Catering na Święta – czy warto się zdecydować?
Lepienie pierogów, pieczenie makowca, dekorowanie pierników, całodniowe gotowanie, sprzątanie, ponowne gotowanie i jeszcze raz… gotowanie! Jedni wpadają w świąteczny nastrój i szał przygotowań, a inni niechętnie spędzają całe dnie w kuchni. Kompromisem jest catering na Święta Bożego Narodzenia!
Czym dokładnie jest catering na Święta?
Catering polega na przygotowywaniu i dostarczeniu posiłków na konkretną okazję. Takim wydarzeniem mogą być Święta Bożego Narodzenia. Według tradycji na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw, wśród których (w zależności od rejonu Polski) wymienia się m.in. czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kutię, kluski z makiem, kompot z suszu czy rybę po grecku.
Catering na Święta to zatem usługa, w ramach której można zamówić konkretną ilość dań (i porcji) na ustaloną datę i godzinę, zarówno na wigilię, jak i inny świąteczny dzień.
Nie jedz, to na święta. Zjedz, bo się zmarnuje!
Kilka dni przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia oraz godziny gotowania i powstrzymywania się przed skosztowaniem pysznych posiłków. Z kolei, gdy nadchodzą te wyjątkowe świąteczne dni, „trzeba” jeść wszystkie dania, dodatki, ciasta, mandarynki, pierniczki i inne, żeby nie zmarnować przygotowanego jedzenia.
W międzyczasie często pojawiają się również problemy z odpowiednim przechowywaniem ugotowanych dań. Miejsca w lodówce brakuje, temperatura i inne warunki atmosferyczne nie pozwalają na to, żeby trzymać garnki na zewnątrz.
Zamiast odpoczywać, jesteśmy w kuchni, odgrzewamy kolejne danie, myjemy naczynia, przekładamy resztki do pojemników i staramy się upchnąć wszystko w lodówce. Ostatecznie u jednych w trakcie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wzrastają świąteczne nastroje, u innych z kolei wzrasta frustracja i zdenerwowanie.
Ten paradoks może rozwiązać właśnie catering na Święta. To kompromisowe rozwiązanie dla każdego – zarówno dla tradycjonalistów, jak i współczesnych gospodarzy oraz gości. Nie trzeba rezygnować z tradycyjnych potraw wigilijnych i magii Świąt, a jednocześnie można zaoszczędzić cenny czas oraz spędzić go z bliskimi. Dużym plusem jest również to, że jeżeli nie będziemy wcześniej przygotowywać jedzenia na Święta, to nie będziemy musieli ćwiczyć swojej cierpliwości i powstrzymywać się przed…. podjadaniem!
Plusy i minusy cateringu na Święta Bożego Narodzenia
Jak każde rozwiązanie, również świąteczny catering może mieć swoje zalety i wady. W zakresie plusów najczęściej wymienia się oszczędność czasu, jednak nie zawsze wiąże się to z oszczędnością pieniędzy. Jakie jeszcze zalety i wady niesie ze sobą zamówienie jedzenia na Święta?
Catering na Święta – plusy
- Oszczędność czasu: wybierając catering na Święta Bożego Narodzenia, oszczędzamy od kilku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin potrzebnych do przygotowania tradycyjnych wigilijnych potraw oraz dań na pozostałe świąteczne dni. Czas, który zyskujemy, możemy przeznaczyć na odpoczynek w preferowanym stylu.
- Nie marnujemy jedzenia: w ramach świątecznego cateringu możemy zamówić dokładnie tyle porcji lub zestawów, ile jesteśmy w stanie zjeść.
- Brak czasochłonnych przygotowań: samo przyrządzanie posiłków na Święta to jedno, ale drugie to planowanie, szacowanie, robienie zakupów i tym podobne. W przypadku cateringu na Święta Bożego Narodzenia sprawa jest prosta – firma cateringowa zajmuje się wszystkim za klienta.
- Różnorodne menu: w przypadku większości firm cateringowych menu jest zróżnicowane, dostosowane pod różne preferencje lub wymagania, tj. dania wegetariańskie/wegańskie, potrawy bezglutenowe, catering dietetyczny, posiłki bez laktozy i tym podobne.
- Dostawa do domu lub odbiór osobisty: korzystając ze świątecznego cateringu, można zdecydować się na dowóz jedzenia do wskazanego punktu lub odebranie go z siedziby firmy cateringowej.
- Rozwiązanie również dla osób, które nie lubią/nie potrafią gotować: przygotowanie 12 potraw wigilijnych wcale nie musi być nocnym koszmarem, jeżeli zdecydujemy się na catering na Święta.
- Możliwość dostosowania menu: zazwyczaj oferta firm cateringowych jest na tyle szeroka, że można wybierać spośród menu różne smaki pierogów, kilka wariantów zup czy alternatywy do standardowych dań świątecznych.
Catering na Święta – minusy
- Ryzyko: powierzając przygotowanie tradycyjnych potraw wigilijnych innej osobie, istnieje ryzyko tego, że jej kuchnia nie przypadnie nam do gustu. Inne sposoby przyrządzania czy chociażby różne preferencje smakowe mogą wpłynąć na świąteczną atmosferę.
- Koszt: cena za catering na Święta Bożego Narodzenia to nie tylko koszt zakupu produktów spożywczych, ale również ich przyrządzenia i dowozu do konkretnego punktu.
Czy warto zdecydować się na catering na Święta?
Jeżeli cenimy swój prywatny czas, a ten świąteczny chcemy spędzić na własnych warunkach (niekoniecznie w kuchni), to catering na Święta na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji warto oszacować budżet, który wydalibyśmy na samodzielne przyrządzenie posiłków, a w jakiej cenie moglibyśmy zamówić jedzenie od firmy cateringowej lub profesjonalnych kucharzy oraz wyliczyć, które rozwiązanie jest dla nas bardziej opłacalne.
Gdy spodziewamy się gości o różnych preferencjach smakowych lub wymaganiach dotyczących jedzenia bądź samej diety, wtedy również warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy cateringowej. Czasem zamówienie zestawu czy kilku porcji przygotowanej specjalnie dla jednej osoby (np. niespożywającej glutenu) pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i ewentualny zawód tego gościa.
Presja przygotowywania wszystkich potraw wigilijnych i świątecznych odchodzi na dalszy tor. Coraz większa świadomość na temat odpoczynku fizycznego i emocjonalnego czy odchodzenie od znanych nam schematów (bądź stereotypów) stawia catering na Święta w dobrym świetle.
Gdy takie rozwiązanie będzie dla nas oszczędnością czasu, dla innych jest szansą na pracę i zarobek. W Święta Bożego Narodzenia można sprawić dobry uczynek nie tylko sobie, ale również innym. Postaw na catering świąteczny i przekonaj się, że warto!