Dlaczego samochód nie odpala? Co może być przyczyną awarii?
Samochód nie odpala – zwłaszcza dla motoryzacyjnego laika jest to dużym problemem. Umiejętność prowadzenia samochodu to jedno, ale już ewentualna naprawa usterek – to drugie. W niektórych przypadkach awarię można szybko zdiagnozować i łatwo sobie z nią poradzić. W innych niezbędna będzie pomoc specjalisty lub wymiana podzespołów. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny tego, że samochód nie odpala. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Samochód nie odpala – przyczyny
Przekręcasz kluczyk – nic się nie dzieje. Kilkukrotne próby nie dają żadnego rezultatu. Sytuacja jest stresująca, gdy trzeba dojechać do pracy czy na inne umówione spotkanie, a samochód nie odpala. Jest kilka przyczyn, które najczęściej odpowiadają za taką sytuację:
- brak paliwa,
- rozładowany akumulator,
- zapowietrzenie,
- uszkodzony zapłon lub pompa paliwa,
- przepalony bezpiecznik.
W niektórych przypadkach należy sprawdzić, czy nie poluzował się jakiś przewód lub, czy paliwo na pewno dochodzi do silnika. Niestety, nie każdy się na tym zna, dlatego wtedy najlepiej od razu zadzwonić do mechanika samochodowego lub pomocy drogowej.
Samochód nie chce zapalić przez rozładowany akumulator
Pozostawione na wiele godzin włączone światła czy uruchomione radio – to jedne z przyczyn rozładowania akumulatora oraz powodu, dlaczego auto nie odpala. Ponadto niskie temperatury również mogą wpłynąć na to, że akumulator traci moc. Na żywotność baterii wpływ ma także niedostateczne jej naładowanie lub uszkodzony alternator. W takich przypadkach może okazać się, że po prostu należy akumulator już wymienić na nowy, aby taki problem notorycznie się nie pojawiał.
Jak sprawdzić, czy samochód nie odpala przez akumulator? Przede wszystkim warto otworzyć maskę i zobaczyć, czy któryś z przewodów się nie poluzował. Być może właśnie ta drobna awaria jest przyczyną usterki. Ponadto samą moc akumulatora można zmierzyć przy pomocy miernika uniwersalnego lub testera akumulatorów. Jednak nie każdy kierowca wyposażony jest w takie narzędzie i potrafi się nim posługiwać. Wtedy niezbędna będzie pomoc specjalisty (mechanika lub elektryka samochodowego). Akumulator można też naładować kablami np. przy pomocy innego auta.
Auto nie chce odpalić z powodu braku paliwa
Pływak paliwa mógł się zawiesić lub popsuć, dlatego kontrola stanu paliwa może być trudna. W takich przypadkach może dojść do sytuacji, w której samochód nie odpala z powodu pustego baku. Niestety, wtedy jedynym sposobem na sprawdzenie stanu rzeczy, jest dolanie paliwa z kanistra.
Zapowietrzony układ wtryskowy
Przyczyną, dlaczego samochód nie odpala, może być zapowietrzony układ wtryskowy w dieslu. Do takiej sytuacji może dojść, gdy w zbiorniku nie ma paliwa. Wtedy pompa zasysa się. Niektóre modele wyposażone są w samoodpowietrzający się układ. W innych przypadkach trzeba taką operację przeprowadzić ręcznie lub skorzysta z pomocy mechanika.
Samochód nie odpala, ale kręci się rozrusznik silnika
Taka sytuacja zdarza się równie często. Należy pamiętać, aby w takim przypadku próbować uruchomić rozrusznik przez ok. 5 sekund. Jeśli ta akcja nie będzie udana, to czynność należy powtórzyć, jednak należy odczekać kilkanaście sekund.
Jeśli to nic nie dało, to można zastanawiać się, co jest przyczyną tego, że samochód nie odpala, mimo iż kręci się rozrusznik.
Powodem takiej sytuacji może być problem z:
- zapłonem auta,
- automatem sterującym świecami żarowymi,
- prawidłowym dopływem paliwa do systemu wtryskowego.
Ponadto bardzo często w tym przypadku przyczyną jest niesprawny bendiks, czyli zespół sprzęgający. Jeśli samochód nie odpala, ale rozrusznik się kręci, to może wystarczyć przesmarowanie bendiksu.
Powyższe problemy można zdiagnozować samodzielnie, o ile posiada się wiedzę w mechanice samochodowej. Jeśli nie, to wtedy od razu najlepiej zadzwonić do specjalisty. Należy pamiętać, że nie można ignorować pojawiających się wcześniej problemów. Na przykład, jeśli samochód „szarpał” lub zdarzały się chwilowe problemy z jego rozruchem, to znak, że coś zaczyna się dziać. Już wtedy warto oddać auto do przeglądu, by uniknąć sytuacji, w której samochód nie odpala.
Rozrusznik nie reaguje
Auto ma paliwo, akumulator jest nowy lub w pełni naładowany, a mimo to rozrusznik się nie kręci? Tutaj problem może być bardziej skomplikowany. Uszkodzeniu mógł ulec rozrusznik lub jego poszczególne elementy. Być może popsuł się elektromagnes, szczotki uległy wytarciu lub doszło do uszkodzenia mechanicznego. Tutaj niezbędna będzie pomoc mechanika.
Samochód nie chce zapalić zimą
Niskie temperatury również są odpowiedzią na to, dlaczego samochód nie odpala. Zimą w samochodach najczęściej pojawia się problem z mocą akumulatora lub jego szybkim rozładowaniem. W tej sytuacji nie można doprowadzić do całkowitego rozładowania baterii, ale też jej przeładowania. Te czynniki wpływają na żywotność akumulatora.
Zimą również powodem, dla którego auto nie odpala, jest problem ze świecami żarowymi. Silnik kręci rozrusznikiem, jednak auto nie startuje? Być może przyczyną są niesprawne świece żarowe, bez których samochód nie odpali. Z tych powodów tak ważne jest dokonanie przeglądu pojazdu przed zimą.
Ważne jest również to, w jaki sposób dokonujemy rozruchu samochodu zimą. Niskie temperatury mają wpływ na pracę samochodu, dlatego też po przekręceniu kluczyka w stacyjce należy poczekać na rozruch. W aucie w dieslu potrzeba kilka sekund na to, aby świece żarowe się nagrzały. Natomiast w samochodzie na benzynę ten czas niezbędny jest do tego, aby pompa mogła doprowadzić paliwo do układu zasilającego. Te kilkanaście sekund bywa kluczowe i może przyczynić się do tego, że auto nie zgaśnie.
Większość kierowców niestety nie ma szerokiej wiedzy w zakresie mechaniki pojazdowej i większość – nawet błahych problemów z pojazdem – ich przerasta. W takim przypadku nawet nie warto zastanawiać się, co może być przyczyną tego, że samochód nie odpala. Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa auta lepiej sprawę skonsultować z mechanikiem. Samodzielne próby naprawy mogą tylko spowodować jeszcze większe uszkodzenie pojazdu.