oraz z niego wychodzą. Dlaczego to istotne? Wszelkiego rodzaju niespodziewane hałasy powodują poczucie niepokoju, dyskomfortu, trudności ze snem i często są po prostu irytujące. Wyciszenie drzwi wewnętrznych zminimalizuje również konflikt z sąsiadami, którym na dłuższą metę mogą nie podobać się odgłosy dobiegające z naszego mieszkania. Warto więc dowiedzieć się, jak temu zapobiec.
Doskwierające hałasy mogą być uciążliwe nie tylko wtedy, gdy dochodzą z klatki schodowej. Bardzo często dotyczy to również wnętrza domu lub mieszkania. Wtedy najlepiej sprawdzi się wygłuszanie drzwi wewnętrznych – zwłaszcza, jeśli pracujemy w domu i chcemy mieć spokój lub mamy uciążliwych współlokatorów.
Nowe drzwi akustyczne czy wyciszanie?
Na rynku są dostępne drzwi, które mają podwyższony próg wyciszenia. Cechują się ponadto solidnością wykonania i dość sporą grubością oraz wielkością. Na pewno są skuteczne w walce z niechcianym hałasem. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to rozwiązanie, za które trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Ze względu na swoją wielkość mogą one nie pasować do standardów blokowych mieszkań, co będzie generowało dodatkowe koszta.
Wygłuszanie drzwi wejściowych w tym aspekcie jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, a pod wieloma względami – równie skutecznym.
Co może być powodem niewłaściwego wyciszenia drzwi?
Problemy te powstają już przy montażu drzwi – zwłaszcza wejściowych, a także w trakcie długoletniego użytkowania. Nie bez znaczenia jest tutaj jakość drzwi. Te niskiej jakości nie wykazują zbyt wysokiej bariery akustycznej. Jeśli jednak stwierdzimy, że bariera dźwiękowa drzwi uległa znacznemu pogorszeniu, odpowiadać za to może:
- uszczelka drzwiowa – trzeba sprawdzić, czy nie uległa ona skruszeniu lub przerwaniu. W takim przypadku wystarczy wymienić uszczelkę na nową.
- próg – zły stan progu wejściowego również niekorzystnie wpływa na barierę chroniąca przed hałasem. Zużyty próg to taki, który się rusza lub ma widoczne uszkodzenia. Najlepiej wymienić go na nowy metalowy.
- niewłaściwy montaż – nieodpowiednio osadzone drzwi mogą mieć lukę pomiędzy frontem a futryną. Takie odstępy niekorzystnie wpływają na akustykę, ale też powodują straty ciepła. W tym celu należy skorzystać z pomocy fachowca, który zajmuje się montażem drzwi.
Jak wygłuszyć drzwi wejściowe i wewnętrzne?
Jeśli po wykonaniu powyższych elementów, które mogą poprawić wygłuszenie drzwi, nadal odgłosy z klatki schodowej są słyszalne, to warto spróbować innej metody. Wymiana drzwi na nowe to ostateczna alternatywa – zwłaszcza , jeśli zależy nam na oszczędnościach w domowym budżecie.
Do wyboru jest kilka sposobów na wyciszenie drzwi.
Tapicerka na drzwi
Skuteczny, a zarazem estetyczny sposób na wygłuszenie drzwi. Gotowe tapicerki można zakupić w sklepach lub zlecić ich wykonanie u tapicera. Taka tapicerka najczęściej wykonana jest ze skóry lub skaju, a wnętrze wypełnione jest gąbką lub innym materiałem wygłuszającym o dużej gęstości (im grubszy materiał, tym lepsze wygłuszenie). Ponadto tapicerka drzwiowa służąca do wyciszenia drzwi jest również sposobem na renowację starej i zniszczonego frontu. Taki element można zamontować samodzielnie lub skorzystać przy tym z pomocy fachowca.
Mata wygłuszająca
Ten produkt nieco przypomina maty, które np. stosowane są w studiach nagrań czy muzycznych salach prób. Jest to samoprzylepna pianka akustyczna o niewielkiej grubości (zazwyczaj około 1 centymetra). Przed montażem takiego sposobu na wygłuszenie drzwi wejściowych, należy oczyścić skrzydło oraz usunąć z niego nierówności. Potem wystarczy tylko przykleić matę i ją wygładzić. Matę wygłuszającą można z łatwością dopasować do każdego rodzaju drzwi. Jej nadmiar wystarczy usunąć przy pomocy nożyka tapicerskiego.
Tapeta akustyczna
Kolejny element służący do wyciszania drzwi. Sposób montażu tapety akustycznej podobny jest do tego, co w przypadku maty wygłuszającej. Jej zadaniem jest pochłanianie dźwięków – z tą różnicą, że bardzo często ma kolorowy i przyjazny design. Z tych też względów chętnie stosowana jest w szkołach, biurach, urzędach itp. Dzięki niej zyskujemy nie tylko wyraźne wygłuszenie drzwi, ale też estetyczny wygląd skrzydła. Tapety akustyczne zazwyczaj wykonuje się z winylu, korka lub włókien poliestrowych.
Gdzie stosować wygłuszanie drzwi?
Problem nadmiernych hałasów nie dotyczy tylko mieszkań w blokach mieszkalnych. Choć, ze względu na liczbę mieszkańców, na pewno jest najbardziej odczuwalny. Wygłuszenie drzwi wejściowych czy wewnętrznych może okazać się przydatnym rozwiązaniem w:
- mieszkaniach w bloku,
- pokojach i pomieszczeniach,
- domach jednorodzinnych ulokowanych blisko ulicy,
- domach w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej,
- szkołach i przedszkolach,
- ośrodkach zdrowia,
- biurach,
- salach prób,
- urzędach.
Odpowiednia bariera akustyczna drzwi ma chronić nie tylko przed hałasem wydobywającym się z wnętrza i przybywającego z zewnątrz. Jest to także sposób na wyciszenie pomieszczenia, które szczególnie tego wymaga – po to, aby zapewnić komfort, intymność i bezpieczeństwo wypowiedzi.
W pierwszej kolejności warto skorzystać z powyższych rozwiązań na skuteczne wygłuszenie drzwi wejściowych i w pomieszczeniach.