Kiedy wymienić opony na letnie – poradnik
Wymiana opon na letnie to jedna z najważniejszych czynności, o jakich powinien pamiętać kierowca, aby zachować bezpieczeństwo i prawidłowy stan ogumienia. Marzec, kwiecień, a może maj? Kiedy wymienić opony na letnie? Który moment jest najodpowiedniejszy?
Czy trzeba wymieniać opony zimowe na letnie?
Do listopadowych (a dla niektórych nawet grudniowych) zmian ogumienia na zimowe nikogo przekonywać raczej nie trzeba. Kwestie bezpieczeństwa związane z tym zabiegiem są bezsporne. Prawo co prawda nie stanowi dosłownie o tej konieczności, jednak w razie kolizji lub wypadku w trudnych warunkach bez opon zimowych, ubezpieczyciel z pewnością chętnie wykorzysta ten fakt.
Nieco inaczej sprawa wygląda w drugą stronę. Wymiana opon na letnie niektórym może się wydawać zbędna. Czy jednak jazda na “zimówkach” przez cały rok to dobry pomysł? Zdecydowanie nie i to co najmniej z kilku powodów. Pierwszym z nich są kwestie bezpieczeństwa. Opony zimowe przeznaczone są do jazdy w warunkach błotno-śniegowych. Mieszanka gumowa zastosowana do ich produkcji charakteryzuje się odpowiednią elastycznością w niskich temperaturach. Ponadto dysponują szerokim bieżnikiem o wysokich lamelach. Z tego względu idealnie sprawdzają się w temperaturach poniżej 4°C, zapewniając przyczepność i optymalną drogę hamowania.
Przypominając, nie ma bezpośredniego, prawnego obowiązku wymiany opon zimowych na letnie. Trzeba jednak zaznaczyć, jak zachowuje się opona zimowa w wysokich temperaturach. Guma ulega wówczas odkształceniom, czasem wręcz klejąc się do podłoża. Jeżeli w samochodzie występują dodatkowo jakiekolwiek problemy ze zbieżnością, to istnieje ryzyko szybszego zużycia opony. Właściwości jezdne ulegają więc pogorszeniu, a droga hamowania zostaje wydłużona.
Czy wymiana opon na letnie to dobry pomysł?
Jeśli wzięte pod uwagę zostaną wymienione wcześniej aspekty bezpieczeństwa związane z przeciąganiem jazdy na “zimówkach” – zdecydowanie tak. Jazda na zużytych oponach jest nieopłacalna także prawnie i ekonomicznie. Jeżeli w międzyczasie bieżnik zostanie starty do wartości poniżej 1,6 mm, można spodziewać się mandatu w przypadku kontroli drogowej lub, co gorsza, konsekwencji prawnych w razie wypadku. Należy również zauważyć, że jazda na zużytych oponach generuje większe opory toczenia, a co za tym idzie – wyższe koszty eksploatacji. Co więcej, wymiana opon zimowych na letnie to koszt rzędu 70-120 zł. Biorąc pod uwagę cenę nowego kompletu dobrej jakości ogumienia, nie jest to wygórowana stawka. Opony letnie są zdecydowanie twardsze, dzięki czemu nie ulegają odkształceniom przy wysokich temperaturach. Gwarantują lepszą przyczepność zarówno na nawierzchni suchej, jak i mokrej. Pytanie nie powinno zatem brzmieć “czy”, ale “kiedy wymienić opony na letnie?”.
Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?
“W marcu jak w garncu”, “kwiecień plecień…” i tak dalej – te przysłowia z pewnością dobrze opisują sytuację polskich kierowców. Klimat, w jakim położony jest kraj nad Wisłą, bywa kapryśny, a minusowe temperatury zdarzają się nawet po rozpoczęciu kalendarzowej wiosny. Osób korzystających z opon całorocznych ten problem nie dotyczy, jednak muszą się one liczyć z koniecznością częstszej wymiany kompletu ogumienia, rygorystycznego przestrzegania prawidłowej zbieżności oraz ścisłego kontrolowania stanu bieżnika.
Wymiana opon na letnie przez ekspertów jest zalecana w momencie, gdy temperatura powietrza przekracza 7°C. Pomocna w tej kwestii może się okazać wiarygodna, długoterminowa prognoza pogody. W przesileniu wiosennym aura lubi płatać figle, a 10 kresek powyżej zera w marcu wcale nie wyklucza kwietniowych przymrozków. Nie warto się zatem spieszyć, zwłaszcza że jazda na oponach zimowych w temperaturach 10-14°C potencjalnie nie stanowi żadnego zagrożenia, zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak i zużycia ogumienia. Wymianę opon z zimowych na letnie możemy zatem nieco przeciągnąć (z zachowaniem rozsądku), ponieważ zdecydowanie większym zagrożeniem jest twarda guma i mała ilość lameli bieżnika na mrozie, niż miękka opona użytkowana w trakcie ciepłej wiosny. Mniej istotną, ale wciąż korzyścią, mogą być mniejsze kolejki do wulkanizatora, gdyż szczyt wykonywania takich operacji przypada na marzec i kwiecień.
Czy zatem istnieje idealny moment, kiedy wymienić opony zimowe na letnie? Jak widać – niezupełnie. Kluczowy jest zdrowy rozsądek i opieranie się na rzetelnych prognozach. Warto również zadbać o regularną kontrolę zbieżności i wyważenia kół. Można w ten sposób uniknąć przedwczesnego zużycia, a tym samym narażenia się na konsekwencje prawne i ekonomicznie.
Gdzie przechowywać opony?
Decydując się na wymianę opon zimowych na letnie, stajemy przed problemem, co zrobić ze zdjętym właśnie kompletem. Część osób decyduje się na korzystanie z opon całorocznych właśnie ze względu na brak możliwości ich przechowywania. Dotyczy to w szczególności mieszkańców miast, zwłaszcza w blokach, kamienicach i domach wielorodzinnych. Jeśli w okolicy nie ma nikogo znajomego, kto mógłby pomóc w przechowaniu, warto skorzystać z usług warsztatów samochodowych lub magazynów. Koszt usługi przechowania kompletu 4 opon waha się od 30 do 120 zł w zależności od miasta.
Problem stanowi nie tylko to, gdzie przechowywać opony, ale również jak należy to robić. Negatywny wpływ na stan ogumienia mają wszelkiego rodzaju płyny eksploatacyjne, oleje, farby i tym podobne. Równie szkodliwe są skrajne temperatury. W pomieszczeniu, gdzie przechowywane są opony, temperatura nie powinna wynosić mniej niż -5°C ani więcej niż 30°C. Odpadają zatem słabo izolowane piwnice i garaże, w których zimą może być znacznie chłodniej. Odradza się również składowania opon w pobliżu urządzeń elektrycznych, gdyż często wydzielają one niekorzystnie wpływający na gumę ozon.
Opony należy chronić przed wilgocią i działaniem promieni słonecznych. Jeżeli przechowywane są wraz z felgami, to ciśnienie powinno odpowiadać temu, które jest wskazane podczas eksploatacji. Bezpośrednio po odkręceniu koła warto zaznaczyć, w jakiej pozycji się znajdowało, pisząc kredą lub na samoprzylepnej karteczce odpowiedni symbol, na przykład “LP” (lewy przód). Wymianę opon na letnie można zatem połączyć z usługą przechowywania, trzeba się jedynie upewnić, że usługodawca zapewnia wymienione wcześniej warunki.
1 thought on “Kiedy wymienić opony na letnie – poradnik”
Comments are closed.
Też uważam że opony całoroczne to w tej chwili najlepsze wyjście. Długo zmieniałam opony ale zim już nie ma takich jak kiedyś i myślę że to lepsze rozwiązanie. Oszczędza się kase i czas. Biorę pod uwagę te BluEarth-A AE50 do kupna.